• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mistrzowie przyszłości - Młodzi muzycy w Oliwskim Ratuszu Kultury

Zapraszamy na kolejne muzyczne spotkanie z cyklu "Mistrzowie przyszłości - Młodzi muzycy w Oliwskim Ratuszu Kultury".

"Kurpiński vs Bellini" to koncert zestawiający ze sobą dzieła dwóch znakomitych kompozytorów późnego klasycyzmu/początku romantyzmu, pochodzących  z Polski i Włoch. Dzięki zaprezentowaniu szerokiego wachlarza twórczości podczas jednego wydarzenia, będziemy mieć okazję prześledzić różnice stylistyczne, podejście do tematyki oper, jak i obszary łączące obu kompozytorów tworzących w tak odległych od siebie zakątkach Europy. Pomysłodawcą programu jest wybitna śpiewaczka i pedagog - pani prof. Jadwiga Rappé, która przygotowała studentów w ramach przedmiotu "Analiza wokalnych form muzycznych". W ramach zajęć, na I roku studiów magisterskich, studenci mają okazję penetrować epokę baroku i klasycyzmu oraz pogłębiać interpretację recytatywu i arii barokowych i klasycystycznych. Na II roku eksplorują formy belcanto i muzykę współczesną. Prof. Jadwiga Rappé prowadzi też ze studentami zajęcia z liryki wokalnej / pieśni / różnych epok i o najróżniejszej tematyce. Jej programy koncertowe są niezwykle interesujące, często złożone z niezwykle rzadko wykonywanych dzieł pochodzących z bogatych, prywatnych zbiorów prof. Jadwigi Rappé.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program wzbogacą utwory przygotowane przez uzdolnione wykonawczynie ze szkół muzycznych II st. Zaprezentują one pieśni dwóch polskich kompozytorów - Stanisława Moniuszki i Stanisława Niewiadomskiego - kontynuatorów Kurpińskiego na niwie pieśni polskiej.

Jadwiga Rappé - pomysłodawczyni koncertu. Wybitna śpiewaczka polska, której kariera obejmuje tysiące recitali, koncertów symfonicznych i przedstawień operowych w najsłynniejszych salach Europy, obu Ameryk i Azji. Artystka dysponuje repertuarem od renesansu do współczesności. Nagrała 57 płyt cd dla wytwórni krajowych i zagranicznych (m. in. Teldec, Erato, EMI,CD Accord, DU. Wiele z nagrań płytowych i radiowych otrzymało prestiżowe wyróżnienia (m.in."Orphée d'Or", "Diaphason d'Or", nominacja do Grammy, Fryderyk). W roku 2021 otrzymała wyróżnienie "Złoty Fryderyk" za całokształt osiągnięć fonograficznych. Brała udział w wielu prawykonaniach utworów, w tym także z myślą o niej napisanych. Współpracowała ze znakomitymi dyrygentami polskimi (m.in. S. Skrowaczewski, K. Penderecki, J. Maksymiuk, A. Wit) i zagranicznymi (m.in. S. Ozawa, K. Nagano, N. Harnoncourt, L. Hager, A. Jordan, C. Davies) . Oprócz działalności solistycznej jest profesorem zwyczajnym, w latach 2000-2022 była wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Obecnie kontynuuje pracę pedagogiczną w Gdańsku. Prawie wszyscy jej absolwenci są laureatami konkursów krajowych i zagranicznych i znakomitymi śpiewakami- solistami w teatrach operowych i współpracownikami renomowanych  instytucji muzycznych. Prowadzi kursy mistrzowskie, jest jurorem konkursów wokalnych krajowych i zagranicznych.
PROGRAM KONCERTU

Część I:
Stanisław Niewiadomski
- "Grzeczna dziewczyna", pieśń nr 10 ze zbioru "Kurhanek Maryli" (sł. Adam Mickiewicz)
- "Między nami nic nie było", op. 4 nr 2 (sł. Adam Asnyk)
- "Ostatnia róża", op. 23 nr 2 (sł. Adam Asnyk)
wyk. Sara Leszczyńska, kl. IV, SM II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, uczennica p. Bogny Forkiewicz / przy fortepianie dr Zuzanna Lisiecka-Madeja

Stanisław Moniuszko
- "Pieśń wieczorna" (z II Śpiewnika domowego, 1854) Claude-Michel Schönberg
- "Dreamed a Dream" z musicalu Les Misérables (1980)
wyk. Weronika Huebner, kl. XI OSM I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, uczennica p. Tatiany Szczepankiewicz / przy fortepianie mgr Aleksandra Mozgiel

Część II
"Kurpiński vs Bellini"
Karol Kurpiński
- Dumka z opery "Kalmora, czyli prawo ojcowskie Amerykanów"
wyk. Karolina Rynkowska- sopran
- aria Poręby z opery "Leśniczy z Kozienickiej Puszczy"
wyk. Paweł Bucki - baryton
- recytatyw Królowej Jadwigi "Jakież wzruszenie..." i aria  "Słowa matki ukochanej" z opery "Jadwiga  Królowa Polska"
- "Polonaise variees" / Wariacje na tematy polskie
wyk. Małgorzata Priebe - sopran

Vincenzo Bellini
- arietta "Dolente immagine"
wyk. Antonina Milczek - sopran, klasa III SM I i II st. w Gdyni, uczennica p. mgr Marii Borowskiej-Różalskiej
- dwie arietty: "Il fervido desiderio", "L'abbandono"
wyk. Katarzyna Ćwik - sopran
- recytatyw Riccarda "Or dove fuggo/..." i aria "Ah, per te sempre..." z opery "Purytanie"
wyk. Paweł Bucki - baryton
- recytatyw Elwiry "O rendete mi..." i aria "Qui la voce" z opery "Purytanie"
wyk. Małgorzata Priebe - sopran
- recytatyw Aminy "Ne te d'eterno affetto..." i aria "Ah, non credea.." z opery "Lunatyczka"
 

PROWADZENIE KONCERTU:
Jerzy Szarafiński

Ukończył studia o specjalności dyrygentura chóralna w Gdańskiej Akademii Muzycznej. W 1983 roku założył chór parafialny przy kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku Wrzeszczu, który prowadził do 1986 roku. Jednocześnie w 1984 roku przejął obowiązki dyrygenta Chóru Archikatedralnego w Gdańsku Oliwie. W 1987 roku podczas wizyty Jana Pawła II na Zaspie poprowadził połączone chóry kościelne diecezji gdańskiej i chełmińskiej - w sumie 2000 śpiewaków. Od 1988 do 2018 roku Maestro Szarafiński był kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Występował wraz z chórem w ponad 30 krajach na całym świecie, zdobywając prestiżowe Nagrody na najważniejszych festiwalach i konkursach chóralnych. Koncertował w 21 krajach - Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia, Chiny, Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Niemcy, Portugalia, Rosja, Szwecja, Ukraina, Węgry i Włochy. Wielokrotnie inspirował i organizował wymiany artystyczne między zespołami zagranicznymi z Düsseldorfu, Hilden, Kassel, Greven, Münster (Niemcy), EvansvilleIndiana (USA), Sopron (Węgry), Bostad (Szwecja). Współpracował z Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, czy też Cappellą Gedanensis. Za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury amatorskiej odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, uhonorowany odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Złotą Odznakę Honorową z Brylantem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, nagrodą specjalną Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Rektora Akademii Medycznej, medalem Arcybiskupa "Bene Merito Dioecesi Gedanensi", medalem Wojewody Pomorskiego "Sint Sua Praemia Laudi", odznaczeniem Ministra Kultury "Zasłużony dla kultury polskiej", brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2006.

Organizatorami koncertu są:
Fundacja Gdańska (Oliwski Ratusz Kultury)
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Partnerami są: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna  I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, Szkoła Muzyczna  II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu oraz Szkoła Muzyczna II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni. 

Opinie

Sprawdź się

Nagroda Literacka Gdynia dla autorów najlepszych książek wydanych w poprzednim roku przyznawana jest rokrocznie od: