Wiadomości

Murale, które komentują polską rzeczywistość

Był minister Gliński jako faraon, teraz jest minister Szyszko z porożem. W ten sposób znany trójmiejski artysta streetartowy Mariusz Waras komentuje wydarzenia na polskiej scenie politycznej. Jego nowy mural można od niedawna oglądać na ścianie pracowni artystycznej przy ul. Wiosny Ludów 4 w Gdańsku, a już w najbliższy weekend pojawią się tam nowe prace.O tym miejscu zrobiło się głośno w maju tego roku. Na jednej ze ścian budynku dawnej piekarni przy ul. Wiosny Ludów 4 zobacz na mapie Gdańska pojawił się mural przedstawiający ministra kultury Piotra Glińskiego przebranego za faraona. W tle widać... piramidę, czyli budynek, w którym powstaje Muzeum II Wojny Światowej. Praca Mariusza Warasa, bo to właśnie on jest autorem nietypowego wizerunku polityka, miała być komentarzem do pomysłu polityka zakładającego połączenie dwóch placówek: Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte.

Zobacz, jak wygląda pracownia Mariusza Warasa


Zarówno plan ministra Glińskiego, jak i mural Warasa błyskawicznie zdobyły rozgłos. I o ile ten pierwszy wzbudził mnóstwo negatywnych emocji (krytykował go m.in. historyk Norman Davies), o tyle praca znanego trójmiejskiego artysty spotkała się raczej z ciepłym odbiorem wśród oglądających. "Bardzo ładny i podobny", "świetna praca", "brawo Mariusz!" - tak komentowali internauci wiadomość o muralu Warasa.

Od niedawna ściana WL4 ma nowego bohatera: tym razem został nim minister środowiska Jan Szyszko. Na pracy Warasa występuje ozdobiony porożem i upozowany na trofeum myśliwskie. Można się domyślić, że mural stanowi komentarz do ostatnich doniesień medialnych na temat skradzionej z domu ministra kolekcji poroży (wycenionej na 13 tysięcy złotych), której nie wpisał do oświadczenia majątkowego.

Sam Mariusz Waras nie chce wypowiadać się na temat swoich prac. - Nie komentuję tego. I nie dam się przekonać - napisał artysta. O ścianie z politycznymi muralami chętnie opowiada natomiast rzeźbiarz Czesław Podleśny z WL4.

- Na początku działalności pracowni ustaliliśmy z Mariuszem, że ta ściana to będzie jego prywatna galeria. Nawet jeśli murale, które tworzy, mogą kogoś uwierać, to właśnie na tym polega wolność: na możliwości komentowania tego, co się widzi dookoła. Cieszę się, że mamy w Gdańsku takie miejsce.
Nie wiadomo na razie, kto pojawi się na następnym muralu. Pewne jest jedno: sztuka z podtekstem politycznym to wciąż jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zyskanie rozgłosu. O tym, jaki temat wybierze na swoją następną pracę Mariusz Waras, będzie można się przekonać już w najbliższy weekend. Na największej ścianie budynku od soboty rano będzie powstawał nowy mural.

- Mamy teraz w Polsce gorący okres pełen napięć i emocji, więc tematów nie zabraknie - komentuje Podleśny. - Ale kto wie, co będzie, kiedy to wszystko się uspokoi? Może zamiast kolejnych ministrów będziemy podziwiać na naszej ścianie pejzaże i kwiatki?
Zobacz, jak wygląda pracownia Czesława Podleśnego

Opinie (67) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

12

lipca

Kino Letnie w Orłowie - 10.... Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

12

lipca

Kino po zachodzie słońca Gdańsk, Teatr Leśny

26

lipca

10. Międzynarodowy Festiwal... Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Z widokiem na morze i miasto. Trójmiejskie lokale z tarasami
Lokale z tarasami w Trójmieście
Do Hollywood po marzenia. Historia muzyka z Gdyni
Przeprowadził się z Gdyni do Hollywood

Kulinaria

Z widokiem na morze i miasto. Trójmiejskie lokale z tarasami
Lokale z tarasami w Trójmieście

Sprawdź się

Patronką którego trójmiejskiego teatru jest Agnieszka Osiecka?