• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Moda, której nie widać. Bielizna i dodatki do ubiorów od końca XIX do lat 30. XX w.

"Moda, której nie widać. Bielizna i dodatki do ubiorów od końca XIX do lat 30. XX w." to kolejna wystawa czasowa organizowana przez Muzeum Sopotu poświęcona ubiorom i akcesoriom. W dziejach mody bielizna zajmuje wyjątkowe miejsce. Wydaje się, że jak żaden inny element ubioru mówi o postrzeganiu ciała na przestrzeni wieków i jak każdy z nich podlegała przemianom powodowanym aktualną modą. Zmieniały się fasony, długości, tkaniny i kolory.

Na potrzeby wystawy czasowej zrekonstruowane zostaną historyczne wnętrza sypialne na piętrze naszej willi. Staną się one tłem dla oryginalnych elementów bielizny męskiej, damskiej i dziecięcej od początku II poł. XIX w. do lat 30 XX w. Opowiemy czym była krynolina, turniura, bonżurka oraz do czego służyły bindy i fiszbiny. Pewne elementy wystawy zostaną także wkomponowane w ekspozycję stałą na parterze. Przykładowo na wystawie czasowej będzie można zobaczyć - niedawno zakupione do zbiorów Muzeum Sopotu - części garderoby takie jak: kremowy gorset damski z epoki wiktoriańskiej z ok. 1895 r., pochodzący z Francji; pończochy ślubne datowane na lata 20. XX w, czy jedwabne ozdobione koronką
majtki damskie z lat 20-tych z Francji.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Sopotu, Muzeum im. Floriana Ceynowy w Pucku Muzeum Miasta Gdyni i ze zbiorów prywatnych.
Wernisaż: 1 grudnia godz.12.00

Kuratorki: Karolina Babicz-Kaczmarek, Katarzyna Kreft
Opracowanie graficzne: Małgorzata Gliwińska - Radwańska

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Orłowie działa od...?