• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Możliwość faktu. Nietzsche, prawda i post-prawda - warsztaty filozoficzne

Czas na następne wydarzenie filozoficzne! "Post-prawda" to termin, który wprost zdominował debatę publiczną. Wraz z Miłoszem Wieczorem zastanowimy się nad prawdą i post-prawdą we współczesnym świecie. Naszym filozoficznym przewodnikiem będzie Friedrich Nietzsche.

cze 28

piątek, godz. 17:30 - 19:00

Gdańsk, ul. Toruńska 1
Wstęp wolny
cze 29

sobota, godz. 10:00

bilety 199 zł
Możliwość faktu. Nietzsche, prawda i post-prawda
Materiał do lektury: fragmenty tekstów Friedricha Nietzschego
Wybrane ustępy z tekstu będą także dostępne na miejscu, w Cafe Księgarni Vademecum (możliwość wypożyczenia kopii) oraz w wersji elektronicznej (wysyłamy mailem).

Warsztat poprowadzi Miłosz Wieczór - Pracuje nad doktoratem na Politechnice Gdańskiej. Współzałożyciel "Radykalnego słonia". Nihilistyczny scjentysta z programem pozytywnym. Od czasu lektury Prousta uważa, że życie "jest spoko", o co zresztą nieustannie kłóci się sam ze sobą.

- Kalendarz spotkań -
28 czerwca - Możliwość faktu. Nietzsche, prawda i post-prawda - Miłosz Wieczór
12 lipca - Pozytywizm w Polsce. Czym jest postęp? - Adam Jank
26 lipca - Polska tradycja niepodległościowa a materializm dialektyczny i historyczny - Cyprian Kraszewski
9 sierpnia - Hans-Georg Gadamer i hermeneutyka - Konrad Woźniak

... i więcej aż do grudnia 2018!

W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego, o współczesnym stoicyzmie, o sporze Kazimierza Twardowskiego z Henrykiem Struve czy o filozoficznych inspiracjach malarza Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!

- O projekcie "Wszystko jest filozofią - edycja II" -
"Wszystko jest filozofią - edycja II" to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.

Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.
Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.

*Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.*

Organizator
Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum

Partnerzy
Centrum Kultury w Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna, Tygodnik Powszechny

Patroni
TVP Kultura, Trojmiasto.pl, Teologia Polityczna, Filozofuj, Copernicus Center Press www.ccpress.pl, Machina Myśli, Radykalny słoń, Centrum Praktyki Stoickiej, Gdyńska Strefa Kultury, Metropolitalna Karta do Kultury, Centrum Aktywności Seniora

Informacja o biletach

Wstęp wolny. Na miejscu poczęstunek: herbata i ciasto!

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY! (limit miejsc: do 30 osób)
Potwierdzenie uczestnictwa prosimy wysłać na adres mailowy: ksiegarnia@vademecumgdynia.org z podaniem imienia, nazwiska i numeru telefonu. Zgłoszenia można dokonać również telefonicznie: 58-661 15 41

Opinie

Sprawdź się

Protestanckie przekazy ikonograficzne które można zobaczyć w Dworze Artusa w Gdańsku to...?