• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Monoteatr: Bogusław Kierc - Adam Mickiewicz w oczy zagląda wam i głośno gada

Wydarzenie w ramach

Aktor w spektaklu połączył różne utwory Adama Mickiewicza, jako klamrę kompozycyjną przyjmując cykl wierszy niepublikowanych za życia wieszcza, tzw. "liryki lozańskie". Widzowie usłyszą więc nie tylko wiersz-płacz "Polały się łzy me czyste, rzęsiste..." i "Snuć miłość", ale też słynne wersy "Ody do młodości" i "Na Alpach w Splgügen". Spektrum tematyczne jest niezwykle szerokie - i w miarę jak zmienia się tematyka, tak wykonawca stopniuje dynamizm monodramu: z partii lirycznych, niemal rzewnych, płynnie przechodzi do słownej galopady, by potem znów powrócić do spokojnego tonu refleksyjnych wyznań. "Adam Mickiewicz w oczy zagląda wam i głośno gada" to nowa wersja monodramu "Mój Trup", którego premiera odbyła się w Teatrze Szkolnym we wrocławskiej filii krakowskiej PWST.

gru 18

niedziela, godz. 17:00

bilety 15 zł
Kup bilet
gru 19

poniedziałek, godz. 18:00

Sopot,
Wstęp wolny
"Spektakl skomponowany z wierszy Adama Mickiewicza, nierzadko przewrotnie zinterpretowanych, dowodzi, że aktor bez wspomagania światłem, muzyką i nowoczesną techniką jest w stanie zawładnąć widzami. Za jedyny rekwizyt ma szklankę z wodą, która okaże się wulkanem pełnym lawy. Wybitne osiągnięcie". Tomasz Miłkowski, "Przegląd" (fragment recenzji). Jak pisze sam Kierc - "spektakl jest opowieścią o śnieniu własnej trupiości, czy - odważniej mówiąc - śnieniem swojej trupiości. Jawnie teatralnym. I chodzi tu o teatr bezpośredniego wyznania. Bezwstydnie eschatologiczny.".

Reżyseria: Bogusław Kierc
Wykonanie: Bogusław Kierc
Na podstawie wierszy Adama Mickiewicza

O utworach, które zainspirowały powstanie spektaklu, opowie na wstępie prof. Zbigniew Majchrowski; po zakończeniu prezentacji zapraszamy na spotkanie z Bogusławem Kiercem.

REZERWACJE
Wszystkie wydarzenia są BEZPŁATNE. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują rezerwacje: https://teatrwoknie-rezerwacje.interticket.pl/

TRANSMISJA NA ŻYWO
Spektakle, wykłady wprowadzające oraz spotkania z aktorami będą bezpłatnie transmitowane na żywo w czasie rzeczywistym (po zakończeniu transmisji nie będzie możliwości obejrzenia nagrania) na kanale YouTube Teatru w Oknie: https://bit.ly/2IY4SG0

Spektakl realizowany jest w ramach projektu "MONOTEATR: Mistrzowie słowa". Oddajemy nim hołd największym nazwiskom rodzimej literatury poprzez prezentację doskonałych wypowiedzi artystycznych w dziedzinie teatru jednego aktora, które czerpią z twórczości literackich ikon. "Mistrzowie słowa" to jednak nie tylko literaccy giganci - to również teatralne autorytety, twórcy najdłużej goszczący na jednoosobowej scenie, wyznaczający horyzonty i dający pokaz swej maestrii od dziesięcioleci. Wszystkie realizowane wydarzenia będą transmitowane na żywo w doskonałej jakości na kanale YouTube Teatru w Oknie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Teatr"
Dofinansowanie: Fundacja Lotos, Browar Amber
Organizator: Teatr w Oknie, Fundacja Theatrum Gedanense
Partner: Gdański Teatr Szekspirowski
Info: monoteatr@ftg.pl | +48 533793100 | FB/IG/YT: @TeatrwOknie

BOGUSŁAW KIERC - poeta, krytyk literacki, aktor, reżyser, pedagog, edytor, dramaturg. Uhonorowany m.in. Nagrodą PolCul Foundation, Medalem im. Anny Kamieńskiej, Nagrodą im. Jana Dormana, Medalem Gloria Artis. Pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (Filia we Wrocławiu), gra w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Wydał tomy poezji: Nagość stokrotna (1971), Ciemny chleb (1973), Coraz weselsza, coraz mniej (1978), Ktokolwiek (1980), Niewinność (1981), Rezurekcja (1982), Modlitwa przeciw rozpaczy (1985), Łagodny, miły (1986), Źródło światła (1988), Dla radości (1992), Boże cielę albo dziurka wesołości (1994), Sekundy (1994), Widzialne Niewidzialne (1996), Raz Na Zawsze (1997), Tyber z piaskiem (1997), Czary (1999), Zaskroniec (2003), Szewski poniedziałek (2005), Plankton (2006), Cło (2008), Rtęć (2010), Manatki (2013) oraz tomy szkiców: Przyboś i (1976), Teatr daremny (1980), Wzniosły upadek anioła (1992), Moje kochanki (2001), Cel sfer (2003), Ciało z mojego ciała (2005), Rafał Wojaczek. Prawdziwe życie bohatera (2007), Bazgroły dla składacza modeli latających (2010). Wyreżyserował ponad osiemdziesiąt spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych. Istotną stroną jego działalności artystycznej jest teatr jednego aktora, w którym zrealizował wiele nagradzanych - uznanych za "wskazujące drogę" - przedstawień. W 2004 roku za spektakl "Zaskroniec" otrzymał Grand Prix WROSTJA. W 2008 roku zachwycił publiczność swoją grą w autorskim spektaklu "Mój trup", za który na 42. WROSTJA otrzymał Nagrodę Wojewody Dolnośląskiego, a w Toruniu (na Festiwalu festiwali Teatrów Jednego) Aktora - Nagrodę Publiczności. Ponadto - Nagrodę Dziennikarzy w 2010 roku.

Opinie

Sprawdź się

Pierwszą premierą Teatru Muzycznego (z siedzibą w Gdańsku) był...

 

Najczęściej czytane