• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mity współczesnych nomadów

Aleksandra Lamek
8 lipca 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
"Great Island" to fotograficzny projekt dokumentujący życie Polaków w irlandzkim miasteczku Cobh "Great Island" to fotograficzny projekt dokumentujący życie Polaków w irlandzkim miasteczku Cobh

Choć o polskich emigrantach, wyjeżdżających na Wyspy Brytyjskie w poszukiwaniu lepszego życia, napisano i powiedziano już wiele, temat ten wciąż budzi spore emocje. Podejmuje go również fotograf Krzysztof Miękus w swoim nowym projekcie "Great Island", który można od 9 lipca oglądać w Gdańskiej Galerii Fotografii.



Dla jednych emigracja to smutna, finansowa konieczność, dla innych sposób na poznanie nowych kultur. Tak czy inaczej, największy boom emigracyjny mamy już chyba za sobą - nastał więc dobry czas na podsumowania i przyjrzenie się na spokojnie temu zjawisku.

W jaki sposób Polacy postrzegają swoje "drugie życie" w Irlandii? Tego próbował dowiedzieć się Krzysztof Miękus, realizując projekt fotograficzny "Great Island". Na miejsce swoich działań badawczych wybrał miasteczko Cobh na południu Irlandii, gdzie w czasie tzw. Wielkiego Głodu zmarło lub wyemigrowało około 2,5 miliona mieszkańców. Począwszy od roku 2004, Cobh zaczęło funkcjonować jako przystań dla Polaków szukających lepszych warunków życia i godziwych zarobków. Wykonane przez Miękusa zdjęcia przedstawiają codzienność polskich imigrantów w irlandzkim miasteczku.

- Artysta w czasie rozmów, foto i wideo wywiadów z imigrantami, próbował dociec, co jest ich rzeczywistym marzeniem i wartościowym wspomnieniem - mówi Małgorzata Zwolicka, kuratorka projektu. - Wystawa, choć eksponuje część dokumentalną procesu badania socjologicznego - wideo narracje, fotograficzne portrety miejsc idealizowanych we wspomnieniach - to jest raczej grą z dokumentem. Może nawet jego symulacją, jako że demaskuje ułudę wspomnienia, a w tym wypadku mitu emigranta. Analizowany jest tu zarówno język, jak i prawda zawarta we wspomnieniach, a więc badaniu poddaje się mit imigracji zarobkowej i mit imigranta-patrioty zdeterminowanego finansowymi korzyściami do zmiany miejsca zamieszkania.

"Great Island" stanowi część większej całości o roboczym tytule MITTEL, poświęconego współczesnym mitom Europy Środkowej. Jednak pojęcie mitu nie jest tutaj wykorzystane w sposób dosłowny. - Punktem wyjścia nie są powszechnie uznane mity obowiązujące w Europie Środkowej, ale opowieści dobierane według klucza subiektywnego, które są opracowywane tak jakby mitem były bądź mogły się nim stać - wyjaśnia Zwolicka.

Krzysztof Miękus jest fotografem, kuratorem wystaw i dziennikarzem. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom w Instytucie Filozofii), Szkoły Reportażu Collegium Civitas oraz Studium Fotografii ZPAF. W 2007 roku był kuratorem generalnym Międzynarodowego Festiwalu Fotografii "Transfotografia" w Trójmieście. Zajmuje się przede wszystkim dokumentem w kontekście sztuki współczesnej.

Wydarzenia

Great Island - Krzysztof Miękus

2 zł
wystawa

Miejsca

Opinie (4)

  • Nomadowie

    dziś prawdziwych Nomadów juz nie ma. to wszystko to podróbki

    • 6 0

  • Mógłbym być NOMADEM i mieć na wszystko wylane (1)

    potrzebowałbym tylko NOMADki bo samemu to tak lipnie

    • 5 0

    • a ja ci mówię wstań i jedź jak i ja jadę

      nomadka sama się znajdzie.

      • 2 0

  • gdzie wolnosc slowa

    bo jakosci to juz ten portal nie ma zadnej

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Z jakim miastem związana jest Magdalena Grzebałkowska - specjalistka od reportaży biograficznych, laureatka wielu nagród, finalistka Nagrody Literackiej Nike?

 

Najczęściej czytane