stat
Impreza już się odbyła

Muzyka nie tylko dla bohatera

Konkurs zakończył się Sprawdź zwycięzców

Tym razem szef gdańskich filharmoników, George Tchitchinadze przygotował niezwykle urozmaicony program. Na początku dwa urocze fragmenty z niezwykle melodyjnej muzyki do opery Rosamunde Schuberta. Chociaż opery Schuberta nigdy nie odniosły sukcesu scenicznego (o czym marzył ich twórca), to przynajmniej muzyka z Rosamundy jest chętnie wykonywana jako muzyka symfoniczna.

Po romantycznym, uroczym Schubercie współczesna, ale bardzo efektowna kompozycja na niecodzienny zestaw instrumentów - kompozycja amerykańskiego kompozytora Kerry Turnera Introduction and main event na cztery rogi i orkiestrę. Sam kompozytor jest waltornistą i doskonale zna problemy wykonawcze zespołu instrumentów dętych.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Na koniec koncertu wielka III Symfonia Beethovena - pierwsza wielka symfonia wyłamująca się z tradycyjnego klasycznego schematu. W odróżnieniu od wcześniejszych symfonii Haydna i Mozarta, a także wcześniejszych symfonii samego Beethovena, to dzieło, które swymi rozmiarami i wagą zapowiada już wielkie symfonie XIX wieku: Brahmsa, Brucknera i Mahlera. Napisana początkowo z myślą o Napoleonie Bonaparte - ostatecznie otrzymała tytuł Sinfonia Eroica z komentarzem: composta per festeggiare il sovvenire di un grande Uomo (Symfonia bohaterska poświęcona pamięci wielkiego Człowieka). Nie dziwne więc, że jej druga część stanowi marsz żałobny.

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze - dyrygent
Hornet Quartet: Gabriel Czopka, Michał Szczerba, Łukasz Łacny, Piotr Kowalski

Program:
Franz Schubert - Intermezzo nr 3 i Muzyka baletowa nr 2 z opery Rosamunde D. 797 [18']
Kerry Turner - Introduction and main event na cztery rogi i orkiestrę [15']
Przerwa [20']
Ludwig van Beethoven - III Symfonia Es-dur Eroica op. 55 [52']

Koncert objęty programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!". Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaką funkcję pełniła Łaźnia Miejska na Dolnym Mieście w Gdańsku w okresie II wojny światowej?

 

Najczęściej czytane