• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Młodzi Solidarni - Historia strajków sierpniowych w Stoczni Gdańskiej oczami młodych artystów (4 opinie)

Wydarzenie w ramach

Młodzi Solidarni - Historia strajków sierpniowych w Stoczni Gdańskiej oczami młodych artystów

Poprzez sztukę graffiti uczyli się o Solidarności i historii strajków sierpniowych w Stoczni Gdańskiej. 30 młodych ludzi wywodzących się z tzw. trudnych środowisk wzięło udział w projekcie edukacyjnym Młodzi Solidarni przygotowanym wspólnie przez Europejskie Centrum Solidarności i Stowarzyszenie Animacja Skateboardingu. 27-28 lutego 2010 r. młodzież spotkała się na zamkniętych warsztatach.

Pierwszego dnia na wystawie "Drogi do Wolności" odbyła się lekcja historii, poprowadzona przez przewodnika Łukasza Darskiego, podczas której młodzież poznała wydarzenia z sierpnia 1980 roku na Wybrzeżu (na ich przykładzie omówione zostały różne znaczenia słowa "solidarność"). Następnie artyści poprowadzili zajęcia, w trakcie których uczestnicy warsztatów uczyli się techniki tworzenia graffiti.

Kolejnego dnia młodzież w praktyce wykorzystała świeżo nabyte umiejętności - pod okiem instruktorów stworzyła obrazy w stylistyce Graffiti-Street Art, a tematem przewodnim była historia strajków sierpniowych w Stoczni Gdańskiej. Za inspirację posłużyły archiwalne zdjęcia. Artyści starali się pokazać je w nowym świetle i w innym wymiarze.

Prace, które powstały podczas warsztatów, pokazane zostaną w hali FREEDOM SKATEPARK GDAŃSK (teren dawnej Stoczni Gdańskiej, obecnie Młode Miasto), tam gdzie młodzież na co dzień uczy się wyczynowej jazdy na deskorolkach, rolkach i rowerach. Otwarcie wystawy nastąpi 20 marca, a towarzyszyć mu będzie wernisaż, podczas którego obecni będą historyczni liderzy "Solidarności" i odbędą się pokazy: tańca nowoczesnego, wyczynowej jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach.

Całość projektu jest na bieżąco dokumentowana. Uczestnicy warsztatów opowiadają o swoim zaangażowaniu w projekt, także o tym, czym jest dla nich idea solidarności i jaką odgrywa rolę w ich życiu. Pierwsze próby odbyły się już pod koniec stycznia. Stworzono wtedy obrazy, które posłużyły do promocji projektu. Powstałe obrazy robią niesamowite wrażenie, gdy bezpośrednio porównuje się je z archiwalnymi zdjęciami.



Zebrany materiał stanie się podstawą do nakręcenia filmu dokumentalnego, który będzie można obejrzeć m.in. w multimedialnym folderze do wystawy.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

GODZINY OTWARCIA WYSTAWY:
Wtorek - Piątek - 16:00 - 21:00
Soboty, Niedziele - 11:00 - 21:00

OPŁATY POBIERANE ZA WEJŚCIE NA TEREN GALERII
Dorośli - symboliczne 2 zł
Młodzież - symboliczna złotówka
(pieniądze w ten sposób zebrane zostaną przeznaczone na potrzeby wystawy)

Opinie (4)

  • Toż to jakaś patologia a nie artyści (1)

    Patrząc na tych typów, szczególnie tego grubego o spojrzeniu przygłupa, nie chce mi się iść już. Reszta też nie lepsza: widać, że sama patologia: hiphopowcy, rolkarze i inni tacy

    • 8 17

    • nie ma to jak wydawac publiczne pieniadze na takie bzdury!!

      • 1 3

  • świetna akcja!

    właśnie takie akcje mogą oderwać dzieciaki od patologii! Pokazać im, że można się rozwijać artystycznie i tworzyć nowe jakości. Gratulacje dla organizatorów :) świetny pomysł!!

    • 4 3

  • mlody nie daj sie

    manipulowac soba ,mieszkania i praca dla mlodych a nie bankiety i koncerty dla podstarzalych erotomanow

    • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Urodzony w Gdyni satyryk, współtwórca teatru Bim Bom, i komentator rzeczywistości. O kim mowa?