stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Moje małe katastrofy - Joanna Zastróżna

Relacja z imprezy

Wystawa na Westerplatte

1 września 2009 - 1 września 2019

Gdańsk - Westerplatte
Wstęp wolny

Joanna Śmielowska - Malarstwo - wystawa

9 maja - 2 czerwca 2019, godz. 12:00 - 18:00

Wstęp wolny
Joanna Zastróżna, fotografia " Moje małe katastrofy"

Wystawa czynna w dniach 8 marca - 17 kwietnia na drugim i trzecim piętrze Państwowej Galerii Sztuki.

Wernisaż 8 marca, godz. 19:30.

Po siedmiu latach do Państwowej Galerii Sztuki powraca trójmiejska artystka Joanna Zastróżna. Jej najnowszy projekt zatytułowany jest MMK i stanowi zbiór kilkunastu fotografii w rozpoznawalnym dla niej stylu - ręcznie malowane negatywy i pozytywy fotograficzne przywołujące skojarzenia ze zdjęciami rentgenowskimi.

W pracach artystki wystawiającej od 1999 roku (wówczas Mała Galeria ZPAF działająca przy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie pokazała cykl prac zatytułowany Messenger) odnaleźć można kilka cech stanowiących niejako jej wizualną wizytówkę: najczęściej czarne niepokojące tło, intensywny kolor powołujący do życia postaci ukazywane w wieloznacznych, symbolicznych sytuacjach, przedstawienia postaci męskiej i kobiecej oraz wzajemne ich relacje.

Istotnym wyróżnikiem twórczości Joanny Zastróżnej jest zwłaszcza pewien kontrast, który rodzi się w momencie nałożenia na siebie jej delikatnie nonszalanckiego, zdystansowanego sposobu "bycia artystką", a silnie emocjonalnego i subiektywnego wyrazu jej prac.

Wraz z cyklem fotografii prezentowanych na wystawie artystka zabiera nas w podróż po różnych trudnych wydarzeniach, sytuacjach, rozmowach, spojrzeniach. Oswaja je jednak poprzez brak dosłowności przekazu, a tajemnicze, jarzące się jaskrawymi kolorami postaci przyczyniają się do pojawienia się u widza wątpliwości: czy ma do czynienia z artystycznie zmanipulowanym, ale nadal rzeczywistym światem, czy też ze światem snu, wyobraźni, nieświadomości...

(tekst: Anna Drewa)

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Największe zbiory muzealne w dziedzinie archeologii morskiej posiada: