Moda na muzykę dawną. Rusza II Actus Humanus

Choć to dopiero druga edycja Actus Humanus, zainteresowanie festiwalem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Duża w tym zasługa ciekawego repertuaru i znakomitych wykonawców, jak na przykład zespołu I Turchini, który 13 grudnia w kościele św. Jana dokona prawykonania dzieła Gaetana Veneziana.
Choć to dopiero druga edycja Actus Humanus, zainteresowanie festiwalem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Duża w tym zasługa ciekawego repertuaru i znakomitych wykonawców, jak na przykład zespołu I Turchini, który 13 grudnia w kościele św. Jana dokona prawykonania dzieła Gaetana Veneziana. mat. prasowe

Od wtorku do niedzieli Gdańsk skoncentruje na sobie uwagę miłośników muzyki dawnej. Podczas II edycji festiwalu Actus Humanus usłyszymy dzieła muzyki renesansowej i barokowej korespondujące z okresem Bożego Narodzenia oraz wchodzące w skład ścieżki dźwiękowej do filmu. W programie znajdzie się również wykonanie prapremierowe oraz stały punkt gdańskich festiwali muzyki dawnej - Wariacje Goldbergowskie. A wszystko to w interpretacji najznakomitszych muzyków, specjalizujących się w wykonywaniu muzyki dawnej.Jordi Saval przez 10 lat uczył się gry na wiolonczeli, po czym zamienił ją na violę da gamba, z którą nie rozstaje aż do tej pory. Jego brawurowe interpretacje muzyki dawnej usłyszymy 12 grudnia w Dworze Artusa.
Jordi Saval przez 10 lat uczył się gry na wiolonczeli, po czym zamienił ją na violę da gamba, z którą nie rozstaje aż do tej pory. Jego brawurowe interpretacje muzyki dawnej usłyszymy 12 grudnia w Dworze Artusa. mat. prasowe
Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus twierdzi, że Vivaldi w wykonaniu Europa Galante będzie hardcorowy. Na czym ten hardcore będzie polegał, przekonamy się podczas koncertu tej grupy, 16 grudnia w kościele św. Jana.
Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus twierdzi, że Vivaldi w wykonaniu Europa Galante będzie hardcorowy. Na czym ten hardcore będzie polegał, przekonamy się podczas koncertu tej grupy, 16 grudnia w kościele św. Jana. mat. prasowe

Muzyka dawna wykonywana na replikach historycznych instrumentów:

jest ciekawsza od tej wykonywanej na instrumentach współczesnych 74%
nie słyszę żadnej różnicy 17%
wolę, kiedy wykonuje się ją na instrumentach współczesnych 9%
zakończona Łącznie głosów: 47
Wykonawstwo historyczne, czy jak kto woli "wykonanie historycznie poinformowane" ("historically informed performance") pojawiło się w muzyce w latach 70. ubiegłego wieku, a jego głównym celem było przywrócenie pierwotnych warunków wykonywania muzyki dawnej. W Polsce moda na HIP pojawiła się znacznie później, głównie za sprawą krakowskich festiwali organizowanych przez Filipa Berkowicza: Misteria Paschalia, Opera Rara czy - odbywającego się od ubiegłego roku w Gdańsku - Actus Humanus.

- Dziś miłośnicy muzyki dawnej przyjeżdżają na festiwalowe koncerty z całej Polski. Bardzo się cieszę, że w ubiegłym roku udało się również przekonać wielu gdańszczan do poznania tej muzyki - mówi Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus.

Do projektów realizowanych przez Berkowicza entuzjastycznie podchodzą również wykonawcy.

- Kiedy wspominam o nowym projekcie, to każdy z zaprzyjaźnionych muzyków chce nie tylko wystąpić, ale również przygotować na tę okazję coś wyjątkowego. Muzycznych niespodzianek oraz nowości nie zabraknie również podczas gdańskiego festiwalu - zapewnia Berkowicz.

Tegoroczną, drugą edycję Actus Humanus rozpocznie występ formacji Akademia pod kierownictwem Françoise Lasserre'a , który odbędzie się we wtorek, 11 grudnia o godz. 20 w kościele św. Jana zobacz na mapie Gdańska. Artyści z Szampanii zaprezentują program przygotowany specjalnie dla Gdańska - "Pastorale sur la Naissance de notre Seigneur Jésus Christ", złożony z dzieł Marca-Antoine'a Charpentiera.

W środę o godz. 20 w Dworze Artusa zobacz na mapie Gdańska wystąpi charyzmatyczny Katalończyk, Jordi Saval, wirtuoz violi da gamba. Artysta przypomni muzykę, jaką zrealizował do filmu Alaina Corneau "Wszystkie poranki świata" ("Tous les matins du monde").

W czwartek o godz. 20 w kościele św. Jana wystąpi I Turchini pod dyrekcją Antonio Florio- zespół współtworzony przez śpiewaków i instrumentalistów specjalizujących się w wykonywaniu muzyki neapolitańskiej XVII i XVIII wieku. Publiczność uczestnicząca w tym koncercie będzie świadkiem światowego prawykonania "La Purificazione della Vergine Gaetana Veneziana".

- Będzie to z pewnością ewenement festiwalu, ponieważ Antonio Florio dopiero niedawno odkrył ten utwór, zrekonstruował i przywrócił do życia, a jego prawykonanie zadedykował właśnie Gdańskowi. W przyszłym roku, nakładem wytwórni Glossa, ukaże się jego nagranie - mówi Berkowicz.

Unikatową polifonię neapolitańskiego gotyku zaprezentuje natomiast Mala Punica. Zespół, który wystąpi w czwartek o godz. 20 w kościele św. Jakuba zobacz na mapie Gdańska wykona specjalny program zatytułowany "Napoli Gothique - La Polifonia della Napoli angioina". Znajdą się w nim głównie kompozycje włoskiego Trecenta, w którym splatają się dwa następujące po sobie style wykonawcze - Ars nova i Ars subtilior.

Podczas odbywającego się w Gdańsku festiwalu muzyki dawnej nie może zabraknąć Wariacji Goldbergowskich, które według legendy Jan Sebastian Bach zadedykował gdańskiemu muzykowi Johannowi Gottliebowi Goldbergowi. W sobotę, o godz. 20 w Dworze Artusa wykona je dyrygent oraz wybitny klawesynista, Ottavio Dantone. To, w jakiej formie zostaną wykonane wariacje, pozostaje jednak zagadką. Być może, na co wskazywałyby zainteresowania słynącego z działalności badawczej Dantonego, usłyszymy interpretację historyczną. A może przeciwnie - zdecydowanie bardziej żywiołową?

Finał festiwalu, który odbędzie się w niedzielę o godz. 20 w kościele św. Jana, uświetni swoją muzyką włoski zespół Europa Galante pod dyr. Fabia Biondiego. Artyści zaprezentują interpretację "Arie e concerti II Antonia Vivaldiego". Partię solową wykona znakomity tenor, Carlo Allemano.

Ci, którzy zakup biletów zostawili sobie na ostatnią chwilę, będą musieli obejść się smakiem, ponieważ na część koncertów biletów nie ma już od dawna. Najwyraźniej moda na HIP dotarła również do Trójmiasta, a festiwale muzyki dawnej, przynajmniej te organizowane przez Filipa Berkowicza, dorównują popularnością wydarzeniom muzyki pop.

Opinie (11) 2 zablokowane

 • ciekawie się zapowiada

  • 23 0

 • jedna z niewielu imprez dla naprawde wymagajacych. Wiecej takich!

  • 23 1

 • kalka (5)

  kalka festiwalu z Krakowa, przeniesiona na siłę do Gdańska. przydałoby się coś bardziej oryginalnego.

  • 4 16

  • A niech będzie, że kalka! (4)

   A może wolałbyś Gdańską Pustynię Muzyczną? Wiedz, że wszystkie festiwale są oparte na schematach: np. okres muzyczny, instrumentarium, tematyka, style wykonawcze itp. Marudzisz, ale takiej plejady gwiazd pierwszej wielkości w Gdańsku nie pamiętam. I to na jednym festiwalu! Na festiwalu bez tradycji ( wszak to dopiero druga edycja)! Nie podoba ci się, to nie chodź. Aż strach pomyśleć, co mogłoby cię zadowolić...

   • 6 2

   • A jednak gwiazdy występowały w Gdańsku (3)

    dla przypomnienia, nie dalej jak we wrześniu na jednym festiwalu wystąpili Roberta Invernizzi, Andreas Steier, Les Traversees Baroques, Dan Tepfer, Vittorio Ghielmi, Rodney Prada, Margaret Faultless, Europejska Orkiestra Barokowa i last but not least Goldberg Baroque Ensemble. i to wszystko w Gdańsku, naprawdę!!!

    • 2 2

    • Chodziło mi o KUMULACJĘ, (2)

     a nie o to, że w ogóle itd. A na Festiwalu Goldbergowskim występowali też Hopkinson Smith, Paolo Pandolfo, Cafe Zimmermann, Rachel Podger i inni. Nie ujmując niczego wykonawcom z ostatniego FG, to tylko Andreas Steier i Vittorio Ghielmi byli z tej samej ligi, co artyści, którzy wystąpią już niedługo. Co do meritum, to miałem na myśli czasy sprzed 2004. roku, gdy występy artystów tej miary były rzadkie, jak zaćmienia słońca. Przez całe lata można było o takich koncertach w Gdańsku jedynie pomarzyć. A teraz, gdy WRESZCIE mamy coś kapitalnego, taki "zdegustowany" czepia się trzeciorzędnych szczegółów, jak pijany płota. I to czepialstwo mnie wkurzyło.

     • 5 2

     • (1)

      jeśli ktoś twierdzi, że Roberta i Dan nie są z pierwszej ligi, to się chyba nie zna. Toż to ekstraklasa w swoim fachu. Byłem, słyszałem i potwierdzam.

      • 0 1

      • OK,

       co do Roberty - zgoda, moja niedokładność. Ale, na miły bóg, nie zestawiaj Dana z Andreasem! Poza tym odbiegamy od tematu "zadanego" przez zdegustowanego. No to - kalka czy nie? A jeśli kalka - to czy do przyjęcia? Czy może jesteśmy miastem aż tak nasyconym kulturalnie i intelektualnie, że możemy wybrzydzać jak zdegustowany?

       • 1 1

 • Świetnie

  Cieszę się, że ten festiwal się odbędzie - obok festiwalu sakralnego w Gdyni i organowych wakacji w Oliwie może to być trzecia dobra impreza w 3City.
  Zwracam przy okazji uwagę, że żadna z tych imprez nie potrzebuje opery ani filharmonii.

  • 16 0

 • Tak, kalka, kalka, kalka, i rywalizacja dla Goldberga.

  • 2 0

 • Fakty

  To nieprawda, że "wykonawstwo historyczne, czy jak kto woli "wykonanie historycznie poinformowane" ("historically informed performance") pojawiło się w muzyce w latach 70. ubiegłego wieku". W istocie, ruch ten datuje się z początków XX wieku i trwa nieprzerwanie przez całe stulecie. Nawet jeśli pominąć pionierską działalność Wandy Landowskiej, muzykę dawną grać zaczęto na starych instrumentach w zgodzie z wiedzą historyczną na ten temat już w latach 50. Wtedy też powstały zespoły Harnoncourta, Leonhardta, oraz Capella Coloniensis, która odwiedziła Polskę w połowie lat 60.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Do kiedy można zobaczyć wystawę ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?