• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Muzeum otwiera się na dzieci

Magdalena Łapka
19 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, nie lubią wizyt w muzeum. Oglądanie obrazów czy rzeźb niespecjalnie je interesuje. Dlatego muzealnicy dwoją się i troją, by im dogodzić...



Muzealnicy na całym świecie dostrzegają ten problem i próbują "ożywić" swoje placówki. Jedną z takich akcji są organizowane przez gdańskie Muzeum Narodowe warsztaty edukacyjne. Wbrew nazwie nie mają one nic wspólnego z klasyczną edukacją szkolną, zwłaszcza, że część z nich organizowana jest dla bardzo małych dzieci.

Muzeum oferuje przedszkolakom kilka rodzajów zajęć, zależnie od ich wieku:

Dzieci w przedziale wiekowym od 4-6 lat mogą uczestniczyć w bajkowych zajęciach w galerii ceramiki, gdzie poznają urok dawnych przedmiotów użytkowych. Prowadzący zajęcia pomaga dzieciom odpowiedzieć na takie pytania jak: dlaczego Mała Kwiaciarka była dziś smutna? Kto jest piękniejszy: Pan Talerz, czy Pani Waza? Mali zwiedzający zastanawiają się czy ważny jest wygląd, czy wyłącznie przeznaczenie danego przedmiotu i wreszcie, czy rzecz użyteczna, taka jak zwykła misa może być też ładna i ubiegać się o miano dzieła sztuki.

Pięcio- i sześciolatki muzeum zaprasza do udziału w Kamyczkowym Muzeum. Uczestnicy spotkań dowiadują się po co właściwie wymyślono muzea, a także czym zajmuje się konserwator, kustosz, lub inwentaryzator. Jak dba się o eksponaty w Muzeum, jak to się dzieje, że trafiają na sale ekspozycyjne w takim stanie, jakby były wykonane niedawno, a nie kilkaset lat temu? Dzieci mogą również same wejść w role pracowników muzeum i samodzielnie tworzyć wystawy z wyjątkowych przedmiotów.

Dla uczniów klas I-III szkół podstawowych przeznaczone są zajęcia poświęcone najbardziej znanemu i najcenniejszemu obrazowi znajdującemu się w zbiorach gdańskiego muzeum, którym jest "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga. Uczestnicy spotkania, prowadzeni przez piękne anioły i straszne diabły, poznają świat tajemnicy Ostatniego Dnia. Podpatrują, co dzieje się w Piekle, a co w Raju. Dowiedzą się, dlaczego artysta przy wejściu do Rajskiego Ogrodu, przed bramą, pod schodami namalował kamienie szlachetne, jak również, co symbolizują kwiaty rosnące po prawej stronie Anioła - maki, lilie i stokrotki i dlaczego twarze niektórych diabłów przypominają pysk lwa, a inne - świński ryjek. W trakcie zajęć poruszane są tak istotne pojęcia jak dobro, piękno, czas, przemijanie czy brzydota. Przy okazji dzieci przyswajają sobie podstawową wiedzę z zakresu historii sztuki i dowiadują się, np. co to jest tryptyk i na czym polega technika malarska i poznają wiele ciekawych faktów dotyczących historii wielkiego dzieła Memlinga. Na zakończenie odbywają się warsztaty plastyczne, na których uczestnicy mogą namalować swoją własną wizję Sądu Ostatecznego bądź wyobrażenie anioła czy diabła.

Dla dzieci z tej grupy wiekowej przeznaczone są także zajęcia "Małe Patrycjuszki, Mali Patrycjusze" oraz "I ja mogę zostać małym mistrzem malarstwa". Pierwsze warsztaty są tzw. "lekcją muzealną", w trakcie której uczestnicy kolorują i uzupełniają brakujące elementy we wcześniej przygotowanych szkicach wybranych dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum lub samodzielne tworzą prace inspirowane owymi zbiorami. Przed przystąpieniem do zajęć dzieci słuchają krótkiego i przystępnego komentarza merytorycznego, mającego na celu ogólne wprowadzenie w świat sztuki. Natomiast uczestnicy warsztatów "I ja mogę zostać małym mistrzem malarstwa" zostają podzieleni na grupy, w których poszukują w galerii malarstwa holenderskiego i flamandzkiego takich motywów plastycznych, jak owoce i warzywa, sceny rodzajowe itp. Po omówieniu wyników poszukiwań dzieci wykonują swoje własne kompozycje zainspirowane sztuką niderlandzką, które następnie zostają porównane z dziełami prezentowanymi w galerii. Zajęcia kończą się dyskusją na temat cech charakterystycznych poszczególnych gatunków szkoły niderlandzkiej.

Wszystkie te warsztaty skierowane są do grup zorganizowanych, przedszkoli i szkół, ale Muzeum Narodowe w Gdańsku przygotowało także ciekawą ofertę dla osób prywatnych - rodzin z dziećmi w wieku od 50 do 10 lat pod nazwą "Sobota w Muzeum". Te interaktywne warsztaty odbywają się w każdą drugą sobotę miesiąca, od października do czerwca. Ich program opiera się na założeniu, że nie ma osób niezdolnych do kontaktu ze sztuką ani pozbawionych zdolności twórczych i ma na celu rozwijanie wrażliwości oraz wzbogacenie wiedzy na temat sztuki dawnej, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Wszystko oczywiście w formie wspaniałej, interaktywnej zabawy!
Magdalena Łapka

Miejsca

Opinie (4) 4 zablokowane

  • Wszystko jasne oprócz ceny. Za ile?

    • 0 2

  • ceny :)

    Ceny można znaleźć na stronie muzeum :) http://www.muzeum.narodowe.gda.pl/
    a konkretnie : http://www.muzeum.narodowe.gda.pl/mod.php?dz=50&ss=8c4547a5e50e29c5dcd92bfb9599a842&pg=888 u dołu strony :)

    • 0 2

  • rodzin z dziećmi w wieku od 50 do 10 lat

    ciekawe, ciekawe, czy znacie dziecko w wieku 50 lat, bo ja nie :)

    • 0 2

  • znamy, znamy

    ....choćby Pan Prezydent trzymający się wiecznie maminej spódnisi. I jeszcze wielu innych starych chłopców.........
    Buhahahaha :)))))

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki jest najstarszy przykład tkania, który można obejrzeć w Trójmieście?

 

Najczęściej czytane