Muzyczny manifest sprzeciwu wobec wojny

Sir Neville Marriner człowiek-legenda, gigant muzyczny, którego wpływ na obraz współczesnych interpretacji muzyki klasycznej cały czas odczuwamy
Sir Neville Marriner człowiek-legenda, gigant muzyczny, którego wpływ na obraz współczesnych interpretacji muzyki klasycznej cały czas odczuwamy Krzysztof Mystkowski/KFP

Przejmujący utwór, wspaniali soliści i wielki Neville Marriner. To wszystko w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i festiwalu Solidarity of Arts."Requiem Wojenne" Benjamina Brittena, które zabrzmi w Bazylice Mariackiej, zasługuje na szczególną uwagę, nie dlatego, że pewnie pojawi się na nim Angela Merkel, a może też Władimir Putin, ale przede wszystkim dlatego, że samo w sobie jest znaczącym wydarzeniem muzycznym.

W Gdańsku "Requiem" usłyszymy w wyjątkowej obsadzie. Soliści, Anna Samuil, John Daszak i Artur Ruciński to pierwszoplanowe postacie na deskach teatrów operowych świata, dla melomanów jednak największą gratką będzie z pewnością osoba dyrygenta. Sir Neville Marriner to człowiek-legenda, gigant muzyczny, którego wpływ na obraz współczesnych interpretacji muzyki klasycznej cały czas, nawet nieświadomie, odczuwamy.

- Po raz pierwszy pracuję z tą orkiestrą i jestem mile zaskoczony - mówi Neville Marriner, dla którego nie jest to pierwsza okazja do pracy w Polsce, wyjątkowość koncertu jednak podnosi rangę wydarzenia w Gdańsku. - Mam bardzo miłe wspomnienia ze swej pierwszej współpracy z polskimi artystami 30-40 lat temu. Powrót tutaj na tą specjalną okazję jest dla mnie przyjemnością i wielkim zaszczytem.

W Bazylice Mariackiej pod batutą Sir Neville'a Marrinera będzie miała rzadką okazję wystąpić Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Na szczególną uwagę zasługuje samo "Requiem". Ten przejmujący utwór napisany został na okoliczność konsekracji odbudowanej po zniszczeniach wojennych katedry św. Michała w Coventry i podczas tej uroczystości - 30 maja 1962 r. - odbyło się prawykonanie dzieła. Atmosfery wyjątkowości i ekumenizmu dodał wówczas dobór solistów - partię żołnierzy wykonali Niemiec Dietrich Fischer-Dieskau oraz Anglik - Peter Pears, partię sopranu śpiewała Heather Harper, a utworem dyrygowali Meredith Davies i Benjamin Britten.

Także konstrukcja formalna "Requiem wojennego" jest eklektyczna, pełna metafor i różnorodnych inspiracji. Dzieło Brittena łączy w sobie cechy katolickiej mszy żałobnej, oratorium i poetyckiego spektaklu, którego literacką podstawę stanowią teksty Wilfreda Owena, angielskiego poety, który zginął w ostatnich dniach I wojny światowej.

Rocznica wybuchu II wojny światowej, wyjątkowy dyrygent, soliści i muzycy oraz sam utwór to propozycja której nie sposób pominąć. Koncert odbędzie się we wtorek, 1 września o godz. 20.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Opinie (9)

 • Postępowi EuroPOlacy powinni napisać własny utwór w którym przepraszają pokojowy naród nazistowski za sprowokowanie wojny (3)

  Muzykę mógłby napisać autorytet Hołdys, słowa Jerzy Pilch, a całość wykonać pani Maria Peszek

  • 4 0

  • (2)

   a sio Ty stąd z tą polityką!

   • 0 1

   • Ja Joanna, a Ty też ze wsi ? (1)

    • 0 0

    • coś ci chyba nie wyszło

     • 0 0

 • muza

  mam nadzieję że nie zabraknie napalm death

  • 0 0

 • wszystko dla VIP-Ow ? (1)

  "Koncert odbędzie się we wtorek, 1 września o godz. 20.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. "
  oraz :
  "Requiem Wojenne" Benjamina Brittena, które zabrzmi w Bazylice Mariackiej, zasługuje na szczególną uwagę, nie dlatego, że pewnie pojawi się na nim Angela Merkel, a może też Władimir Putin"

  wniosek?
  pewnie szary człowiek nie bedzie miał szansy zeby to zobaczyc/usłyczeć.

  • 1 0

  • Miał szansę, wystarczyło chcieć.

   • 0 1

 • hmm

  jezeli podana jest cena biletu w opinie wydarzenia to chyba "normalny" może

  • 0 0

 • nie ta akustyka jak na taki utwór...

  z doskonałego wykonania (rewelacyjne oba chóry i orkiestra) zrobił się bełkot studzienny. Szkoda:(

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Legenda Radmoru - wystawa
Legenda Radmoru - wystawa
wystawa
lis'20 7-29.08
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni
Był sobie łowca - opowieść o ludziach epoki lodowcowej
Był sobie łowca - opowieść o ludziach...
wystawa
lut 12-30.06
Sopot, Grodzisko
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku po raz pierwszy w Gdańsku odbył się Ogólnopolski Turniej Poezji Społecznie Zaangażowanej o Nagrodę Czerwonej Róży?