• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Mozartiana - Mozart Jazz

Muzyka klasyków od dawna dostarcza tematów do improwizacji jazzmanom. Grający dziś pianista Rolf Zielke przed dwoma laty zyskał uznanie improwizując na tematy Jerzego Fryderyka Haendla. Projekt Mozart Jazz to świeże, twórcze spojrzenie na muzkę Mozarta.

maj 2

czwartek, godz. 18:00 - 21:00

Gdynia,
Wstęp wolny
maj 5

niedziela, godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 60 zł
Handel Jazz
Handel Jazz
Anna Jurksztowicz
Anna Jurksztowicz mat. prasowe
Rolf Zielke
Rolf Zielke mat. prasowe

Wykonawcy:

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Anna Jurksztowicz - vocal
Rolf Zielke - fortepian (Niemcy)
Stephan Abel - sax / flet (Niemcy)
Stephan Brau - wiolonczela (Niemcy)
Guilherme Castro - gitara basowa (Brazylia)
Tobias Backhaus - bębny (Niemcy)

miejsce: estrada przed Pałacem Opatów

Anna Jurksztowicz

Jedna z najpopularniejszych piosenkarek w Polsce. Jej kariera wokalna rozpoczęła się w wieku szkolnym w Szczecinie, w amatorskim zespole wokalnym muzyki dawnej Musicus Poloniensis. Jej pierwszym nauczycielem muzyki był stypendysta Oliviera Messiena, kompozytor i wychowawca, prof. Henryk Boskar.

Uczyła się śpiewu klasycznego w Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie (prof. Halina Paterak), porzuciła jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop.

W wieku 16 lat występowała już zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady. W 1985 r., na festiwalach w Opolu i w Sopocie, jako nastoletnia adeptka sztuki piosenkarskiej, wylansowała swoje największe przeboje takie jak "Diamentowy Kolczyk", "Hej Man", "Stan Pogody'. Utwory te napisali specjalnie dla niej Krzesimir Dębski i Jacek Cygan. Z towarzyszeniem najwybitniejszych polskich muzyków i zespołów wielokrotnie koncertowała także poza Polską m.in.: w Niemczech, Francji, Włoszech oraz w USA i Kanadzie. Reprezentowała polską piosenkę na międzynarodowych festiwalach w Sopocie (Polska, 1985), Dreźnie (Niemcy, 1987), Curaçao (Antyle Holenderskie, 1988 ), Jurmala (Łotwa, 1989), Karlshamn (Szwecja, 1990), Siracusa (Włochy, 1991), Istambule (Turcja, 1991) i w Kairze (Egipt, 1995).

Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV, m.in.: "Kingsajz", "VIP", "Czułość i kłamstwa", "Matki, żony i kochanki", "Na dobre i na złe", "Więzy krwi", "Ranczo".

Od wielu lat występuje także z programami rozrywkowymi dla dzieci. Nagrała piosenki do takich filmów jak: "W pustyni i w puszczy", "Puchatkowego Nowego Roku", "Prosiaczek i Przyjaciele", "Kubuś i Hefalumpy".

Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. W serii płytowej poświęconej muzyce współczesnej pt.: "Modern Classics from Poland" jej firma wydawnicza "Si Music" (www.simusic.pl) promuje twórczość kompozytorską Krzesimira Dębskiego.

Rolf Zielke
Urodził się w 1964 r. w Hameln, Niemcy. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, potem studiował w wyższej szkole muzycznej w Hanowerze.

Od połowy lat osiemdziesiątych Rolf Zielke aktywnie działa na scenie jazzowej, prezentując własne projekty oraz towarzysząc tak uznanym artystom jak Charlie Mariano czy Thomas Quasthoff. Lata intensywnych tournee koncertowych po Niemczech, Europie, Azji i USA pozwoliły mu wypracować zindywidualizowane, choć międzynarodowe, brzmienie.

Między 1986 a 2002 rokiem Rolf Zielke z zespołem trzynastokrotnie zdobywał nagrody w konkursie 'Jazzpodium Niedersachsen'.

W 1995 r. zespół Shesh, którego Zielke jest współzałożycielem, został uhonorowany stypendium Ministerstwa Edukacji i Sztuki Dolnej Saksonii.

W 2001 r. projekt "Rolf Zielke Trio featuring Mustafa Boztüy" otrzymał nagrodę Studio Project berlińskiego senatu. Drugi raz, w 2004 r. nagrodą tą został wyróżniony duet Zielke-Boztüy.

Artysta występował na prestiżowych festiwalach w Niemczech, USA, Rosji, Algierii, Iraku, Rumunii, Chinach, Macedonii i Polsce. Nagrał pięć płyt CD.

W 1997 r. Rolf Zielke przeprowadził się do Berlina, gdzie obecnie naucza gry 'piano-jazz' w wyższej szkole muzycznej "Hanns Eisler" oraz w "Universität der Künste" (teraz "Jazz Institut Berlin"). Rolf Zielke brał udział w wielu projektach dla radia i telewizji. Był także dyrektorem muzycznym w teatrach w Hanowerze i Hamburgu oraz komponował muzykę filmową i teatralną.

Opinie 1 zablokowana

Sprawdź się

Gdzie w Trójmieście odbywał się festiwal "Dwa Teatry"?