• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Multimedialne narodziny motyla w św. Janie

Jakub Knera
29 maja 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 

Zobacz, na czym polega projekt "Blue Morph", w który do 5 czerwca można wziąć udział w Kościele św. Jana w Gdańsku.


Co ciekawego wyniknie z połączenia sztuki z nauką i jak wyglądają narodziny motyla, można zobaczyć, uczestnicząc w interaktywnym projekcie Blue Morph w Kościele św. Jana w Gdańsku.



Czy powinno być więcej interaktywnych projektów artystycznych w Trójmieście?

Instalacja "Blue Morph" to połączenie obrazu i dźwięku. Na ogromnym ekranie rozwieszonym między filarami kościoła widzimy komórki motyla Blue Morpho powiększone przez specjalistyczny mikroskop, a słyszymy dźwięk, który jest wydawany w momencie, kiedy poczwarka przeistacza się w motyla.

- Chcieliśmy stworzyć sytuację, w której ludzie dostrzegliby piękno natury, a także zwrócili uwagę na to, czego normalnie nie widzą i nie słyszą. W normalnych warunkach ten motyl nie posiada ani pigmentu, ani zdobień. Także dźwięku przepoczwarzania ludzkie ucho nie jest w stanie uchwycić - tłumaczy artystka, Victoria Vesna, która instalację przygotowała razem z chemikiem Jamesem Gimzewskim.

Oprócz projekcji wideo, instalacja składa się również z dużego sześcianu i podwieszonego na rusztowaniu specjalnego turbanu. Po założeniu urządzenia na głowę, mamy wrażenie, jakbyśmy uczestniczyli w motylej transformacji.

- Zaletą tego projektu jest to, że można go odbierać na dwóch poziomach: obserwować lub samodzielnie doświadczyć - tłumaczy Anna Zalewska, kurator Nadbałtyckiego Centrum Kultury, koordynator i producent instalacji.

"Blue Morph" to praca o charakterze site-specific, czyli przystosowana do miejsca, w którym jest pokazywana. Dzieło Vesny i Gimzewskiego nie jest prezentowane po raz pierwszy, ale za każdym razem można było zobaczyć je w innej formie. Również w Kościele św. Jana jest dostosowana do jego kształtu oraz historii.

- Trzy lata temu kościół był zniszczony, a teraz przeszedł remont. Chcieliśmy żeby cały był niebieski, aby razem celebrować odnowę tego miejsca - mówi Vesna.

"Blue Morph" to kolejna wystawa gdańskiego cyklu Art & Science Meeting, którego celem jest prezentacja działań z pogranicza bio-artu - dziedziny, w którym sztuka spotyka się z osiągnięciami nauki.

Pracę można oglądać do 5 czerwca w godzinach 12-20 (poniedziałek-sobota) i 15-20 (niedziela) w Kościele św. Jana. Wstęp kosztuje 10 zł (bilety normalne) i 5 zł (ulgowe). Oficjalne otwarcie wyremontowanego kościoła zaplanowano na 24 czerwca.

Wydarzenia

Blue Morph - instalacja Victorii Vesny i Jamesa Gimzewskiego (2 opinie)

(2 opinie)
5 zł
wystawa

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (17) 6 zablokowanych

  • Bardzo miło, że Pani Zalewska jako producentka sfinansowała wydarzenie.
    Bogata jest :)

    • 2 0

  • a tak w ogole, po co w gdansku kolejny kosciol w centrum? malo ich jest? uwazam ze to super sprawa ze ktos sie zajal jego odbudowa i rewitalizacja i przeznaczyl na kulture a nie na kolejna galeria handlowa. kosciol sw jana przez wiele lat niszczal i grozil zawaleniem. kosciol katolicki jako instytucja w ogole sie nim nie zajmowala. zabytek przez wszytkie lata komuny popadal w ruine :/ teraz jak cos sie tam dzieje, jest super niebieski motylek i mozna wejsc na chwile jak jest sie w centrum to juz zle. jak ktos sie chce pomodlic moze skoczyc do sw mikolaja, ladniej i tez spoko miejsce.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak powstała Opera Leśna według sopockiej legendy?

 

Najczęściej czytane