Wiadomości

Młodzi Twórcy Kultury nagrodzeni. Znamy tegorocznych laureatów

W piątkowy wieczór 29 listopada w Klubie Żak odbyła się gala konkursowa Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia artystyczne osobom, które nie przekroczyły 35. roku życia. W tym roku wręczono ją po raz dwudziesty. Laureatami zostali: Patryk Hardziej, Martyna Jastrzębska, Piotr Pawlak i Julia Ciesielska. Dodatkowo przyznano po raz pierwszy nagrodę za promocję kultury. Otrzymał ją Marek Rogala.Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest od 2000 roku. W trakcie dziewiętnastu edycji trafiła już do ponad 100 artystów. Jest to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez miasto dla najmłodszych twórców zanim ukończą 35. rok życia. Nagroda ma na celu podkreślić działalność artystów młodego pokolenia z różnych dziedzin (teatr, sztuki plastyczne i wizualne, muzyka itd.) - tych, którzy już zostali zauważeni, jak i tych, którzy jeszcze nie zostali docenieni. Nagrodę tę można otrzymać tylko jeden raz.

Laureaci Nagrody z ubiegłego roku


Do laureatów nagrody z ubiegłych lat należą m.in.: Dorota Nieznalska, Natalia Cyrzan, Barbara Piórkowska, Grzegorz Kwiatkowski, Szymon Wróblewski, Adam Darski, Michał Jaros, zespół Algorhythm i inni. Zwycięzcami ubiegłorocznej edycji byli zaś: Piotr Biedroń - aktor Teatru Wybrzeże, Tomasz Chyła - skrzypek, dyrygent i kompozytor, który otrzymał ponadto nagrodę publiczności oraz dyrygentka Anna Wilczewska.

Kapituła złożona z przedstawicieli Rady Miasta Gdańska, gdańskich uczelni, przedstawicieli mediów i zeszłorocznych laureatów, wybrała trzech twórców, a na czwartego głosowali czytelnicy "Gazety Wyborczej Trójmiasto". W tym roku nominowani byli: Julia Ciesielska, Magdalena Gorzelańczyk, Patryk Hardziej, Martyna Jastrzębska, Aneta Kublik, Krzysztof Nowicki, Piotr Pawlak i Agnieszka Piasecka.

Wśród tegorocznych zwycięzców znalazło się dwoje artystów wizualnych: Martyna Jastrzębska i Patryk Hardziej, pianista Piotr Pawlak oraz tancerka - Julia Ciesielska, która zdobyła nagrodę publiczności. Odebrali oni nagrody z rąk wiceprezydenta Gdańska Piotra Kowalczuka, który wręczył je w imieniu prezydent Aleksadry Dulkiewicz.

Każdy z laureatów otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. złotych, statuetkę zaprojektowaną przez Tomasza Radziewicza, laureata nagrody Młodych z 2001 r., oraz dyplom wykonany przez Marka Rogalę, który notabene został laureatem wręczonej po raz pierwszy Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury im. Martina Opitza. Marek Rogala, który mieszka od 13 lat w Trójmieście, jest twórcą projektu eskaem.pl.

Patryk Hardziej - ur. w 1989 r. gdynianin, ilustrator, projektant grafik oraz researcher. Założyciel Hardziej Studio. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pomysłodawca i kurator "Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych", międzynarodowej wystawy polskiego designu, która odbyła się w sześciu krajach. Nominowany m.in. za kompleksową identyfikację wizualną wielu gdańskich wydarzeń kulturalnych, takich jak Gdańskie Targi Książki (2018 i 2019) Octopus Film Festival (2018 i 2019), Festiwal Narracja (2018), projekty plakatów filmowych oraz za monograficzną wystawę "Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci".

Martyna Jastrzębska - ur. w 1987 r. artystka intermedialna, absolwentka i doktorantka oraz wykładowczyni na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nominowana za zdobycie nagrody Woman Art Award 2019 podczas wystawy "Woman's Essence" towarzyszącej Pawilonowi Bangladeszu na 58. Biennale Sztuki w Wenecji, udział w finale międzynarodowego konkursu "CFA Artist of the Year 2018 Award" oraz głównej nagrody podczas czwartej edycji Gdańskiego Biennale Sztuki (2017).

Piotr Pawlak - ur. w 1998 roku w Gdańsku, pianista. W wieku 6 lat rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Obecnie kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. Chopin pod Wawelem, Internationaler Chopin-Klavierwettbewerb Darmstadt czy International Chopin Piano Competition w Budapeszcie. Jest również laureatem konkursów kompozytorskich, a także matematycznych i informatycznych. Koncertuje w wielu miejscach w Polsce i zagranicą. Nominowany m.in. za I nagrodę oraz nagrodę ex aequo za najlepszą improwizację w XI. Internationaler Chopin-Klavierwettbewerb Darmstadt, II miejsce i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, I miejsce oraz dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" w Krakowie i inne.

Julia Ciesielska - 17-letnia uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Nominowana m.in. za zdobycie nagrody Instytutu Muzyki i Tańca praz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie "Młody Tancerz roku 2019" - Tytuł Młodego Tancerza, udział w międzynarodowym projekcie "Młody Duch Tańca", II miejsce w kategorii taniec współczesny podczas XXI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłoskiego w Gdańsku - 2019, I miejsce w kategorii taniec współczesny, solo oraz III miejsce w kategorii zespół podczas XV Międzynarodowego Konkursu Choreografii "Riga Springs 2019", Tytuł Młody Talent w Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznym im. G. Balanchine w Kutaisi (Gruzja) - 2018.

Opinie (13) 3 zablokowane

 • Brawo

  Brawo! Jestem bardzo dumna!

  • 4 3

 • Nagrodowa incepcja (1)

  Czy ja dobrze czytam, że pani Martyna Jastrzębska dostała nagrodę za... nominację do innej nagrody?

  • 14 0

  • Za którą będzie kolejna nagroda, troszkę tylko mniej prestiżowa...
   Matrioszka :)

   • 4 0

 • Na galę w takich ubraniach? Tylko ten Pawlak ubrany odpowiednio do uroczystości. (1)

  • 15 7

  • Szanowny Ty (Pani labo Panie chociaż ja obstawiam Panią)! Czasy się zmieniają (a właściwie już się diametralnie zmieniły, stety czy niestety - nie mnie oceniać, np. casus sympatycznego i na swój sposób sexownego p. Franka - posła na Sejm). Nie ma się co obrażać na świat, że się zmienił, bo zmieni się jeszcze bardziej, czy chcemy tego czy nie włącznie chociażby z tym, że będziemy mieli za x lat swoją Wenecję w Gdańsku (jest to nieuniknione niezależnie od włodarzy miasta - moim zdaniem obecna ekipa jest ok). Musimy się pogodzić z tym, że za sto ba za 50 ba za 30 lat świat będzie nie do poznania. Ja dzisiaj byłam w takiej jednej włoskiej restauracji, gdzie kiedyś na piętrze chyba mieszkał prof. Bincer... Młodszym już to nic nie mówi, ale starzy, no bardzo starzy no okrutnie starzy gdańszczanie i gdańszczanki jeszcze pamiętają... a jego syn w powstaniu warszawskim, jeżeli dobrze pamiętam, w moim wieku ma prawo szwankować mi pamięć, bo jestem straaasznie stara... Za mojego życia świat zmienił się diametralnie a zanim dobiję do grobowej deski cho cho cho ile jeszcze przed nami! Całuski i pozdrowionka!

   • 0 10

 • dyplom (3)

  czy te dyplomy naprawdę sa z kolorwego papieru wyciętego w paski i przyklejonego? koncept na poziomie przedszkola i łańcuchów bożonarodzeniowych. trwalość jeszcze bardziej ulotna. ale wielki artysta je zrobil, to pewnie kosztowały w tysiącach. brawo dyrekcja wydziału kultury!

  • 11 7

  • (2)

   A nawet jeżeli odręcznie zrobione to i co w tym złego, pytam się grzecznie?! Ja wolę odręcznie zrobiony łańcuch na choince od sztucznych girlandów ze sklepu. Ja pochodzę z tego pokolenie, że sic! sic! sic! zapalało się świeczki na choince, co może było nie halo, bo cała chałupa mogła pójść z dymem. Co im po laurkach albo medalach czy statuetkach - liczy się wpis w CV i Wikipedii a nie tego typu emblematy. Na jakim świecie żyjesz? Spadłeś/spadłaś z choinki czy co?! Ja i tak jestem staroświecka, bo młodzi powiedzą że liczy się ew. wpływ na konto, no ale mnie wolno być po staroświecku naiwną, bo jestem stara, naprawdę stara. Pozdrawiam!

   • 1 5

   • ja jak dostałem nagrodę w 1961 (1)

    to była to metalowa patera z wygrawerowanym napisem, trwała rzecz, do dziś wisi na ścianie, a takie barachło to się zniszczy po roku i śladu nie będzie

    • 5 0

    • Pozdrawiam! Mam nadzieję, że patera przetrwa lata i będzie cieszyła jeszcze Twoje prawnuki (no jeżeli w ten glob nie uderzy meteor i nie będzie pase jak dinozaury). Siemanko!

     • 1 3

 • elo (1)

  fajne

  • 3 2

  • Zgadzam się! Znałam kiedyś z widzenia p. Alicję Boniuszko - primabalerinę Opery i od tego czasu mam wielki szacunek do artystów! Życzę im wszelkiej pomyślności!

   • 0 3

 • Gratulacje! (1)

  Kochani Laureaci! Pragnę Wam złożyć gratulacje z okazji tej zaszczytnej nagrody (jeżeli mnie pamięć nie myli to 20. edycja... jeżeli tak jest w istocie, to jak ten czas leci!). Jesteście tacy młodzi a już tak wiele osiągnęliście! Zazdroszczę Wam (ale bez zawiści! po prostu też chciałbym być tak utalentowani jak Wy ale Bozia nie dała, swoją drogą co to znaczy "bozia"?). Macie całe życie przed sobą (pomyślcie!). Możecie prawie wszystko! Tyle przed Wami drzwi otwartych! Żyjcie więc pełną parą, na 100% Jesteście naszą dumą! Dumą Gdańska (miasta o ponad 1000 letniej historii - pomyślcie a Wy już zapisaliście swoją kartę w dziejach tego dumnego miasta!). A jednocześnie... "życie choć tak piękne, tak kruche jest" - w tym roku upłynęła 25. rocznica pożaru w hali Stoczni a i myślami wracam do postaci Aleksandry Januszajtis (nie znałem Jej ale czytałem kiedyś artykuł - tak utalentowana a w tak młodym wieku zginęła w Tatrach!). Ceńcie życie i rozwijajcie dalej swój talent! Pozdrawiam Was serdecznie! P.S. 1. przeczytałem poprzednie komentarze i ze smutkiem muszę stwierdzić, że nikt nie poznał się, że komentarze "Staruchy" (to misi być urocza starsza pani) są napisane z przewrotnym poczuciem humoru, żeby sprowokować do przemyśleń. P.S. 2 Kochani "Trójforumowicze" - nastał ten moment, aby się z Wami już definitywnie pożegnać! Dzisiaj miałem okazję aby przemyśleć siebie i nastał ten moment, aby usunąć się na bok, zejść z forumowej sceny... Jaki jest bilans? To już nie do mnie należy ocena... Starałem się podzielić swoją wiedzą i swoimi przemyśleniami... Ogień się wypalił... Żar serca, duszy i umysłu opadł... Taka kolej rzeczy, tak musiało się stać, tak musi być... Powodzenia Wszystkim, bez wyjątku!

  • 5 1

  • Niestety,styl cię zdradził Starucho. Zapomniałaś się właściwie podpisać. Mogłaś napisać wprost, że nikt nie poznał się na twoich przewrotnych komentarzach.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Kontrowersje wokół działalności miejskiego artysty
Kontrowersyjna działalność artysty z Gdyni
O mieszkaniu z duszą na Dolnym Mieście i niezwykłej kolekcji
O mieszkaniu z duszą na Dolnym Mieście

Kulinaria

Obiady do domu. Zamów i spróbuj nowych rzeczy
Zamów obiady do domu
Ostry Cień Mgły i Forfiter. Odjechane nazwy dań z trójmiejskich lokali
Odjechane nazwy dań z trójmiejskich lokali

Sprawdź się

Największe zbiory muzealne w dziedzinie archeologii morskiej posiada: