• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Monodram "Zawód aktorki" (1 opinia)

Zapraszamy na Monodram "Zawód aktorki".
Koncepcja monodramu i wykonanie: Krzysztofa Gomółka-Pawlicka
Scenariusz i konsultacje reżyserskie: Marek Brand

Młode kobiety - dlaczego chcą być aktorkami? Odpowiadają, że od najmłodszych lat czuły, że są do tego stworzone... Mając pięć lat, przebierają się w sukienki mamy, zakładają za duże szpilki i biorąc do ręki dezodorant jak mikrofon, odgrywają przeróżne postaci - głównie telewizyjne. Kilka lat później trafiają do kółka teatralnego prowadzonego przez Panią od polskiego. Grają w Kopciuszku, Złotowłosej, Śnieżce... oczywiście zawsze główną rolę. W liceum zaczyna się poważniej - dostają się do Teatru Amatorskiego. Są konkursy, przeglądy, oklaski i ten jeden Członek Jury (oczywiście Aktor), który mówi im, że powinny zdawać do szkoły aktorskiej, bo mają warunki..., to znaczy chyba użył słowa "potencjał". Tak rozpoczyna się wielka życiowa przygoda zwana zawodem aktorki. A co potem...?

Monodram "Zawód aktorki" powstał na podstawie rozmów z przedstawicielami środowiska scenicznego. Proces twórczy nastawiony był na poznanie doświadczeń aktorek i aktorów w instytucjach kultury i teatrach, a następnie przedstawienie ich w formie monodramu.

Celem autorki koncepcji spektaklu jest pobudzenie refleksji i dyskusji nad współczesnymi wyzwaniami i kondycją zawodu aktora w kontekście obecnych realiów społecznych i dynamiki zarządzania polskimi teatrami. "Zawód aktorki" stanowi bardzo osobistą opowieść na temat coraz częściej podnoszonych kwestii dotyczących etyki i kultury pracy w instytucjach teatralnych.

Krzysztofa Gomółka-Pawlicka
Aktorka, pedagożka, instruktorka teatralna, koordynatorka wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie oraz UWM na kierunku filozofia oraz pedagogika opiekuńcza z socjoterapią. Współpracowała z Gdańskim Archipelagiem Kultury i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie realizując projekty teatralne integrujące osoby głuche i słyszące oraz z Teatrem Komedii Valldal. Współpracuje z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych oraz Teatrem Gdynia Główna.

W pracy teatralnej najważniejszy jest dla niej kontakt międzyludzki i podkreślenie wagi obecności drugiego człowieka. "Teatr tworzą ludzie. Tworzą go relacje i chęć opowiedzenia o nich w szczególny sposób. Taki teatr kocham i taki pragnę robić - w którym rezonuje prawdziwa ludzka obecność".

Marek Brand
Założyciel i kierownik artystyczny Teatru Zielony Wiatrak, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Wiedzy o Teatrze. Dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Twórca autorskiego Teatru "Zielony Wiatrak" działającego w trójmieście od 1994 roku. Wielokrotny laureat stypendiów artystycznych przyznawanych przez Marszałka Województwa oraz nagród artystycznych przyznawanych przez Miasto Gdańsk.

"Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego".

Informacja o biletach

Wstęp wolny po dokonaniu rezerwacji na adres mailowy: z.a.rezerwacje@gmail.com.

Opinie (1) 2 zablokowane

  • Opinia

    Czuję niesmak, przekleństwa w sztuce i nieapetycznie rozbieranie się na scenie

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Która edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbyła się w 2022r. Gdańsku?