• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mobilny Dom Kultury - Orunia Górna - Gdańsk Południe

 • Kalendarz
  9 lipca - 4 września 2022
 • Lokalizacja
  Gdańsk, Orunia Górna - Gdańsk Południe
  Organizator: GAK
 • Bilety
  wstęp wolny

Mobilny Dom Kultury po raz kolejny wyruszy w trasę wakacyjną po dzielnicach Gdańska. W tym roku zawitamy do 6 dzielnic miasta, w których na co dzień nie działają instytucje kultury. Na mapie Mobilnego Domu Kultury znajdą się: Osowa, Kokoszki, Piecki Migowo, Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe. Motywem przewodnim kulturalno-artystycznego tournée jest WSPÓLNOTA.

Przygotowaliśmy warsztaty, wydarzenia artystyczne, spacery przyrodnicze i architektoniczno - historyczne, spektakle plenerowe i koncerty dla różnych grup wiekowych, tak by każdy znalazł coś dla siebie w ofercie kulturalnej MDK 2022.

Program MDK 2022 dostępny jest również dla osób z niepełnosprawnościami.
Na wszystkie działania wstęp jest wolny.

Tej wyjątkowej dzielnicy nie mogło zabraknąć w naszych wakacyjnych planach. Tego lata zobaczymy się też na Oruni Górnej - Gdańsk Południe. W tej okolicy spotkamy się na niezwykłych spacerach oraz wyjątkowej wystawie.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program na lipiec:

Spacer przyrodniczy z ornitologiem: mieszkańcy Parku Południowego (współpraca z Fundacja Palma).
Jakie gatunki ptaków można spotkać w mieście? Czy można je rozpoznać po ich charakterystycznym śpiewie? Jak wyglądają mieszkańcy Parku Południowego i gdzie ich szukać? Odpowiedzi poznamy podczas spaceru z ornitologiem, który oprowadzi uczestników i uczestniczki po zielonych ścieżkach Parku Południowego. Ponadto poznamy bliżej świat miejskiej przyrody i aktywnie spędzimy czas.

Prowadzenie: Jakub Typiak
Miejsce zbiórki: przy Zbiorniku Retencyjnym "Augustowska"
Data: 09.07.2022 g. 09:00

Spacer historyczny: "Od wsi Ujeścisko po dzielnicę Gdańska" (współpraca z Fundacja Palma)
Pierwsze wzmianki o wsi Ujeścisko, zwaną wówczas Mesthin i Wonneberg pochodzą z XIV wieku. Dziś jest prężnie rozwijającą się dzielnicą Gdańska (wchodzącą w obszar administracyjne Ujeścisko - Łostowice). Śladów historii przypominających dawne czasy jest jednak wiele: ceglana architektura, aleje z drzew, stare pocztówki. Zapraszamy na spacer historyczny podczas którego prześledzimy losy Ujeściska od wsi po ważną dzielnicę Gdańska. Zapraszamy chętnych w każdym wieku.

Prowadzenie: Kalina Krasowska
Miejsce zbiórki: przy Zbiorniku Retencyjnym "Augustowska"
Kiedy: 09.07.2022 g. 11:00

Spacery przyrodnicze
Cotygodniowe spacery na trasie Park Oruński - Zbiornik Augustowska dają szanse mieszkańcom na zobaczenie otaczającej przyrody oczami przyrodniczki. Każde spotkanie będzie poświęcone innemu tematowi, dzięki czemu uczestnicy odkryją wiele tajemnic natury. Sprawdzą, kto kryje się pod kamieniem i dlaczego; policzą nogi stonogi; posłuchają, o czym rozmawiają ptaki; skomponują własną zieloną apteczkę pierwszej pomocy; poobserwują, kto poza mrówkami zakłada gniazdka w ziemi; dowiedzą się, czy rośliny są nieme; na chwilę zmienią się w chemików... Rodzinom, które wezmą udział w największej liczbie spacerów zostaną wręczone zestawy "Tropiciela Przyrody".

Prowadzenie: Natalia Recław
Miejsce zbiórki: przy GAK Scena Muzyczna
Kiedy: każda niedziela lipca i sierpnia g. 09:00.

Wystawa plenerowa: "Gdańsk Południe: od średniowiecza do współczesności"


Wystawa plenerowa ukazująca historyczne i krajobrazowe przemiany prężnie rozwijającego się obszaru Gdańska. Kiedyś wiejskie obszary, a dziś miejsce zamieszkania tysięcy gdańszczanek i gdańszczan. Na kiedy datuje się pierwsze wzmianki o tym obszarze w historycznych księgach? Kim byli i czym zajmowali dawni mieszkańcy współczesnych południowych dzielnic? Na jaką wycieczkę warto się wybrać by lepiej poznać tę część miasta? Zapraszam na wystawę plenerową, która przybliży nam losy dużego obszaru miasta jakim jest Gdańsk Południe.
Miejsce: przy Zbiorniku Retencyjnym "Augustowska"
Data: II połowa lipca do końca sierpnia 2022 r.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Jaki jest symbol władzy epoki brązu prezentowany w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku?