• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mozartiana 2021 (7 opinii)

Już po raz szesnasty Polski Chór Kameralny zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana do pięknego Parku Oliwskiego, przed Pałac Opatów - tym razem, wyjątkowo, z drugiej jego strony - i do dostojnych murów Archikatedry Oliwskiej. Po raz drugi gdańskie święto muzyki wiedeńskiego klasyka przebiegać będzie pomimo a może na przekór trwającej pandemii. Program Festiwalu zawiera propozycje na najwyższym poziomie artystycznym, adresowane do odbiorców w różnym wieku, głównie melomanów zaś dla tych, którzy do muzyki klasycznej podchodzą z rezerwą będzie doskonałą okazją aby się do niej zbliżyć i zaprzyjaźnić!

Tegoroczne Mozartiana odbędą się w dniach 26-28 sierpnia, pod honorowym patronatem Prezydent Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Arcybiskupa Diecezji Gdańskiej.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Festiwal od lat gości wybitnych artystów polskich i zagranicznych. Również w tym roku, nie zabraknie atrakcyjnych koncertów w Parku Oliwskim oraz Archikatedrze Oliwskiej. 26 sierpnia (czwartek) zapraszamy na Operę w Parku na Cud albo Krakowiaki i Górale w reżyserii Jarosława Kiliana, scenografii Izabeli Chełkowskiej a w wykonaniu solistów związanych ze Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Massimiliana Caldiego. Wieczorem w podróż po freejazzowych aranżacjach tematów Mozarta zabierze publiczność Immortal Onion, zespół artystów sceny gdańskiej młodego pokolenia. 27 sierpnia (piątek) rozpocznie się koncertem symfonicznym w wykonaniu skrzypaczki Maya Levy, orkiestry symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Mirosława Jacka Błaszczyka. Bezpośrednio po nim twórczość Mozarta zabrzmi w jazzowych aranżacjach Krzysztofa Herdzina, w wykonaniu Krzysztof Herdzin Mozart Quintet, który tworzą najwybitniejsi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej tj. Krzysztof Herdzin - fortepian, aranżacje, Łukasz Poprawski - saksofon altowy, Jerzy Małek - Trąbka, Robert Kubiszyn - kontrabas, Łukasz Żyta - perkusja.

Finał Festiwalu, tradycyjnie jedyny koncert z gwarantowaną pogodą, odbędzie się w sobotni wieczór 28 sierpnia o godzinie 21. Majestatyczne wnętrze Archikatedry Oliwskiej wypełni Msza G-dur Józefa Elsnera oraz Regina Coeli B-dur oraz Missa Longa Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wystąpią:
- włoska sopranistka Roberta Mameli
- troje polskich solistów : Dominika Kościelniak - kontralt, Krystian Krzeszowiak - tenor, Wojtek Gierlach - bas, niemiecka orkiestra instrumentów dawnych AKAMUS oraz Polski Chór Kameralny.

Dyrygować będzie tegoroczny zdobywca Złotego Fryderyka - Jan Łukaszewski.


Program:

26.08 Opera w paku / 20:00/ wstęp wolny

Cud albo Karkowiaki i Górale

J.Stefani - muzyka
W.Bogusławski - libretto
Jarosław Kilian - reżyseria
Izabela Chełkowska - Wolczyńska - scenografia

WYKONAWCY
Damian Wilma - Bardos
Marta Motkowicz - Dorota
Piotr Maciejowski - Jonek
Karol Skwara - Świstos
Mikołaj Trąbka - Stach
Mateusz Hoedt - Bryndas
Paweł Kołodziej - Bartłomiej
Małgorzata Stefaniak - Basia
Aleksander Kruczek - Morgal
Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej
Massimiliano Caldi - dyrygent

26.08 Mozart's Vibe / 22:00/ wstęp wolny

Freejazzowe aranżacje tematów z muzyki Mozarta

WYKONAWCY
Immortal Onion
Ziemowit Klimek - kontrabas / gitara basowa / elektronika
Tomir Śpiołek - fortepian
Wojtek Warmijak - perkusja

27.08 Koncert Symfoniczny / 19:00 / wstęp wolny

Wolfgang Amadeusz Mozart - Koncert skrzypcowy nr 5 A-dur KV 219
Wolfgang Amadeusz Mozart - Symfonia nr 40 g-moll KV 550

WYKONAWCY
Maya Levy - skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent

27.08 Mozart meets Jazz / 21:30 / wstęp wolny

Tematy z muzyki Mozarta w jazzowych aranżacjach

WYKONAWCY
Krzysztof Herdzin Mozart Quintet

Krzysztof Herdzin - fortepian, aranżacje
Łukasz Poprawski - saksofon altowy
Jerzy Małek - Trąbka
Robert Kubiszyn - kontrabas
Łukasz Żyta - perkusja

28.08 Koncert finałowy/ 21:00 / 70 - 100 zł

Józef Elsner - Msza G-dur
Wolfgang Amadeusz Mozart - Missa longa C-dur KV 262
Wolfgang Amadeusz Mozart - Regina Coeli B-dur KV 127

WYKONAWCY
Roberta Mameli - sopran
Dominika Kościelniak - kontralt
Krystian Krzeszowiak - tenor
Wojtek Gierlach - bas
Polski Chór Kameralny
Akademie fur Alte Musik Berlin
Jan Łukaszewski - dyrygent

Opinie (7)

  • cele ochrony eventu (1)

    nie wiem kto zatrudniał ochronę i określał cele ochrony tego wydarzenia
    ale wyglada, że ochrona niezadeptania trawnika przed sceną
    jest dużo wyżej na liście ważności niż kwestie bezpieczeństwa
    np. zapobieganie nadmiernemu tłokowi w wejściu

    polska = egzotyka

    • 3 2

    • A co zmieniłaby wiedza kto zatrudniał

      ochronę ? Co za beznadziejna opinia. Nie wiem kto zatrudniał ? Odpowiedź: organizator. Z mojej wiedzy wynika (a pytałem będąc na miejscu) ze trawnik był priorytetem parku. Lepiej narzekać niż cieszyć się darmowym wydarzeniem. A na koniec uwaga:

      • 1 0

  • Beznadziejna organizacja

    Pod koniec koncertu mnóstwo wolnych miejsc na trybunach, bo ludzie wychodzą po bokach, ale nikt nie może wejść na ich miejsca. Tymczasem przy wejściu tłok. Dalej z tyłu tłum ludzi którzy niewiele zobaczą, bo nikt nie pomyślał o jakimś podeście. Jednocześnie po bokach przy scenie pełno wolnego miejsca gdzie można było ustawić dodatkowe trybuny i kilka rzędów ławek. Ale nie, po co, przecież koncert jest dla organizatorów, a nie dla ludzi! Artystom musiało być przykro, bo z ich perspektywy to musiało wyglądać tak, jakby nie zasłużyli na większą widownię

    • 4 1

  • Mozart był by wściekły.

    Organizacja tego rocznych koncertów nie wypaliła.Trybunki jak na szkolnym boisku.Słuchacze wciśnięci w krzaki,krzyk dzieci w wózkach,rowerzyści z włączonymi lampkami ledowymi - to koszmar tego rocznych Mozartiana.A tak było pięknie przed laty jak przechadzające pary w stylu mozartowskim,łódeczki na stawkach pięknie podświetlone i wszędzie Mozart w tle.Oj marzy się.

    • 4 1

  • taka rada

    Podest z widownią służył do zasłaniania sceny. To scenę trzeba było podnieść, to widok byłby aż do stawu. Komuś zabrakło wyobraźni.

    • 3 1

  • Mozartinana

    Kolcert,niesamowite osiagniecie organizatorów- pełen szacun.uczta, uczta, cieszę się iż mogłem uczestniczyc.Profesjonalność,miałem możliwość spotkać na żywo wspaniałych wykonców,miejsce- to dodatek wspaniały.Gratuluje- wykonawcom i organizatorom.Tony z Melbourne.

    • 0 0

  • Kto nie dostał się na "trybuny" ,nie widział nic. Sama ich konstrukcja + namiocik oświetleniowca czy nagłośnieniowca + umiejscowienie między dwoma przyciętymi w piramidkę krzakami = zero widoku na scenę dla reszty . Ci byli skazani na telebim. Jak ja będę chciał coś obejrzeć w telewizji, to nie będę lazł w deszczu do parku. Wściekły po 15 minutach wróciłem do domu. Brawo organizatorzy!!!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Gdzie słynny pisarz Günter Grass, laureat literackiej Nagrody Nobla, ma w Gdańsku swój pomnik razem z Oskarem - bohaterem "Blaszanego bębenka"?

 

Najczęściej czytane