• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Muzyka dawna u Franciszkanów - rusza Festiwal Goldbergowski

Stefan Wesołowski
4 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Accademia Bizantina zainauguruje festiwal  piątkowym koncertem o godz. 19.00 w kościele Św. Trójcy w Gdańsku. Accademia Bizantina zainauguruje festiwal  piątkowym koncertem o godz. 19.00 w kościele Św. Trójcy w Gdańsku.

Mimo krótkiej historii, Festiwal Goldbergowski zdążył już zyskać spore uznanie. Program rozpoczynającej się właśnie imprezy potwierdza, że jest ona pozycją obowiązkową dla każdego szanującego się melomana.



To już czwarta odsłona festiwalu, którego dyrektorem artystycznym jest doskonała klawesynistka Alina Ratkowska. W kościele św. Trójcy w Gdańsku występowali w minionych latach już tak znakomici artyści, jak Paolo Pandolfo, Hopkinson Smith, Evangelina Mascardi, czy zespół Café Zimmermann. Dzięki ścisłej współpracy z Biblioteką Gdańską PAN, w ramach festiwalu konsekwentnie realizowana jest też idea przybliżenia szerszej publiczności muzycznego dziedzictwa dawnego Gdańska.

Wszyscy zaproszeni muzycy wpisują się w nurt wykonawstwa dawnego repertuaru, zgodny z przekazem historycznym - zarówno jeśli chodzi o używane instrumentarium, jak i warstwę interpretacyjną. Miłośników tej idei z pewnością uraduje fakt, że obejmująca do tej pory cztery koncerty impreza rozrosła się, i w tym roku od 4 do 13 września odbędzie się ich aż sześć.

Najjaśniejszymi gwiazdami tegorocznego Festiwalu Goldbergowskiego są bez wątpienia zespoły Accademia Bizantina i Ensemble 415. Ten pierwszy zaprezentuje się już 4 września, we właściwym sobie, włoskim repertuarze, na który złożą się sonaty skrzypcowe Arcangelo Corellego, w których partię solową realizować będzie kierownik artystyczny zespołu, Stefano Montanari. Można więc spodziewać się, że koncert inauguracyjny pełen będzie efektownej wirtuozerii i właściwej południowcom ekspresji.

W skrajnie innym programie usłyszymy 7 września kierowany przez Chiarę Bianchini Ensemble 415. Zespół, wraz z sopranistką Agnès Mellon, wykona "Stabat Mater" Luigi Boccheriniego oraz, już bez solistki, Kwintet c-moll op. 31 nr 4 tego samego kompozytora.

Nie mniej ciekawie zapowiadają się pozostałe koncerty w ramach festiwalu: 6 września wystąpi w kameralnym składzie Arte dei Suonatori - póki co jedyny polski zespół muzyki dawnej o międzynarodowej renomie. 9 września, podczas recitalu Marii Erdman, będzie rzadka okazja usłyszenia na żywo klawikordu, zaś na koncercie zamykającym festiwal 13 września, Goldberg Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Szadejko zaprezentuje gdańskie dzieła Friedricha Mohrheima, Johanna Freisslicha, Johanna du Grain, Johanna Medera i Johanna Erbena.

W tym roku organizatorzy pomyśleli także o dzieciach - 5 września o godz.11 mogą one przyjść do prezbiterium kościoła św. Trójcy, żeby przy akompaniamencie klawesynu posłuchać opowieści o dawnym Gdańsku i jego muzyce, o tym kim był Johann Goldberg, oraz nauczyć się tańczyć Poloneza. Koncert edukacyjny przygotowała Jadwiga Możdżer, posiadająca niezwykłą umiejętność skupiania uwagi dzieci i pozostawiania ich z roześmianymi buziami, co udowodniła prowadząc podobne spotkanie podczas oliwskiej Mozartiany.

Świetni artyści, starannie dobrany repertuar i - przede wszystkim - ogromna pasja organizatorów każą przypuszczać, że IV Festiwal Goldbergowski powtórzy sukces ubiegłorocznego, a może nawet go przewyższy. Warto być przy tym obecnym.

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (4)

  • DLACZEGO

    muzyka poważna,przegrywa z dzikim śpiewaniem.

    • 3 2

  • Academia Bizantina Bravissima

    Najlepszy koncert muzyki dawnej w Gdańsku w tym roku. Jak zawsze piękna Folia Corellego zwłaszcza w takich wnętrzach tworzy niesamowitą i wspaniałą atmosferę dodatkowo współgrająca z iluminacją płomieni. Dziękuję wszytstkim którzy przyczynili się do tego koncertu.

    Bravi e Complimenti a tutti.

    • 2 0

  • a ja wolę lechię i jej wycia pijanych kiboli...:-)

    • 0 3

  • Koncert Goldbergowski

    Dziś można powiedzieć ,że jest to kolejny najlepiej przygotowany koncert w Gdańsku.Czuć dobrą atmosfere smak i szadcunek do dawnych kompozytorów.
    Profesjonalizm organizatorów widać w każdej edycji tego kulturalnego wydarzenia .Nareszcie Gdańsk doczekał się kogoś kto od serca przejął się rozwojem kultury i melomanów w tym niezwykłym mieście.Gratulacje i życzenia zdrowia i wytrwałości w szlachetnych zamierzeniach.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Rzeźba Xawerego Wolskiego, umieszczona na rondzie przy ul. Bitwy Pod Płowcami, nosi nazwę?

 

Najczęściej czytane