Wartownia nr 1 na Westerplatte - Oddział Muzeum Gdańska

obiekt czynny w sezonie letnim

Wartownia nr 1 na Westerplatte

Wybierz numer

58 573-31-28
k...@muzuemgdansk.pl pokaż
Otwarte do 16:00 więcej
  • Zdjęcie 1/5 - Wartownia nr 1 na Westerplatte Gdańsk 4
  • Zdjęcie 2/5 - Wartownia nr 1 na Westerplatte Gdańsk 3
  • Zdjęcie 3/5 - Wartownia nr 1 na Westerplatte Gdańsk 2
  • Zdjęcie 4/5 - Wartownia nr 1 na Westerplatte Gdańsk +2 1
 

TV Filmy

Oficer zatrzymuje harcerza
23697

Oficer zatrzymuje harcerza

O nas

Na przylądku Westerplatte, w miejscu, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, znajduje się cmentarz poległych w 1939 r. żołnierzy polskich, ocalała Wartownia nr 1, ruiny koszar i Wartowni nr 3, czołg oraz stojący na usypanym po wojnie kopcu Pomnik.
Wartownia nr 1, jedyny ocalały obiekt militarny byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, który przetrwał działania wojenne 1939 roku. Jest to budynek o wymiarach 7x7 m, wzniesiony z żelbetonu w latach 1933-1934. 29 czerwca 1974 roku otwarto w odbudowanej Wartowni Izbę Pamięci Narodowej, a 2 stycznia 1980 r. minister kultury i sztuki przekształcił ją w Oddział Muzeum Historii Miasta Gdańska, obecnie Muzeum Gdańska.

Na przylądku Westerplatte, w miejscu, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, znajduje się cmentarz poległych w 1939 r. żołnierzy polskich, ocalała Wartownia nr 1, ruiny koszar i Wartowni nr 3, oraz stojący na usypanym po wojnie kopcu Pomnik Obrońców Wybrzeża, odsłonięty w 1966 roku.

Ekspozycja w Wartowni odtwarza jej wnętrza z września 1939 roku. W korytarzu znajduje się siedem tablic z brązu, które symbolizują siedem dni ciężkich walk obrońców Westerplatte. Plansze ze zdjęciami i mapkami ukazują dawne dzieje półwyspu i Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W głównej sali prezentowana jest makieta topograficzna z zaznaczeniem sytuacji bojowej z 1 września 1939 roku. Można obejrzeć prezentowane fotografie dokumentalne, broń i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. Ekspozycje uzupełnia model pancernika Schlezwig-Holstein w skali 1:100. W kolejnej sali eksponowane są różne pamiątki po żołnierzach Westerplatte i fotokopie dokumentów.

Przed Wartownią ustawione są dwa oryginalne pociski z pancernika Schlezwig-Holstein o wadze 330 kilogramów każdy.

Przyszłość: Muzeum Gdańska podejmuje wszelkie działania zmierzające do rozbudowania prezentacji i jej stałego wzbogacania o nowe zabytki związane z historią obiektu. Ponieważ niewielka powierzchnia wystawiennicza, wynikająca z czysto militarnego przeznaczenia Wartowni, ogranicza możliwości ekspozycyjne, Muzeum koncentruje swoje wysiłki również na organizowaniu przedsięwzięć o charakterze plenerowym, będących w ścisłym związku z wydarzeniami i rocznicami dotyczącymi historii Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. 1 września każdego roku, w ramach uroczystości związanych z wybuchem II wojny światowej, Wartownia nr 1 otwierana jest o godzinie 4 rano, natomiast w rocznicę przybycia pierwszego oddziału wartowniczego WST Westerplatte odbywa się symboliczna zmiana warty (18 stycznia 1926).

Wartownia udostępniana jest sezonowo. Dojazd autobusem linii 106 i 606.

Ceny biletów:
Normalny - 10 zł
Ulgowy - 6 zł

Obiekt prezentowany w Przewodniku po Trójmieście.