stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mundus Cantat (2 opinie)

  • środa - niedziela, 21 - 25 maja 2008
  • Sopot
  • wstęp wolny
MUNDUS CANTAT SOPOT PO RAZ CZWARTY

Zapraszamy na spotkanie z chórami z całego świata podczas kolejnej edycji
Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego, która odbędzie się w dniach 21-25 maja w Sopocie

Od czterech lat mieszkańcy Trójmiasta mają okazję uczestniczyć w niepowtarzalnym w skali kraju wydarzeniu muzycznym – festiwalu zapraszającym do udziału chóry z całego świata, przyznającym nagrody w różnorodnych kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, ludowa, gospel, jazz i spiritual. Poprzednie edycje gościły ponad półtora tysiąca uczestników z 16 krajów: USA, Kolumbii, Filipin, Szwecji, Finlandii, Niemiec, Bośni i Hercegowiny oraz wielu innych. Niezmiennie głównymi organizatorami festiwalu pozostają Sopocki Chór Kameralny CONTINUO, Bałtycka Agencja Artystyczna BART i Urząd Miasta Sopotu. Zmienił się dyrektor artystyczny – został nim ceniony w środowisku Marcin Tomczak, profesor i prorektor Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się tradycyjnie barwnym wydarzeniem, jakim jest parada chórów w malowniczych strojach ulicą Monte Cassino połączona z ceremonią otwarcia. Koncerty konkursowe i imprezy towarzyszące odbędą się w sopockich kościołach, a koncert finałowy, podczas którego usłyszymy werdykt jury i nagrodzone chóry, w Operze Leśnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Poziom festiwalu zapowiada się bardzo dobrze – na pewno wezmą w nim udział dwa chóry z Filipin, które słyną z wysokiego poziomu chóralistyki. Usłyszymy również chóry z Brazylii, Czech, Szwecji, Singapuru, Danii, Estonii, Słowenii i Polski. Zwiększenie ilości zgłoszonych chórów w porównaniu z poprzednią edycją z 16 na 22, w tym zagranicznych z 9 na 12 jest sygnałem, że projekt został entuzjastycznie przyjęty i stał się konkurencyjną propozycją wobec wszechobecnej muzyki popularnej. W tym roku uczestnicy festiwalu zaprezentują się również w Gdyni, Gdańsku, Pierwoszynie, Kosakowie, Tczewie i Malborku. Naszym celem jest poszerzenie zasięgu festiwalu na całe województwo pomorskie i podzielenie się tym wydarzeniem z mieszkańcami naszego regionu, którzy nie mają takiego dostępu do oferty kulturalnej jak mieszkańcy Trójmiasta. MUNDUS CANTAT SOPOT stwarza znakomitą okazję do porównania światowych tradycji wokalnych, poznania pieśni z różnych, często dla nas egzotycznych, regionów.
Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent Miasta Sopotu, Gdańska i Gdyni, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Minister Kultury. Fundatorami tegorocznych nagród będą Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Sopotu, Prezydent Miasta Gdańska oraz Prezydent Miasta Zakopane i Starosta Powiatu Tczew.

Program festiwalu

Środa, 21 maja 2008
godz. 19.15
koncert „Muzyka z różnych stron świata” – kościół „Gwiazda Morza”, ul. Kościuszki 19, Sopot
wystąpią:
połączone chóry CANTAMUS REGINAE i TUTTI DI MARE, Gdynia, Polska
dziecięcy chór Česká Lípa, Czeska Lipa, Czechy
the Philippine Women’s University (P.W.U. Chorale), Manila, Filipiny

Czwartek, 22 maja 2008
godz. 10.00 msza św. z okazji Bożego Ciała z udziałem uczestników festiwalu – kościół św. Michała, ul. 3 Maja 38A, Sopot
godz. 13.30 PARADA CHÓRÓW ulicą Bohaterów Monte Cassino
godz. 14.00 CEREMONIA OTWARCIA wraz z krótkim koncertem na Scenie Letniej przy Molo
godz. 16.00–17.15 przesłuchanie w kategorii „spirituals, gospel, jazz” – kościół św. Jerzego, ul. Kościuszki 1, Sopot
godz. 19.00 koncert „Muzyka sakralna twórców światowych” – kościół Zesłania Ducha Św., ul. Kujawska 50/52, Sopot
wystąpią:
Młodzieżowy chór Per Brahegymnasium Chor, Jönköping, Szwecja
Chór dziecięcy Voce Segreto, Żory, Polska
Chór mieszany Kácov Nové Město nad Metují, Czechy
Akademicki chór Maribor, Maribor, Słowenia
Akademicki chór Uniwersytetu Opolskiego Dramma Per Musica, Opole, Polska

Piątek, 23 maja 2008
godz. 10.00–15.00
przesłuchanie w ramach kategorii „muzyka sakralna” – kościół św. Jerzego, ul. Kościuszki 1, Sopot
godz. 15.00 spotkanie prezydenta miasta z delegacjami chórów, Krzywy Domek
godz. 19.00 koncert „Muzyka nie zna granic” – kościół św. Jerzego, ul. Kościuszki 1, Sopot
wystąpią:
dziecięcy chór Radost Praha, Praga, Czechy
zespół wokalny Soul, Sanok, Polska
akademicki chór University Of The Philippines Singing Ambassadors UPSA, Quezon
City, Filipiny
męski chór Academia Concerto Camerata Vocal, Sorocaba - São Paulo, Brazylia

godz. 20.00 koncert „Muzyka różnych narodów” – kościół św. Andrzeja Boboli, ul. Powstańców Warszawy 15, Sopot (vis-à-vis Hotelu Grand)
wystąpią:
dziewczęcy chór Szkoły Chóralnej z Narvik, Narva, Estonia
chór mieszany Herlufsholm Kirkes Kammerkor, Holmegaurd, Dania
żeński chór kameralny Concerto Glacensis, Kłodzko, Polska
chór mieszany Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica
w Białymstoku, Białystok, Polska

Sobota, 24 maja 2008
godz. 9.00–14.00
przesłuchanie w ramach kategorii „muzyka ludowa” – kościół św. Jerzego, ul. Kościuszki 1, Sopot
godz. 18.00 KONCERT FINAŁOWY wraz z ogłoszeniem wyników w Operze Leśnej, Opera Leśna, ul. Mamuszki 12, Sopot

Niedziela, 25 maja 2008
godz. 10.30
msza św. z udziałem uczestników festiwalu wraz z krótkim koncertem – kościół św. Andrzeja Boboli, ul. Powstańców Warszawy 15, Sopot (vis-à-vis Hotelu Grand)

godz. 11.00 msza św. z udziałem uczestników festiwalu wraz z krótkim koncertem – kościół św. Jerzego, ul. Kościuszki 1, Sopot
godz. 12.30 msza św. z udziałem uczestników festiwalu wraz z krótkim koncertem – kościół św. Bernarda, ul. Abrahama 41/43, Sopot

Koncerty towarzyszące

15 maja 2008 czwartek
godz. 18.00
koncert Camerata Vocal z Brazylii, Gmina Kosakowo

17 maja 2008 sobota
godz. 17.00
koncert Camerata Vocal z Brazylii, Malborski Karwan, ul. Starościńska 1, Malbork

18 maja 2008 niedziela
godz. 13.00
koncert Camerata Vocal z Brazylii, kościół Św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

20 maja 2008 wtorek,
godz. 12.00
koncert SMU z Singapuru, szkoła podstawowa, Mosty
godz. 13.30 koncert SMU z Singapuru, szkoła podstawowa, Dębogórze
godz. 17.00 koncert Madrigal de Brasilia, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/ 35, Gdańsk
godz. 18.00 koncert SMU z Singapuru, Sala Koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Łąkowa 1/2, Gdańsk
23 maja 2008 środa
godz. 17.00
koncert Madrigal de Brasilia, Malborski Karwan, ul. Starościńska 1, Malbork
25 maja 2008 niedziela,
godz. 12.30
msza św. z udziałem uczestników festiwalu wraz z krótkim koncertem – kościół Matki Boskiej Fatimskiej, Pl. Kard. Stefana Wyszyńskiego 1, Gdańsk-Żabianka
godz. 16.00 koncert w Gdyni w ramach „Niedzieli Melomana” w Domu Rzemiosła, ul. 10 Lutego 33, Gdynia
godz. 17.00
koncert „Muzyka różnych narodów”, Teatr Leśny, Gdańsk
26 maja 2008 poniedziałek,
godz. 18.00
koncert „Dla Maryi, dla matek”, kościół w Rewie

O uczestnikach

MADRIGAL DE BRASILIA

Chór Madrigal de Brasilia, obecnie pod artystycznym kierownictwem dyrygenta Edera Camuzisa, powstał w 1963 roku z inicjatywy dyrygenta Levino Ferreira de Alcantara, który połączył w całość grupę śpiewaków i przeniósł ją do nowej stolicy Brazylii w czasie jej inauguracji. W ciągu tych lat chór Madrigal De Brasilia podążał ścieżką sukcesów w dziedzinie kameralnej muzyki klasycznej. Jego poziom techniczny plasuje go na jednej z pierwszych pozycji w Brazylii, a bogaty repertuar zawiera literaturę wokalną wszystkich okresów muzyki zachodniej.
W roku 1994 chór wydał swoją pierwszą płytę CD. W tym samym roku zdobywa I miejsce
w kategorii Chór Ludowy oraz Srebrny Medal na III Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Atenach, Grecja w kategorii „Chór mieszany”.
W roku 1995 doceniono wysoki poziom twórczości chóru, przyznając mu Kulturalną Nagrodę Luisa Estevano w kategorii „Muzyka klasyczna”.
W roku 1998 z zaproszenia Izby Ustawodawczej Brazylii chór nagrał płytę, zawierającą hymn państwowy Brazylii oraz hymn oficjalny pod dyrygenturą Emilia De Cesara nagrany przy obecności autora hymnu prof. Neusa Franca. W tym samym roku chór wydał nową płytę CD zatytułowaną „Canto Brasilis”.
Chór Madrigal de Brasilia jest aktywnym uczestnikiem ruchu brazylijskiej muzyki chóralnej. Grupa reprezentowała też Brazylię na VII Ogólnoświatowym Festiwalu Chórów w Puebla, w Meksyku, gdzie została uhonorowana tytułem „Najlepszy chór festiwalu”.
Chór Madrigal de Brasilia wydał ostatnio swoją trzecią płytę CD „Canto Brasilis 2”, gdzie zaprezentował repertuar brazylijski, którym raz jeszcze wzbudził entuzjazm słuchaczy w Brazylii oraz w innych krajach.

CAMERATA VOCAL
Grupa powstała dla amatorskich śpiewaków, dyrygentów, studentów wokalistyki, nauczycieli muzyki, instrumentalistów. Wszyscy oni są przesłuchiwani i trenują pod okiem kadry muzycznej Akademii CONCERTO. Ta trzydziestopięciogłosowa grupa objęła sobie za cel osiągnięcie profesjonalnego poziomu. Od początku istnienia, czyli od roku 2005 grupa może pochwalić się występami na ważnych koncertach w Brazylii. Repertuar zespołu jest urozmaicony, poczynając od muzyki napisanej lub zaaranżowanej specjalnie dla głosów męskich, przez muzykę klasyczną (od renesansu do XXI wieku), aż po muzykę religijną, pop, muzykę ludową, gospel, jazz, bossa nova, muzykę sakralną oraz dzieła takich kompozytorów jak: Palestrina, Bach, Haendel, Beethoven, Haydn, Mozart, Wagner, Faure, Orff, Thompson, Lauridsen i inni. Swój pierwszy album Camerata wydała w listopadzie 2008. W roku 2009 po raz pierwszy zaprezentuje Carmina Burana w specjalnej aranżacji dla głosów męskich. Dyrygentem zespołu jest Altamiro Dorta Bernardes, pianista, harfista, absolwent wydziału dyrygentury Baptist College w Sao Paulo.

Młodzieżowy Chór Mieszany VOCE SEGRETO, Żory, Polska
Chór Voce Segreto powstał we wrześniu 1991 roku przy Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Żorach. Od 1997 roku działa przy Miejskim Ośrodku Kultury. Jego założycielem i dyrygentem jest Andrzej Marciniec. Członkowie chóru to uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. K. Miarki oraz innych miejskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Chór ma swym koncie wiele wyróżnień oraz nagród, m.in: złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni „MUNDI CANTAT” w Ołomuńcu (2002, 2004, 2006), puchar Ministra Kultury na XX Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy oraz srebrny kamerton (2005), finalista Ogólnopolskiego Turnieju Chórów LEGNICA CANTANT 37 (2006), finalista 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki w Llangollen w Walii (2007), III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (Będzin 2002, 2006), Grand Prix na IX Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej (Katowice 1997), Grand Prix na II Wojewódzkim Festiwalu Pieśni (Siemianowice Śl. 2003), Grand Prix na XI Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni „Bóg się rodzi” (Żory 2007).
Chór koncertował w wielu krajach Europy: Węgry 1997, 2004; Czechy 1998, 2001, 2004; Belgia 1999; Francja 1999; Niemcy 2000; Austria 2000, 2001, 2004; Włochy 2001; Watykan 2001; Hiszpania 2006; Wielka Brytania 2007.

Akademicki Chór MARIBOR, Maribor, Słowenia
W 1964 roku grupa entuzjastów kultury założyła Studencki Związek Kultury i Sztuki Študent (KUD Študent) zyskując poparcie dyrekcji uczelni w Mariborze. Był to początek Mariborskiego Chóru Akademickiego. Chór ten prowadzi młoda i pełna entuzjazmu węgierska dyrygentka Zsuzsa Budavari-Novak. Na repertuar zespołu składa się muzyka bardzo różnorodna, w tym ludowa, współczesna i klasyczna. Wiosną 2003 roku chór odwiedził Polskę, biorąc udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Uniwersyteckich w Poznaniu (w osiemsetlecie miasta). W 2004 chór uczestniczył w Uniwersyteckim Festiwalu Chóralnym w Bolonii. Świętował tam czterdziestą rocznicę naszego istnienia, dając duży koncert. W tym samym roku zdobył dwie nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Jersey (złoto w kategorii chórów mieszanych i nagroda publiczności dla najlepszego chóru). Zespół jest szczególnie dumny ze swoich osiągnięć w Hiszpanii na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Cantonigros (Festival Internacional de Musica de Cantonigros) w 2006 roku – I nagroda w kategorii chórów żeńskich, II w kategorii chórów mieszanych i V w kategorii muzyki ludowej. Każdego roku uczestniczy w Naša Pesem Competition (Slovenia) i dwukrotnie – w roku 2005 i 2007 – zdobył srebrne medale. Aby podkreślić świąteczną atmosferę w swoim kraju, chór co dwa lata organizuje koncerty bożonarodzeniowe. W tym roku współpracuje ze Słoweńskim Teatrem Narodowym w Mariborze przy przedstawieniu operowym Cavalleria Rusticana. Zespół wykorzystuje każdą sposobność do śpiewania i dzielenia się z innymi ludźmi radością z muzyki.

Chór Mieszany KACOV, Nove Mesto nad Metuji, Czechy
Współcześnie chór mieszany Kacov jest połączeniem tradycyjnego śpiewu i stowarzyszenia muzycznego Kacov. Został utworzony w 1876 roku i działał do roku 1950, kiedy to rozpoczął się zły okres dla amatorskich działaczy i chór zmuszony był przerwać swoją działalność.
Kilka lat później, w 1978 roku, dyrygent František Krahulec utworzył Ladies Singing Choir, który początkowo miał być chórem mieszanym, jednak pomysł ten nie sprawdził się.

Od września 2000 roku Ladies Singing Choir rozpoczął pracę pod kierownictwem dyrygenta Jaroslava Rybačka, któremu z powodzeniem udało się wprowadzić do chóru głosy męskie oraz odnowić działalność chóru mieszanego Kacov, który w przybliżeniu liczył 60 członków. Chór razem z orkiestrą kameralną regularnie występuje na wiosennych i świątecznych koncertach w Nowym Mieście nad Metują. Brał udział w festiwalu chórów mieszanych w Hermanuv Mestec w latach 2003, 2005 oraz 2007. Odniósł też sukces w roku 2004 na Międzynarodowym Konkursie Chórów „Mundi Cantant” w Olomouc (Republika Czeska), na którym zdobył złoty medal w kategorii pieśni ludowej. Chór brał także udział w: Międzynarodowym Konkursie „Musica Religiosa” 2006 w Olomouc (złoty medal), Międzynarodowym Konkursie „Festa Choralis 2006” w Bratysławie na Słowacji (złoty medal w kategorii pieśni ludowej), V Międzynarodowym Festiwalu Johannesa Brahmsa, Konkursie w Wernigerode w Niemczech w lipcu 2007 roku (srebrny dyplom w kategorii A – chóry mieszane z utworem obowiązkowym).

Akademicki Chór Uniwersytetu Opolskiego DRAMMA PER MUSICA, Opole, Polska
Powstał w 1980 roku w Opolu jako Żeński Chór Akademicki Dramma Per Musica. Zadebiutował już po roku podczas międzynarodowej sesji Studenckiego Stowarzyszenia Przyjaciół ONZ, prezentując utwory George'a Gershwina i Duka Ellingtona. Na festiwalach: „Jazz Juniors” w Krakowie, „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu i Opolu oraz „Ars Chori” w Częstochowie czołowi polscy jazzmani z uznaniem wyrażali się o aranżacjach i wykonawstwie wspomnianych utworów.
Chór z powodzeniem występował na Węgrzech, Malcie, w Austrii, Francji, Szkocji, Szwajcarii, we Włoszech i Niemczech. W roku 1990 zespół wzbogaca repertuar o klasyczne utwory chóralne i prezentuje je na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Legnica Cantat 21, uzyskując najwyższą nagrodę w kategorii chórów studenckich.
W 1994 r. Dramma Per Musica po swej 13-letniej, uwieńczonej krajowymi i zagranicznymi sukcesami działalności, przekształca się w 80-osobowy chór mieszany. W roku 1995 ukazują się „Kolędy” – pierwsza, nagrana w nowym składzie, kaseta magnetofonowa.
W 1996 roku zespół wyjeżdża do Grecji na 14th International Choir Festival of Preveza - 2nd International Competition of Sacred Music, uzyskując drugą nagrodę w kategorii chórów mieszanych. 18 maja 2003 r. chór wziął udział w uroczystym koncercie z okazji 50. lecia pracy prof. Lucjana Laprusa (profesora Akademii Muzycznej we Wrocławiu i kompozytora). W czerwcu tego samego roku kwartet Akademickiego Chóru Dramma Per Musica UO wziął udział w warsztatach Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej „In terra pax” w Międzyzdrojach i Steinheim (Niemcy) oraz w sierpniu w festiwalu chóralnym w St. Bonnet le Château (Francja).W kwietniu 2004 r. wziął udział w uroczystym koncercie inaugurującym festiwal w 750. rocznicę powstania hymnu „Gaude Mater Polonia” w kościele św. Bartłomieja w Kielczy. W 2006 roku ukazał się album „25 lat Drammy na żywo” zawierający wybrane utwory z 25. lat pracy chóru. Założycielem chóru i jego dyrektorem artystycznym jest dr Elżbieta Trylnik, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego.

Dziecięcy Chór RADOST PRAHA, Praga, Czechy
Został założony w 1961 roku przez Vladislava Součeka, początkowo jako chór szkolny. Obecnie składa się z całej „rodziny” chórów, która skupia około 200 dziecięcych i dorosłych śpiewaków z sześciu okręgów. Od 1994 roku siedziba chóru mieściła się w Szkole Sztuki Praga 7. Nazwa chóru wyraża radość, którą chciałby on przekazać zarówno swoim członkom, jak i słuchaczom.
Repertuar koncertowy chóru dziecięcego jest bardzo obszerny. Składa się zarówno z kompozycji religijnych, jak świeckich. Poczynając od arcydzieł starej polifonii, poprzez dzieła klasycznych i współczesnych twórców, aż do pieśni ludowych, śpiewanych zazwyczaj w oryginalnych językach.
Chór Radost przez wiele lat był jednym spośród najlepszych chórów dziecięcych. Oprócz licznych koncertów w Republice Czeskiej dzieci koncertowały już w dwunastu krajach europejskich oraz dwukrotnie w czasie wielkich tras koncertowych w Kanadzie. Chór uczestniczył w wielu słynnych konkursach i festiwalach muzycznych, m.in. w Europejskim Festiwalu w Neerpelt, Belgia (I nagroda jury, oraz I nagroda „Cum laude”), w międzynarodowym konkursie w Celje, Słowenia (I nagroda, oraz nagroda publiczności), Cantonigros w Hiszpanii (I nagroda), w Llangollen, Walia (II nagroda), Śpiewające Gody w Olomouc (II nagroda) itp.

Chór nagrał 5 płyt CD i współpracował między innymi z Czeską Telewizją, Czeskim Radiem, oraz Operą Narodową w Pradze. W roku 2006 RADOST PRAHA razem z siostrzanym chórem chłopięcym Pueri Gaudentes wystąpiła gościnnie na międzynarodowym festiwalu muzycznym Praska Wiosna. Dyrygentem chóru jest jego założyciel – Vladislav Souček, obecnie wspólnie z asystentką i drugim mistrzem chóru – Andreą Sušilovą, długotrwałą członkinią RADOST PRAHA. Chór RADOST PRAHA współpracuje i występuje z wieloma profesjonalnymi muzykami. Pianistą jest Jitka Nešverova.

Herlufsholm Kirkes Kammerkor, Naestved, Dania
Kameralny chór przy kościele Herlufsholm w duńskim mieście Naevstved został założony w 1997 roku przez organistę i kantora Karsten Gyldendorf. W skład chóru wchodzi około 25 osób. Chór bierze udział w mszach i kościelnych recitalach oraz jest często proszony o dawanie koncertów również w innym kościołach. Wśród wielu dzieł, które wykonuje chór, są takie jak oratorium „Elias” Mendelssohna, „Requiem” A. L. Webbera, „Rejoice in the Lamb” Brittena oraz kantaty Buxtehude'a i Bacha. W swoim repertuarze grupa ma również wiele dzieł współczesnych kompozytorów duńskich.
Naestved jest miastem partnerskim Sopotu.

Chór Mieszany Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica, Białystok, Polska
Chór Akademicki Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku powstał w 2001 roku. Chór koncertuje przez cały rok, uświetnia uroczystości uczelniane, ma też za sobą występy za granicą: w Charkowie na Ukrainie, w Berlinie – Wildau oraz w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. W repertuarze chóru znajdują się utwory a cappella różnych epok oraz dzieła wokalno-instrumentalne.
Wybrane osiągnięcia chóru WSAP to m.in.: nagroda w kategorii chórów akademickich podczas V Podlaskiego Festiwalu Pieśni Sakralnej „Łapskie Te Deum” w Łapach (2002), srebrny dyplom podczas III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2004), 1. miejsce VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie (2004), 2. miejsce II Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy (2005), 3. miejsce 36. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat (2005), złoty dyplom podczas I Międzynarodowego Konkursu Chórów SLOVAKIA CANTAT w Bratysławie (2007), 2. miejsce X Łódzkiego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis” (2007).

Akademicki Chór UNIVERSITY OF THE PHILIPPINES SINGING AMBASSADORS UPSA, Quezon City, Filipiny
The University of the Philippines Singing Ambassadors (UPSA), Śpiewający Ambasadorowie Uniwersytetu Filipińskiego, jest jednym z najlepszych chórów filipińskich, w repertuarze ma wszystkie gatunki muzyki, od klasycznej po nowoczesną. Założycielem i dyrygentem chóru jest Ed Manguiat. Grupa wygrała wiele najważniejszych nagród na światowych, prestiżowych festiwalach chóralnych (Festivale w Arezzo i Gorizii we Włoszech; Varna, BUŁGARIA; Cantonigros i Torrevieja, HISZPANIA; Neuchatel, SZWAJCARIA; Wernigerode, NIEMCY; Arnhem, HOLANDIA; Maasmechelen, BELGIA; Trencianske Teplice, SŁOWACJA; Pardubice and Prague, UPSA otrzymał Międzynarodową Nagrodę Muzyczną UNESCO (Paryż 2005).

Zespół Wokalny Soul. Sanok, Polska
Zespół Wokalny „Soul” powstał w 1997r. To zespół młodzieżowy działający przy parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Jego założycielką i kierownikiem artystycznym jest Monika Brewczak, która aranżuje większość śpiewanych przez zespół utworów. Należy on do wąskiego grona młodzieżowych zespołów wokalnych wykonujących muzykę różnych epok i stylów, mający w swoim repertuarze obok pieśni religijnych także pieśni dawne, patriotyczne, kolędy, przeboje muzyki poważnej, rozrywkowej, gospel, jak również piosenki ludowe wykonywane w oryginalnych, wielogłosowych aranżacjach. Muzykę dawną wykonuje w strojach barokowo-renesansowych. Zespół nagrał dwie płyty.

Od początku istnienia dużo koncertuje /dał około 550 koncertów/ na terenie całego kraju i poza jego granicami /Niemcy, Austria, Słowacja, Ukraina/, w tym na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i przeglądach chóralnych, zdobywając na nich czołowe miejsca i wyróżnienia. Do najważniejszych osiągnięć zespołu należy: nagroda Grand Prix na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie /2002r/, - II miejsce na XXXV Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” w Legnicy /2004r./, wyróżnienie za najlepsze aranżacje wokalne na XI Międzynarodowym Konkursie Chórów Gospel Osiek Festiwal 2007, Wyróżnienie na V Ogólnopolskim Konkursie Chórów Kościelnych „Caecilianum” w Warszawie /2005r./, wyróżnienie za oryginalne aranżacje utworów ludowych na III Międzynarodowym Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna w Rybniku /2007r./

Chór Żeńskiego Uniwersytetu PWU CHORALE, Manila, Filipiny
Chór Żeńskiego Uniwersytetu PWU Chorale odcisnął swój ślad w historii chórów w roku 2000, kiedy to został wybrany najlepszym chórem uniwersyteckim na Filipinach.
PWU Chorale jest osadzoną przy uniwersytecie grupą, założoną przez byłego dziekana i słynnego kompozytora dr Francisco Feliciano w roku 1998. Nowo utworzona grupa, wtedy pod batutą dyrygenta chóru Roberta Delgado, przystąpiła do Państwowego Konkursu Muzycznego dla Młodych Artystów (NAMCYA), gdzie zajęła II miejsce. Następstwem tego było wystąpienie na Festiwalu NAMCYA w Laoag, Ilocos Norte, gdzie chór koncertował pośród innych zwycięzców NAMCYA.
Po tym wydarzeniu zespół został wprost zalany serią zaproszeń. Msza Święta B moll J. S. Bacha z Filipińską Orkiestrą Filharmonii (PPO) w Kościele San Augustin, Madrigal, seria koncertów w Centrum Kultury Filipin (CCP), koncert na rzecz OCWE z udziałem popowego piosenkarza Rossella Navy i grupy tanecznej Bayanihan Dance Troupe w Folk Arts Theater (FAT), Świąteczny Festiwal Chórów w teatrze Pilamlife oraz wczesny występ Gawad Tangalaw w roku 2001.
W tym samym roku PWU Chorale, jako Ambasador Dobrej Woli wyruszył na europejską trasę koncertową. Francja, Niemcy, Włochy, Holandia i Hiszpania – to kraje, które odwiedził PWU Chorale i które zachwyciły się jego muzyką. Chór został zaproszony na festiwale i koncerty, które odbywały się w różnych kościołach i audytoriach.. Zajmując III miejsce na Festiwalu w Cantonigros w Hiszpanii PWU Chorale przyniósł cześć swojemu krajowi.

Obecnie pod batutą Elietess Mayor-Cariňo i w innym składzie, złożonym głównie z nowych członków chór ciągle udowadnia, że jest jednym z najlepszych. Daje wiele koncertów i cały czas zdobywa nowe nagrody. PWU Chorale nie ogranicza się jedynie do śpiewu, daje również popisy gry aktorskiej oraz tańca.
To, co odróżnia zespół PWU Chorale od innych, to nie tylko jego wszechstronność. Jego repertuar zawiera pieśni etniczne, ludowe, renesansowe, współczesne i międzynarodowe. Znajdujemy w nim pieśni religijne, popularne i nawet oryginalne piosenki humorystyczne. Po raz kolejny Żeński Chór Uniwersytecki Chorale został poproszony o reprezentowanie Filipin na Festiwalu i Konkursie, który ma odbyć się w Polsce w roku 2008.

BChór Kameralny SINGAPORE MANAGEMENT UNIVERSITY, Singapur
Powstały w połowie 207 roku, chór SMU jest efektem ostatniego dodatku do programu doskonalenia artystycznego na Singapurskim Uniwersytecie Zarządzania. Składający się z młodej i aktywnej grupy muzyków, kameralny chór udaje się w ekscytującą podróż chóralną, jednocześnie pozostając szkolną niszową grupą kulturalną. Pod muzycznym kierownictwem znakomitej dyrygentki Jennifer Tham, celem zespołu jest osiągnięcie wysokiego poziomu zarówno lokalnie, jak i międzynarodowo.
Świętując swoje pierwsze urodziny, chór bierze udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundur Cantat Sopot jako pierwsza grupa reprezentująca SMU w międzynarodowym konkursie i prawdopodobnie pierwszy chór z Singapuru występujący w Polsce.

Chór Mieszany Tutti Di Mare, Gdynia, Polska
Chór Tutti di mare składa się w większości z członków chóru kościelnego Cantamus Reginae, działającego przy parafii św. Jadwigi w Gdyni od dziewięciu lat. Dyrygentem chóru jest Andrzej Bocheński – inżynier budownictwa lądowego, a także skrzypek i chórzysta trójmiejskich chórów akademickich i kościelnych, student dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu. Celem chóru jest propagowanie obok muzyki kościelnej także muzyki świeckiej; ludowej, polskiej, ale także folkloru z wszystkich stron świata.
Sukcesy i popularność chór Tutti Di Mare ma jeszcze przed sobą.

Cantamus Reginae, Gdynia, Polska
Chór Cantamus Reginae powstał w 1999 r. z inicjatywy Andrzeja Bocheńskiego w nowopowstałej parafii p.w. św. Jadwigi Królowej w Gdyni. Założyciel chóru jest z wykształcenia inżynierem budownictwa , ale także skrzypkiem i chórzystą wielu trójmiejskich zespołów akademickich i kościelnych. Aktualnie studiuje dyrygenturę na studium zaocznym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest dyrygentem chóru do dnia dzisiejszego.

Chór ma w swoim repertuarze oprócz typowo liturgicznych pieśni, także pieśni patriotyczne, ludowe, kolędy oraz większe formy muzyczne – m. in. mszę patriotyczną Wacława Lachmana „Missa In Honorem Resurectionis D.N Jesu Christi”.
W 2002 r. chór koncertował w Szwecji , w 2005 r. w Wilnie, gdzie uczestniczył w odpustowej mszy świętej w kościele św. Ducha, wykonując mszę Wacława Lachmana oraz koncert pieśni patriotycznych i ludowych. W 2006 r. uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kościelnej w Rumi, a w październiku 2007 w Ogólnopolskim Konkursie Chórów „Caecilianum” w Warszawie, gdzie zdobył wyróżnienie.
W swym repertuarze chór posiada utwory ze wszystkich praktycznie okresów historii muzyki, począwszy od chorału gregoriańskiego poprzez renesans, barok, romantyzm aż do muzyki współczesnej włącznie (Koszewski, J .Świder).
Od kilku lat z chórem współpracuje założony przez dyrygenta kwartet smyczkowy „Mezzoforte” złożony z młodych uczniów trójmiejskich szkół muzycznych.

Chór Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Gdańsku, Polska
Chór Mieszany Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku tworzą studenci wszystkich lat specjalności dyrygentura chóralna oraz edukacja muzyczna, na co dzień śpiewający w dwóch odrębnych zespołach: chórze żeńskim Gaudium per Canto oraz Chórze Męskim Wydziału IV. Oba chóry czynnie uczestniczą w życiu artystycznym macierzystej uczelni, swym śpiewem uświetniając wszelkiego rodzaju uroczystości, sympozja, występując często jako chór mieszany. Współpracują także z orkiestrą akademicką i innymi chórami Pomorza. Chór żeński Gaudium per Canto, prowadzony od 1995 r. przez prof. Annę Fiebig, zdobył wiele nagród na konkursach w Polsce i za granicą (m.in. w Marktoberdorfie, Złoty Medal w Ołomuńcu, III miejsce w Legnicy). Chór Męski od roku 2005 prowadzi asyst. Michał Kozorys. Pod jego kierunkiem chór zdobył I nagrodę w kategorii chórów akademickich na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie (2006) oraz srebrny dyplom w kategorii muzyka sakralna na festiwalu Mundus Cantat w Sopocie (2007).

Młodzieżowy Chór PER BRAHEGYMNASIUM CHOR, Jönköping, Szwecja
Jest to chór klas licealnych szkoły w Jönköping, w południowej części Szwecji. Chór składa się ze śpiewaków w wieku od 18 do 20 lat, są oni uczniami ostatniego roku nauki według programu muzycznego Per Brahegymnsium. Co 2 lata chór udaje się w podróż za granicę, obecnie stało się to częścią tradycji chóru. W ciągu ostatnich 10 lat odwiedził on między innymi Anglię, Danię oraz Republikę Czeską. Dyrygentem chóru jest Dan Boberg.

Dziecięcy Chór Česka Lípa, Czeska Lipa, Czechy
Českolipský dětský sbor (Chór Dziecięcy z Czeskiej Lipy) został założony 1 stycznia 1994. Od tego czasu chór regularnie daje dużo koncertów na terenie Czech i za granicą.

Zespół odwiedził wiele krajów, m.in.: Słowację, Hiszpanię, Włochy, Francję, Luksemburg, Polskę, Niemcy, Grecję, Ukrainę, Belgię, Południową Afrykę i Stany Zjednoczone, gdzie chór prezentował głównie religijne i narodowe piosenki, spirituals, melodie z musicali oraz melodie autorstwa znanych kompozytorów. Co roku chór daje ponad 50 koncertów i bierze udział w wielu konkursach oraz wyjeżdża w trasy koncertowe poza granice kraju. W Czeskiej Lipie chór jest organizatorem festiwali muzycznych, głównie tych w obszarze muzyki klasycznej. Chór nagrał 4 płyty: "Tichá noc", "Potěšení", "…burem zpjívat" i "V dobrým sme se sešli".

Od początku istnienia chóru dyrygentem jest Petr Novák, nauczyciel, który przez wiele lat uczył muzyki w szkole podstawowej ZŠ 28. října – Špičák, był dyrygentem chóru zrzeszającego nauczycieli z północnych Czech oraz zespołu w musicalu Reneta.
Wyraża on misję chóru tymi słowami: „Naszym celem jest przynieść radość waszym sercom. Nasze serca żyją dla śpiewania i jeśli wszystkie serca tworzą jeden utwór to każde serce symbolizuje solidarność, miłość i pokój”.

Żeński Chór Kameralny CONCERTO GLACENSIS, Kłodzko, Polska
Żeński Chór Kameralny Concerto Glacensis jest częścią chóru mieszanego. Jako niezależny zespół działa od 2005 roku. Chór działa przy Kłodzkim Ośrodku Kultury, a w jego szeregach śpiewają gimnazjalistki, licealistki, studentki, a także „kobiety pracujące”. W repertuarze znajdują się zarówno formy oratoryjne, jak i a cappella. Założycielem i dyrygentem zespołu jest Katarzyna Mąka. Zespół jest dwukrotnym laureatem Dolnośląskiego Konkursu Chórów Silesia Cantat w Głogowie (2006 – I miejsce, 2007 – Grand Prix) oraz laureatem II miejsca Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2007 roku.

Dziewczęcy Chór Szkoły Chóralnej z Narvii, Narva, Estonia
Do Chóru Dziewczęcego działającego przy Szkole Chóralistyki w Narvii należą dziewczęta od dwunastego do szesnastego roku życia – uczennice tej szkoły.
Chór daje wiele koncertów w kraju i zagranicą, uczestniczył w międzynarodowych festiwalach chóralnych, m. in. Międzynarodowym Konkursie „Daimu Versme”, Litwa (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie „Tallinn 2005”, tournee koncertowym po Niemczech (2003), Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym, Łotwa (III miejsce).
Chór ma bogaty repertuar – od muzyki klasycznej po współczesną muzykę chóralną.
Dyrygentką zespołu jest Marina Kossolapova, kierownikiem chóru – Diana Anissina, a akompaniatorką Natalia Mahrova.

Chór Gminy Kosakowo MORZANIE, Kosakowo, Polska
Kaszubski Regionalny Chór Morzanie został założony 22 marca 2001 roku z myślą
o kontynuacji działalności Towarzystwa Śpiewaczego istniejącego na terenie obecnej gminy Kosakowo w początkowych latach XX wieku, założonego przez działacza kaszubskiego, poetę i gawędziarza – Józefa Klebbę.
Jest amatorskim chórem regionalnym promującym kulturę kaszubską. W swej krótkiej działalności chór dał ponad 100 koncertów. Może poszczycić się wieloma nagrodami:
I-ej na Przeglądzie Pieśni Kaszubskiej – Wierzchucino 2002, I-ej na Pierwszym Powiatowym Przeglądzie Pieśni o Morzu – Dębogórze 2003, wyróżnienia za najlepsze wykonanie pieśni kaszubskiej na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu – Wejherowo 2004.
Chór brał udział w II i III Zlocie Chórów Ziemi Jarocińskiej, a także w Centralnych Dożynkach Diecezjalnych na Jasnej Górze w Częstochowie w 2004 roku.

Znaczącymi dla zespołu wydarzeniami były zaproszenia: do udziału w obchodach rocznicy powstania „Solidarności” w dniu 31 sierpnia 2005 roku oraz uczestnictwa w II Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Toszku. W 2006 roku odbył swą pierwszą podróż zagraniczną na Litwę – koncerty w Wilnie i Duksztach. W grudniu 2006 roku wraz z innymi chórami Rady Chórów Kaszubskich, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku wziął udział w koncercie z okazji 50-lecia powstania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który odbył się w Filharmonii Bałtyckiej, wykonując kantatę J. Łuciuka „Kaszebe”.

Chór „Morzanie” jest pomysłodawcą i organizatorem imprez kulturalnych na terenie gminy Kosakowo takich jak: Spotkania Chóralne; Festiwal Kolęd Kaszubskich; Goście Chóru „Morzanie”; Dni Kosakowa w Rewie.
Repertuar zespołu obejmuje utwory od renesansu do współczesności (m.in. Wacław z Szamotuł, M. Gomółka, J. S. Bach, W. A. Mozart, F. Mendelssohn, S. Moniuszko,
F. Nowowiejski, I. J. Paderewski, J. Maklakiewicz), kolędy i pastorałki, a także wiele pieśni i melodii ludowych z różnych regionów. Dominującą część repertuaru stanowią pieśni tematycznie związane z Kaszubami i morzem. W 2004 roku wydał swą pierwszą płytę CD.
Prezesem zespołu jest Wanda Krause, a dyrygentem i kierownikiem artystycznym Przemysław Stanisławski.

Chór Mieszany LUTNIA, Malbork, Polska
Chór mieszany LUTNIA działa na terenie Malborka od 1946 r.; początkowo pod patronatem Związku Zawodowego Kolejarzy, a obecnie Miejskiego Domu Kultury. Brał udział w wielu koncertach i festiwalach w kraju i zagranicą. Od dwóch lat śpiewa pod dyrekcją znakomitej, wielokrotnie nagradzanej w konkursach krajowych i zagranicznych, dyrygentki Bożeny Belcarz. W repertuarze chóru znajdują się różnorodne utwory muzyczne wielu kompozytorów; od średniowiecza po współczesność.

Krótka historia festiwalu
Opera Leśna w Sopocie, będąca największym centrum festiwalowym na Pomorzu, poprzez swoją ofertę kulturalną okazała się być magnesem dla polskich i zagranicznych artystów oraz trójmiejskiej publiczności. Sopocka estrada stała się miejscem licznych festiwali, przewinęło się przez nią wiele zespołów polskich i zagranicznych.

W roku 2004 Joanna Stankowska, prezes Sopockiego Chóru Kameralnego „Continuo”, wpadła na pomysł zorganizowania międzynarodowej imprezy śpiewaczej o zasięgu i randze odpowiadającej pozycji i znaczeniu sopockiej tradycji festiwalowej. Projekt imprezy został przyjęty przez władze Sopotu z ogromną aprobatą, ponieważ miastu brakowało, wśród szerokiego wyboru imprez kulturalnych, chóralnego wydarzenia na skalę międzynarodową. Uzyskanie poparcia dla projektu pozwoliło na powołanie do życia Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT SOPOT o szerokiej, otwartej formule, który po raz pierwszy odbył się w roku 2005, pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Sopotu.

W pierwszej edycji Festiwalu (21-25.09.2005 r.) wzięło udział dwanaście chórów, z Czech, Łotwy, Filipin, Słowacji, Węgier oraz Polski. W drugiej uczestniczyło już czternaście zespołów – dziewięć zagranicznych (Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Kolumbia, Ukraina, USA, Węgry) i pięć polskich (Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Rumia, Sopot), natomiast w trzeciej edycji zmagało się 16 zespołów.

Dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu Komitetu Organizacyjnego oraz wielu wolontariuszy pierwsza edycja festiwalu stała się wielkim sukcesem artystycznym i organizacyjnym, a festiwal zyskał sporą renomę, przyczyniając się do jego szerokiej popularności w wielu krajach świata. Tym samym Sopot ma szansę stać się centrum chóralnego muzykowania, odgrywającym znaczącą rolę w kulturze muzycznej Polski i Europy, a może i świata.

Festiwal MUNDUS CANTAT ma na celu głównie popularyzację chóralistyki oraz promocję miasta oraz regionu. Impreza ta ma również pomóc w nawiązywaniu kontaktów między zespołami, integrować środowisko chóralne z całego świata. Ponadto udział w wydarzeniach tego typu służy podnoszeniu kultury muzycznej społeczeństwa, proponując mu alternatywną formę spędzenia czasu. Organizatorzy pragną zachęcić ludzi do śpiewania, które sprawia tak wiele radości i satysfakcji.

Przeczytaj także

Opinie (2) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaka telewizja nagrała i wyemitowała musical "Lalka" w reż. Wojciecha Kościelniaka?