• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
Grotest Maru (Niemcy)
Mura

Motywem przewodnim pracy Grotest Maru jest działanie na granicy teatru i tańca. Wykorzystanie różnych form artystycznej ekspresji, takich, jak teatr ruchu i teatr wizualny, przedstawienia uliczne, instalacje, praca z obiektem. Teatr poszukuje i eksperymentuje od momentu powstania.

Źródłami inspiracji oraz "nauczycielami" teatru pozostają: średniowieczny karnawał i jego sposoby świętowania, ekspresja tańca z lat 20-tych ubiegłego stulecia, uboga forma teatru Grotowskiego, Tadeusza Kantora, Odin Teatret, Bread & Puppet, taniec butoh ze swoim silnym językiem wizualnym we współczesnym życiu sztuki.

"Mura" dla Gdańska

W spektaklu dla festiwalu FETA i mieszkańców Gdańska berlińska grupa Grotest Maru przygotowała adaptację specjalnie dla przestrzeni Starego Przedmieścia. Główna historia pielgrzymującej kobiety, która wędruje napotykając przeszkody, aż do momentu, w którym w cudowny sposób osiąga zbawienie, zostanie wzbogacona legendami i postaciami z historii Gdańska, a szczególnie z historii Starego Przedmieścia. Publiczność uczestnicząca w spektaklu będzie miała okazję autentcznie i zmysłowo doświadczyć tych wszystkich opowieści i postaci.

Treść spektaklu odnosi się do faktu, że szlak pielgrzymowy do Santiago de Compostela w Hiszpanii naprawdę miał swój północny odcinek z Gdańska do Szczecina. Ważne jest również to, że Gdańsk był niegdyś znaczącym miastem handlu i jednym z miejsc, w którym przecinały się międzynarodowe szlaki.

W produkcji będą brały udział miejscowe grupy artystyczne (blisko 100 osób) - ich zadaniem będzie stworzenie poczucia identyfikcji mieszkańców Gdańska z tym spektaklem.

W tym wędrownym przedstawieniu widzowie będą podążać za pielgrzymującą bohaterką od sceny do sceny i brać udział w jej przeżyciach i zadaniach, które bohaterka rozwiązuje podczas swojej podróży. W starannie wybranej porze roku i porze dnia (od pory dziennej do zmierzchu) dla publiczności odkrywają się nowe rejony doświadczania publicznej przestrzeni, w której pielgrzymki odbywały się od zawsze...

Spektakl potrwa około dwóch godzin, a publiczność wraz z główną bohaterką przewędruje cały szlak od przystani kajakowej Żabi Kruk aż do Reduty Wilk.

15. 07. godz. 20.30 / Klub Wodny "Żabi kruk"- Reduta Wilk
16. 07. godz. 20.30 / Klub Wodny "Żabi kruk"- Reduta Wilk

Opinie (4)

 • (1) (opinia sprzed 14 lat)

  Spektakl rewelacyjny, zrobiony z wielkim rozmachem, zaskakujący ciągle nowymi elementami: zdarzeniami, rekwizytami, postaciami. (Oglądałam go dwa razy, bo ze względu na tlum oglądajacych, wielu scen nie mogłam obejrzeć za pierwszym razem.) Rytm wędrówki bohaterki do Boga współtworzył wspaniały chór mnichów. Sztuka wydobyła wiele piękna i mocy wiary i Kościoła. Na koniec człowiek po stoczeniu zwycięskich walk z siłami ciemności wywyższony, przebóstwiony i wzięty do nieba, czyli to, co powinno nas wszystkich spotkać na koniec naszej wędrówki życia, niczego lepszego nie można sobie już życzyć. Szkoda, że w spektaklu pojawił się wątek wypędzeń, bo w kontekście ciężaru win wojennych zbrodni niemieckich, jest on ciągle nie na miejscu. Ale w sumie jest to drobny mankament, w porównaniu do ogólnej wymowy spektaklu - podniesienia człowieka do godności dziecka Bożego, oczyszczonego i wyzwolonego ze zła.
  Życzmy sobie więcej tak pięknych i budujących i świetnie zrobionych spektakli.

  • 1 0

  • Wątki (opinia sprzed 14 lat)

   Właśnie dobrze,że wątek wypędzenia się pojawił. Szkoda, że nie było kindertransportów, też nasza historia

   • 0 0

 • (opinia sprzed 14 lat)

  Intrygujący i pełen różnorodnego symbolizmu, niezwykle bogaty i urozmaicony performance. Fakt że przy sztuce pracowało ponad 120 osób też coś na ten temat mówi. Rewelacyjny aspekt wciągania widzów w widowisko. A laski pielgrzyma dla uczestników i szmatki z życzeniami to zupełnie fantastyczny patent, który sprawił że zwykły widz mógł poczuć się jak uczestnik tej pielgrzymki, część przedstawienia...

  • 3 0

 • (opinia sprzed 14 lat)

  rewelacyjne widowisko, robi wrażenie super organizacja, jeden z najlepszych jakie widziałem.

  • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery