stat
Impreza już się odbyła

Mistycy-Literaci-Wariaci: Wojciech Stamm

23 WRZEŚNIA 2010, godzina 19:00
Z cyklu MISTYCY - LITERACI - WARIACI - Wojciech Stamm aka Lopez Mausere

Kurator: Paweł Konjo Konnak
Koordynator cyklu: Berenika Podrucka

W roku 2010 rozpoczynamy cykl comiesięcznych spotkań autorskich pt. "MISTYCY - LITERACI - WARIACI".
Celem tego swoistego happeningu metafizyczno-społecznego jest zapoznanie się z twórczością istotnych postaci z kręgu literackiej alternatywy. Zaproszeni autorzy reprezentują różne formy obecności w tzw. literaturze podziemnej. Łączy ich jedno - niezgoda na świat zastany i kontestacja represyjnej rzeczywistości społeczno-politycznej. Zebranie tych barwnych postaci stworzy nową perspektywę oceny literatury publicznie nieakceptowanej lat 80. i 90.

Wojciech Stamm, znany również jako Lopez Mausere - poeta, prozaik, dramaturg, reżyser teatralny, performer, dziennikarz, uczestnik działań Formacji TOTART, związany z "brulionem" i jego telewizyjną emanacją Dzyndzylydzy i AlternaTiVi. Współzałożyciel i spiritus movens projektów "Babcia Zosia", "Ciocia Leosia" i "Dziadek Stanisław". Współzałożyciel Stowarzyszenia Nieudaczników Polskich w Berlinie, współtwórca wraz z Krzysztofem Marią Załuskim grupy bundesstrasse 1, wydającej w latach 1992-98 kwartalnik literacki "b1".
Jego teksty publikowano w "b1", "brulionie", "Homku", "Kolanie", "Metafizyce Społecznej" i "Tygodniku Literackim", a także w antologiach Xerofeeria, Overground, Macie swoich poetów i Napisane w Niemczech.

Publikacje:
AIDS albo Szwedzki obóz koncentracyjny - poezja (1994)
Dramatyczne pomysły Lopeza Mausere - zbiór form dramatycznych i prozatorskich(2000)
Czarna Matka - proza (2008)

Niezwykle brzemiennym w skutki dla autora był okres stanu wojennego, kiedy autor idąc do kolegi z nowym miotem chomików przypadkowo trafiony został petardą, na skutek szoku do dzisiaj twierdzi, że ma trzy matki.


Projekt współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij