• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mozart 2006 - Oblicza Geniuszu - Festiwal

  • Kalendarz
    29 października - 6 grudnia 2006
  • Lokalizacja
    informacja w opisie
  • Bilety
maj 10-12

piątek - niedziela, godz. 18:30

Wstęp wolny

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
Festiwal „Mozart 2006- Oblicza Geniuszu” składa się z pięciu koncertów z udziałem Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej”, których program będzie wypełniony muzyką W. A. Mozarta oraz kompozytorów którzy wywarli wpływ na jego twórczość i krystalizację stylu kompozytorskiego. Festiwal wpisuje się w ogólnoświatowe, ogłoszone przez UNESCO, obchody Roku Mozartowskiego.

Pierwszy z koncertów planowany jest 1 października 2006, ostatni w grudniu 2006. Projekt ma za zadanie ukazać muzykę Mozarta z bardzo różnych perspektyw. Każdy z pięciu koncertów będzie miał swoją nazwę, która sugeruje dobór utworów (np. Mozart młodzieńczy; Mozart sakralny; Mozart dramatyczny itp.) Projekt jest swoistą podróżą przez całe miasto z muzyką Mozarta, bowiem każdy z koncertów będzie się odbywał w innym miejscu Gdyni. Dużym atutem projektu jest możliwość zaprezentowania nie tylko dzieł, które znajdują się zazwyczaj w programach orkiestr ale także kompozycji, których nie wykonuje się „na codzień”, w sposób, który szanuje pierwotny zamysł kompozytora. Opieki artystycznej podjął się współpracujący z zespołem od ubiegłego roku- Zbigniew Pilch, wybitny skrzypek i altowiolista, wykładowca wrocławskiej Akademii Muzycznej, koncertujący w całej Europie i na Świecie z takimi znakomitymi zespołami jak fińska Battalia, duński Concerto Copenhagen, hiszpański Al Ayre Espanol, francuska Orchestre des Champes Elyssees, czy belgijskie Collegium Vocale z Gandavy. Poprowadzi on ostatni koncert Festiwalu.

Terminarz koncertów:

26 listopada 2006, g.19.00– Mozart Sakralny- Kościół pw. św. Wawrzyńca –Gdynia- Wielki Kack

2 grudnia 2006, g.19.00- Mozart Dramatyczny- Kościół pw. N.S.P.J. –Gdynia-Śródmieście

Finał: 6 grudnia 2006, g.19.00 – Mozart Symfoniczny- Kościół oo. Franciszkanów –Gdynia-Wzg. Św. Maksymiliana

Gdyńska Orkiestra Kameralna- powstała w 1999 roku, z inicjatywy studentów i absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej, pragnących wspólnie wykonywać w szczególności muzykę baroku i klasycyzmu (również na kopiach instrumentów historycznych) wykorzystując najnowsze odkrycia źródeł historycznych. W 2003 roku zespół przyjął nazwę - Gdyńska Orkiestra Kameralna.

W swoim dorobku orkiestra posiada kantaty i koncerty J. S. Bacha, symfonie W. A. Mozarta i J. Haydna, dzieła wokalno- instrumentalne G. F. Haendla oraz M. J. Żebrowskiego,H. Purcella, A. Vivaldiego również kompozycje współczesne i. in.. Młodzi muzycy współpracowali z wieloma artystami z Polski oraz zagranicy (m.in. Markiem Toporowskim, Piotrem Kusiewiczem, Stefanią Toczyską, Zbigniewem Pilchem, japońską śpiewaczką- Naho Hirai, studentami z Akademii Muzycznych w Dreźnie i Düsseldorfie ). Orkiestra ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Występowała na kilku znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych. Koncertowała zarówno w Polsce jak i za granicą (Francja- koncerty pod patronatem Prezydenta Francji – Jaquesa Chiraca, w ramach festiwalu „Nova Polska”, podczas Roku Polskiego we Francji). Od początku swojego istnienia zespół prowadzi, również od pozytywu i klawesynu - Karol Hilla.

Bernardeta Wujtewicz -ukończyła AM w Gdańsku na skrzypcach w 2001r., studia podyplomowe i staż na AM we Lwowie w 2004r. Stypendystka Miasta Gdańska i Ministerstwa Kultury. Uczestniczka i laureatka Międzynarodowych Konkursów Kameralnych, koncertuje również w kraju i zagranicą. Jako solistka współpracowała m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką. Obecnie solistka i koncertmistrz Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej.

Opinie

Sprawdź się

Główna siedziba Muzeum Narodowego przy ul. Toruńskiej 1 znajduje się w gmachu należących niegdyś do:

 

Najczęściej czytane