Muzyczna kontra do Euro - nadchodzi 5. Euro Chamber Music Festival

5. Euro Chamber Music Festival zakończy się 10 lipca w Centrum Św. Jana występem duetu Leszek Możdżer i Lars Danielsson. Będzie to jeden z dwóch, obok jubileuszu grupy MoCarta, biletowanych koncertów, dlatego już teraz warto udać się do kas.
5. Euro Chamber Music Festival zakończy się 10 lipca w Centrum Św. Jana występem duetu Leszek Możdżer i Lars Danielsson. Będzie to jeden z dwóch, obok jubileuszu grupy MoCarta, biletowanych koncertów, dlatego już teraz warto udać się do kas. fot. mat. prasowe

Możdżer i Danielsson, 20-lecie Grupy MoCarta, happeningi, flash moby, koncerty dla plażowiczów i dla dzieci, spora dawka muzyki kameralnej, konkurs duetów smyczkowych oraz wystawa dokumentująca minione edycje to atrakcje rozpoczynającego się we wtorek 21 czerwca 5. Euro Chamber Music Festivalu. Impreza potrwa do 10 lipca. Na większość koncertów wstęp wolny.Flash moby i happeningi w wykonaniu muzyków klasycznych:

to znakomita forma promocji tego rodzaju sztuki - jestem jej wielkim zwolennikiem 77%
nie przeszkadzają mi, póki nie są zbyt głośne i nachalne 12%
to zakłócanie spokoju w przestrzeni miejskiej - powinno się tego zabronić 11%
zakończona Łącznie głosów: 26
Euro Chamber Music Festival powstał w 2012 roku z inicjatywy przyjaciół, którzy bardziej od śledzenia rozgrywek piłkarskiego Euro woleli razem pograć na swoich instrumentach i posłuchać dobrej muzyki.

- Pamiętam, kiedy w czerwcu 2012 grywaliśmy całymi dniami na Monciaku, żeby zebrać na przysłowiowego Stradivariusa, a na poważnie, żeby sfinansować (choćby częściowo) koszty przyjazdu artystów, pochodzących z różnych części Polski, Niemiec, Francji, Bułgarii aż po Japonię. Dzięki naszym przyjaciołom, którzy bardzo entuzjastycznie zareagowali na propozycję wspólnego grania, udało nam się wówczas stworzyć kulturalną strefę kibica - wspomina Arnaud Kamiński, dyrektor Euro Chamber. - Dziś festiwal funkcjonuje na nieco mniej wariackich papierach, choć właściwie papierów urzędowych czy buchalterskich przybyło. Możemy dzięki temu zapraszać takie sławy, jak Apollon Musagete Quartett, Leszek Możdżer czy Grupa MoCarta, która tak, jak my świętuje jubileusz i która niedługo rozbawi nas do łez. Niemniej jednak wciąż zastanawiamy się nad wzbogaceniem formuły festiwalowej i rozwojem festiwalu.
Grupa MoCarta od dwóch dekad pokazuje, że muzyka klasyczna nie tylko nie jest nudna, ale potrafi rozbawić każdego do łez. W czwartek 2 lipca nietuzinkowy kwartet będzie świętował swój jubileusz wraz z publicznością Euro Chamber Music Festivalu.
Grupa MoCarta od dwóch dekad pokazuje, że muzyka klasyczna nie tylko nie jest nudna, ale potrafi rozbawić każdego do łez. W czwartek 2 lipca nietuzinkowy kwartet będzie świętował swój jubileusz wraz z publicznością Euro Chamber Music Festivalu. fot. Anna Szczodrowska/Trójmiasto.pl
Jednym z najważniejszych przesłań festiwalu jest muzykowanie w gronie przyjaciół. Jego inicjatorzy i organizatorzy, skrzypek Arnaud Kamiński i altowiolista Krzysztof Tymendorf, koncertują wspólnie pod nazwą Duo del Gesu. Wykonywanej przez siebie muzyki nie lubią jednak określać mianem "kameralnej", bo słowo to wydaje im się zbyt surowe. Znacznie częściej i chętniej nazywają ją po prostu "przyjacielską".

Przez ostatnie cztery lata "przyjaciele" prześcigali się w pomysłach, aby dotrzeć do jak najszerszej publiczności. Również i teraz, podczas 5. już edycji, muzycznych niespodzianek nie zabraknie. Zobacz szczegółowy program.

Festiwal tradycyjnie rozpocznie się 21 czerwca, w dniu Międzynarodowego Święta Muzyki. Na ten dzień zaplanowano flash moby w różnych miejscach Trójmiasta. W piątek 24 czerwca odbędzie się natomiast w Ratuszu Staromiejskim zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku koncertowy maraton - Kameralna Noc Świętojańska. Spotkanie rozpocznie Dobranocka Świętojańska, podczas której dla najmłodszych zagra pochodzący z Kostaryki harfista Carlos Roberto Pena Montoya. Po nim zaprezentują się artyści mieszkający we Francji - Arnaud Kaminski - skrzypce i Mathis Zielinski - fortepian.

Wieczór zakończy występ niemieckiego duetu fortepianowego - Thomas Cornelius oraz Magdalena Blum zagrają m.in. utwory klasyków wiedeńskich, a także, jak w przypadku poprzedniego koncertu, utwór prapremierowy. Kolejny dzień, 25 czerwca, to Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych, również w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Przesłuchania są otwarte dla publiczności, podobnie jak koncert laureatów. W przerwie odbędzie się wykład gdańskiego lutnika Jacka Wesołowskiego.

W niedzielę 26 czerwca "przyjaciele", uczestnicy ECMF, udowodnią, że naprawdę grają wszędzie i tym razem będzie ich można spotkać na plaży w Brzeźnie.

Jednym z najważniejszych przesłań festiwalu jest muzykowanie w gronie przyjaciół. Jego inicjatorzy i organizatorzy, skrzypek Arnaud Kamiński (na zdj.) i altowiolista Krzysztof Tymendorf, koncertują wspólnie pod nazwą Duo del Gesu.
Jednym z najważniejszych przesłań festiwalu jest muzykowanie w gronie przyjaciół. Jego inicjatorzy i organizatorzy, skrzypek Arnaud Kamiński (na zdj.) i altowiolista Krzysztof Tymendorf, koncertują wspólnie pod nazwą Duo del Gesu. fot. mat. prasowe
W programie festiwalu znajdą się również: wielka uczta klarnetowa (Jean-Marc Fessard i Grzegorz Wieczorek - klarnet, Patrycja Jankowska - Fessard - recytacja, Alicja Wieczorek - fortepian), jubileusz 20-lecia Grupy MoCarta, występ oktetu Oberton (3 lipca), w skład którego wchodzi ośmioro utalentowanych muzyków z pięciu krajów, koncert Chóru Kameralnego Discantus kierowanego przez Sławomira Bronka oraz, tradycyjnie, wspólny występ dwóch dyrektorów festiwalu, czyli Duo del Gesù - Arnaud Kaminski na skrzypcach i Krzysztof Tymendorf na altówce zagrają 8 lipca program złożony z dzieł zapomnianych mistrzów klasycyzmu. Festiwal zakończy się 10 lipca, w Centrum Św. Jana zobacz na mapie Gdańskawystępem duetu Leszek Możdżer i Lars Danielsson.

Organizatorzy są przekonani, że i tym razem uda im się pokonać piłkę nożną w rankingu popularności:

- Melomanów - tak, jak zapewne fanów piłki nożnej - nie brakuje. Powiedzmy, że na pewno nie prostym zadaniem będzie przyciągnięcie gorliwych miłośników futbolu... chyba, że nasza reprezentacja odpadnie w krótkich abcugach. Jednak tego im nie życzymy (śmiech).

Carlos Roberto Pena Montoya wystąpi dla dzieci podczas muzycznej Dobranocki 24 czerwca w Ratuszu Staromiejskim. Zobacz, jak artysta opowiada o swoim instrumencie.

Opinie (12) 3 zablokowane

 • Euro Komora Muzyczny Festiwal.... (4)

  Niestety nie brzmi zachęcająco więc raczej się nie wybiorę. Poza tym goście na zdjeciu pokazujący jakieś dziwne gesty (kojarzące sie z nastolatkami czy kibicami druzyn piłkarskich) budzą troche niesmak. Pozdrawiam

  • 12 14

  • A ja pójdę

   Mam tylko nadzieję że uda mi się zflaszować moba i będę bardzo poheppeningowany po wszytkim.

   • 5 2

  • Euro Chamber

   I co jeszcze ?

   • 7 3

  • gest kojarzy się z Kieślowskim i jego słynnym kadrem filmowym z dłoni, ma taki nawet na swoim nagrobku - ale trzeba się trochę rozejrzeć wokół siebie, wyjść poza krąg nastolatków i kiboli...

   • 3 4

  • cmnt

   a niech sobie pokazuja, nastolatki moga sobie pokazywac, byle bylo wiadomo co, choc tu tak bez pomyslu jakos

   • 1 0

 • Po polsku się nie dało?

  Polishenglish w nazwach jest bardzo odpychający dla widzów nawet tych posługujących się angielskim od urodzenia. Nazwa brzmi niesamowicie a wydarzenie często popelina

  • 8 3

 • tylko gang albanii

  a nie jakieś szarpidruty!

  • 4 3

 • Komora to będzie na pewno, ale gazowa

  jak na ten koncert przyjdą starsze panie po bigosie i kefirku

  • 7 3

 • Super inicjatywa!

  Dobrze, że ktoś ma tyle energii i siły, żeby rozkręcać trójmiasto Kulturalnie, coraz więcej się dzieje, aby tak dalej !

  • 5 3

 • Euro Chamber Music Festival Chupacabra, heppening, flash moby - że co ???

  może już piszcie po angielsku wszystko bo tego przeplatańca to już nie da się czytać, aż oczy bolą!!! zdecydujcie się na jeden język żeby to się dało przeczytać, nie nie jesteście bardziej europejscy jak wstawiacie angielskie słówka :D

  • 6 1

 • Prawda

  Im bardziej się wkurzacie na angielszczyznę przeplataną z polszczyzną, tym bardziej będą to robić. Prosta sprawa. Nie ukrywam, też oczy mnie bolą gdy to widzę ale nie my to piszemy. Ja po prostu przestaję to czytać :) wyjątek, że komentuję.

  • 1 0

 • Euro Chamber

  Postaram się być na jakimś koncercie choć 10.07.2016 są najważniejsze da nas zawody w roku. Byliśmy na wcześniejszych koncertach w poprzednich latach, w Ratuszu Staromiejskim czy w kościele w Gdańsku - doceniamy starania i pracę Monsieur Arnauda oraz muzyków których zaprasza. Więcej takich imprez choć zdajemy sobie sprawę, że dla konsumentów frytek, McDo oraz "lektury" zaczynającej się i kończącej na FB muzyka klasyczna nie jest najistotniejsza. Pozdrawiamy twórców Euro Chamber Festival!

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Legenda Radmoru - wystawa
Legenda Radmoru - wystawa
wystawa
lis'20 7-29.08
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni
Był sobie łowca - opowieść o ludziach epoki lodowcowej
Był sobie łowca - opowieść o ludziach...
wystawa
lut 12-30.06
Sopot, Grodzisko
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 18:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie

Sprawdź się

Sprawdź się

Czy na terenie Gdańska odkryto kiedykolwiek szczątki mamuta?