• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Muzyka Europy w kościele Gdańskiej Polonii

Zapraszamy na koncert Muzyka Europy w Kościele Gdańskiej Polonii (edycja 2019) - Koncert IV. Haendel / Händel.

Kompozytorem, który znalazł się "pomiędzy" był bez wątpienia Georg Friederich Händel. Już sama pisownia jego imion i nazwiska nastręcza problemów. Ma bowiem drugą - brytyjską - wersję: George Frideric Haendel. Urodził się w Niemczech, tworzył w stylu włoskim, a został narodowym kompozytorem angielskim...

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Jak typowy twórca swoich czasów wiele podróżował i starał się o uznanie protektorów, ale poświęcał się także wielu rodzajom pracy artystycznej: w młodym wieku był organistą w rodzinnym Halle, potem - po wyjeździe do Hamburga - oddał się pracy twórczej i stawiał pierwsze kroki jako dyrygent i autor oper. I to właśnie ten gatunek muzyczny fascynował go najbardziej.
Po dość krótkim pobycie w Hamburgu i pracy dla tamtejszego teatru operowego wyjechał do Włoch, gdzie poznał tajniki tamtejszej muzyki scenicznej. Oczarowała go barwna instrumentacja, olśniewające koloratury i wspaniałe bel canto. I powstają pierwsze dzieła w tym stylu: Rinaldo, Agryppina, Xerxes, Giulio Cesare. Niektóre z nich odnoszą wielkie sukcesy. Jednak kompozytor nie pozostaje we Włoszech zbyt długo - przede wszystkim ze względu na lokalną konkurencję i w końcu - jak głosi plotka - ze względu na duży konflikt z niezwykle wpływowym w owym czasie kastratem - Farinellim.

Najpierw osiada w Hanowerze, na dworze przyszłego króla brytyjskiego Jerzego I Hanowerskiego. To dzięki niemu zaczyna wyjeżdżać na Wyspy i tam prezentować swoją twórczość. Jego opery zdobywają wielką popularność. To także uświadamia Haendlowi jak wielkie jest zapotrzebowanie na "narodowego kompozytora brytyjskiego" po śmierci Henry'ego Purcella. Dzięki wpływom i różnym intrygom w końcu udaje mu się zdobyć upragnioną posadę na dworze w Londynie. Słynna jest historia o tym, jak próbując wejść w łaski króla i zażegnać konflikt, w jaki panowie ze sobą popadli, kompozytor podczas spaceru władcy postanowił wystawić na barce kilka suit, od tamtego czasu nazywanych "Muzyką na wodzie". Od tego czasu oddaje się pisaniu oratoriów, które doskonale wpisane są w tradycje angielskie. Przeszczepia jednak na nie rozwiązania typowo włoskie pochodzące z opery: koloratury przeciwstawione śpiewnym cavatinom oraz dominację głosu solowego. Z drugiej strony pojawiają się typowo lokalne akcenty jak np. duże znaczenie partii chóralnych.

Muzyka instrumentalna, która zabrzmi podczas koncertu to także wspaniały przykład połączenia kilku tradycji: włoskiej wirtuozerii i niemieckich fascynacji polifonią.

Program
G. F. Händel/Haendel:
Sonata Triowa G-dur op.5 nr 4
Koncert organowy op.4 nr 1
Koncert organowy op.4 nr 3

Wykonawcy
Roman Perucki - organy;
Kwartet Gdański w składzie:
Łukasz Perucki, Maria Perucka (gościnnie) - skrzypce;
Tomasz Mrowiński - altówka;
Weronika Kulpa - wiolonczela;
Jerzy Gorzko - recytacje

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony na Facebooku. Znajdą tam Państwo wszystkie informacje dotyczące zbliżających się koncertów: www.facebook.com/muzyka.europy.kosciol.gdanskiej.polonii

Koncerty dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk.
Patronat medialny: trojmisto.pl

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Gdzie schował się Czart z legendy gdańskiej?