Muzea online w Trójmieście, Polsce i na świecie

Zwiedzanie muzeów jest obecnie możliwe przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
Zwiedzanie muzeów jest obecnie możliwe przy zachowaniu reżimu sanitarnego. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Po długim okresie całkowitego zawieszenia działalności stacjonarnej, na początku lutego kultura w całej Polsce zaczęła wracać na swoje zwyczajne tory. Choć w muzeach, teatrach i innych placówkach kultury wciąż obowiązuje ścisły rygor sanitarny, to cieszy fakt, że wreszcie można przyjść i zobaczyć interesujące nas obiekty na własne oczy. Wiele muzeów, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, wciąż jednak oferuje obejrzenie swoich zasobów online.Przewodnik turystyczny po Trójmieście

Czy zwiedzałe(a)ś już jakąś placówkę kultury online?

tak, chętnie zwiedzam obiekty z całego świata 17%
tak, zdarzyło mi się raz lub kilka razy 17%
nie, bo nie wiedziałe(a)m o takiej możliwości 28%
nie, bo nie interesuje mnie zwiedzanie online 30%
nie, bo nie interesuje mnie zwiedzanie w ogóle 8%
zakończona Łącznie głosów: 64

W czasie największych obostrzeń epidemicznych branża kulturalna, mimo zamknięcia obiektów dla zwiedzających, bynajmniej nie próżnowała. Wiele placówek na całym świecie postanowiło w miarę możliwości przenieść swoje zasoby do internetu i udostępnić zainteresowanym zwiedzanie w wirtualnej formie.

Choć nie możemy jeszcze swobodnie odwiedzić dowolnego zakątka świata, to w dobie internetu nie zatrzyma nas to przed poszerzaniem swoich horyzontów. Wręcz przeciwnie - nie ruszając się sprzed komputera, możemy zobaczyć, co w swoich wnętrzach kryją muzea nie tylko z drugiego końca Polski, lecz także z odległych zakątków globu. A te trójmiejskie polecać znajomym z zagranicy, którzy jak na razie po przylocie do Polski na zwiedzanie musieliby liczyć się z koniecznością odbycia 10-dniowej kwarantanny. Być może sprawimy, że Trójmiasto pojawi się na szczycie ich listy do odwiedzenia po wyczekiwanym "zaraz po pandemii"?

Luty w muzeach i galeriach. Polecamy ciekawe wystawy w TrójmieścieZwiedź całą Polskę jednego dniaMuzeum Westerplatte - oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - jest otwarte dla zwiedzających od 5 lutego, jednak wciąż udostępnia zainteresowanym możliwość obejrzenia obiektu online. By zobaczyć muzeum w wersji wirtualnej rzeczywistości, wystarczy wejść na stronę internetową obiektu.

Gdybyśmy tego samego dnia chcieli osobiście zwiedzić inne muzea poruszające tematykę II wojny światowej, a umiejscowione w innych rejonach Polski - mogłoby się to stać prawdziwym wyzwaniem logistycznym. Ale od czego jest internet? Zaraz po wyjściu z gdańskiego muzeum możemy rozpocząć zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, zlokalizowanego w stolicy. Możemy obejrzeć je online na dwa sposoby - poprzez fotografie udostępnione na Google Arts and Culture oraz zasoby cyfrowe przygotowane przez muzeum i udostępnione na stronie www. Jeśli wciąż będzie nam mało, możemy skusić się na spacer po krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Co ciekawe, w podobnym trybie, tj. przez stronę www, możemy zobaczyć niemal cały Kraków - muzea, obiekty sakralne, forty, a nawet uczelnie i placówki oświatowe.


W internecie nie ma granicPoprzez portal e-muzeum.eu wyszukamy placówki kulturalne, które można zwiedzać online. Są one podzielone na muzea, zamki, rynki i kościoły. Większość z nich oferuje zwiedzanie w postaci wirtualnego spaceru po obiekcie. Z kolei portal Kultura Dostępna oferuje nam odnośniki do wirtualnego zwiedzania takich obiektów, jak kopalnia soli w Wieliczce czy Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu. Jeśli poszperamy w głębszych zakątkach sieci, znajdziemy także możliwość obejrzenia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, częstochowskiej Jasnej Góry czy nawet obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Fragment obrazu "Apoteoza Gdańska" dostępnego do obejrzenia w Muzeum Gdańska
Fragment obrazu "Apoteoza Gdańska" dostępnego do obejrzenia w Muzeum Gdańska fot. Dariusz Kula, mat. Muzeum Gdańska

Polecajmy trójmiejskie muzea onlineOnline możemy zapoznać się też z bogatymi zasobami Hevelianum. Placówka działa już w trybie stacjonarnym, jednak oferta udostępniona przez obiekt w internecie może być świetnym uzupełnieniem tego, co zobaczyliśmy na żywo.

Pośród dziewięciu oddziałów Muzeum Gdańska wszystkie są przygotowane także do zwiedzania online. Nie wstając sprzed komputera, zobaczymy 37 panoram pomieszczeń i 180 zabytków. Co ciekawe, zwiedzający mogą zapoznać się nie tylko z fotografiami, lecz także opisami, nagraniami audio i wideo.

- Dzięki jednemu z najwyżej ocenionych wniosków w programie "Kultura w sieci" sympatycy historii, nauczyciele i uczniowie, a także osoby z niepełnosprawnościami ruchu bez wychodzenia z domu mogą zobaczyć najważniejsze zabytki Gdańska. Strona pozwala poznać historię i zajrzeć do miejsc nawet nieudostępnionych obecnie do zwiedzania - informuje na stronie placówki Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.


Muzeum Miasta Gdyni, które również otworzyło się na początku lutego, nie udostępnia co prawda wirtualnej wycieczki po obiekcie, jednak filmy, które znajdziemy na muzealnym kanale YouTube, pozwolą nam dowiedzieć się więcej o zasobach muzeum i... wziąć udział w lekcjach polskiego języka migowego. Co więcej, bogate zbiory muzeum: fotografie, mapy, dokumenty i plany są systematycznie przenoszone do sieci do cyfrowego archiwum gdyniawsieci.pl.

Osoby przyjeżdżające do Gdańska chętnie odwiedzają również Europejskie Centrum Solidarności. Teraz mogą zrobić to także online: wirtualny spacer pozwoli nam zobaczyć wystawy stałe obiektu i nabrać jeszcze większej ochoty na osobiste odwiedziny.

Miłośnicy kultury mieszkający w Trójmieście mogą wreszcie wybrać się do kina, teatru i filharmonii. Dobrym pomysłem na spędzenie czasu po wyjściu ze spektaklu może być spacer po obiektach należących do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Dla uciekających przed zimowym chłodem i tych, którym do Śródmieścia nie po drodze, przygotowano możliwość wirtualnego obejrzenia m.in. spichlerzy na Ołowiance lub Ośrodka Kultury Morskiej.


Jedź w świat... kursorem po ekraniePrzez internet możemy zwiedzić nawet takie miejsca, o których istnieniu mogliśmy do tej pory nie wiedzieć, jak np. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Chorkówce. Wirtualną wycieczkę po tym obiekcie przygotowano w sposób, którego nie powstydziłyby się największe placówki kulturalne w kraju. Widać wyraźnie, że mniejsze - powierzchnią i popularnością - obiekty chętnie dzielą się tym, co mają. I choć nic nie zastąpi nam osobistej wizyty, dzięki której możemy doświadczyć zasobów wieloma zmysłami jednocześnie, to dobrym pomysłem wydaje się skorzystanie z tej możliwości, jaką przyniosła nam pandemia i zapoznawanie się z kulturą na całym świecie bez wychodzenia z domu.

A skoro już wspominamy o (upragnionych) podróżach... Zaledwie kilka kliknięć dzieli nas od tego, by poznać ciekawe placówki muzealne z całego świata. Warto obejrzeć m.in. zasoby nowojorskiego Guggenheim Museum - jednego z ulubionych przez miłośników sztuki, Van Gogh Museum w Amsterdamie czy ciekawie przygotowanego British Museum, które - wbrew nazwie - nie skupia się tylko wokół historii Wielkiej Brytanii.

Opinie (2) 1 zablokowana

  • Dajcie już spokój z tym online !

    Może jeszcze na Wakacje online każą jeździć ?? Ile można o tym pisać ? Już prawie rok tych absurdów mamy za sobą i nadal wszyscy w to brną ! Edukacja online nie działa, stracony rok, tele-porady diagnostyczne online ala "Kaszpirowski" jak lekarze mogą tą formę diagnostyki zalecać ???. Zlikwidujmy szkoły, przychodnie itp i przenieśmy wszystko do internetu....

    • 11 3

  • Jeszcze Kinoport jest on-line.

    Inne kina studyjne w Trójmieście działają, ale inne kina studyjne w Trójmieście nie dostają pieniędzy z naszych podatków, nawet gdy są zamknięte, więc należało się otworzyć.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Legenda Radmoru - wystawa
Legenda Radmoru - wystawa
wystawa
lis'20 7-29.08
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni
Był sobie łowca - opowieść o ludziach epoki lodowcowej
Był sobie łowca - opowieść o ludziach...
wystawa
lut 12-30.06
Sopot, Grodzisko
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakim tytułem zainaugurował swoją działalność Teatr Miejski w Gdyni?