• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Miłość osób niepełnosprawnych. Nie odwracaj wzroku

Łukasz Rudziński
14 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (58)
Aktorzy integracyjnego Teatru Razem mają mnóstwo pozytywnej energii. Aktorzy integracyjnego Teatru Razem mają mnóstwo pozytywnej energii.

Dwoje osób poznaje się, zakochuje w sobie, pragnie być razem, a później... kto wie? Może nawet zechcą wziąć ślub i mieć dzieci? Taki scenariusz wydaje się nam całkowicie naturalny, ale nie w każdym przypadku. Co wtedy, gdy wszyscy są temu przeciwni, bo miłości pragną osoby niepełnosprawne intelektualnie? Temu poświęcony jest grany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim przejmujący spektakl "Podchodzisz moją samotność" gdańskiego integracyjnego Teatru Razem.



Co grają w teatrach w najbliższym czasie


Rezydencja artystyczna Teatru Razem w Teatrze Szekspirowskim jest równie nieoczywista jak wystawiony w GTS spektakl "Podchodzisz moją samotność". W końcu instytucja kultury, taka jak GTS, która nie posiada stałego zespołu artystycznego i opiera swoją działalność na współpracy i koprodukcjach, wydaje się uzależniona od dużych przedsięwzięć i komercyjnych sukcesów. Czy taki rozmach może mieć sztuka w wykonaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną? Okazuje się, że jak najbardziej tak.

Produkcja Teatru Razem na scenie GTS prezentuje się znakomicie i wygląda efektownie, co jest zasługą twórcy Teatru Razem i scenografa przedstawienia Jarosława Rebelińskiego, który od 18 lat prowadzi teatr z osobami niepełnosprawnymi. Co warte podkreślenia, aktorzy sami zajmują się wprowadzaniem na scenę elementów scenografii - białych drzwi na ruchomych stelażach, przez które wielokrotnie przechodzą ich bohaterowie.

"Podchodzisz moją samotność" poświęcone jest miłości osób niepełnosprawnych, która ma wiele wspólnego ze słynną historią kochanków z "Romea i Julii". "Podchodzisz moją samotność" poświęcone jest miłości osób niepełnosprawnych, która ma wiele wspólnego ze słynną historią kochanków z "Romea i Julii".
"Podchodzisz moją samotność" oparte jest na motywach "Romea i Julii" Williama Szekspira (sam tytuł zaczerpnięto z jednej z kwestii Julii). W pierwszej scenie widzimy dziesięcioro bohaterów spektaklu, poszukujących swojej drugiej połówki. Każdy szuka swojej Julii, każda pragnie spotkać Romea. Niektórzy z nich mają problem z mówieniem i chodzeniem, ktoś porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Jednak cztery pary szybko się utworzą, ale piąta "Julia" wciąż szuka, otwiera kolejne drzwi w nadziei, że zastanie za nimi swojego "Romea". Jej samotność potęguje fakt, że obok obserwuje roześmiane pary kochanków.

Szybko okazuje się, że ich miłość jest zakazana. Sprzeciwiają jej się rodzice, Capuletti i Monteki, w gdańskim spektaklu opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy na w formie projekcji wideo w tle zwierzają się ze swoich obaw, lęków i uprzedzeń wobec ewentualnej miłości pomiędzy dziećmi. "Oni nie mogą być razem. A co jeśli byłaby ciąża? To byłoby kolejne dziecko do opieki". "Myślę, że potrafiłaby dać dziecku bliskość, karmić piersią, ale nie poradziłaby sobie w prawdziwym życiu - nie zajęła nim, nie zawiozła do lekarza w razie choroby, nie wiedziałaby nawet, że coś jest nie tak". "On ma potrzeby jak każdy... i robi to... sam ze sobą. Niech to robi, ale we własnym pokoju, nie publicznie". "Ona chyba nie ma takich potrzeb, ale lubi się dotykać, przytulać".

Każda "Julia" poszukuje swojego "Romea" i wielokrotnie otwiera drzwi z nadzieją, że go za nimi zastanie. Każda "Julia" poszukuje swojego "Romea" i wielokrotnie otwiera drzwi z nadzieją, że go za nimi zastanie.
Ubrani na biało (symbol niewinności) aktorzy mówią językiem Szekspira w tłumaczeniu Józefa Paszkowskiego. W następujących po sobie scenach prezentują kolejne stadia znajomości pary kochanków, w której początkowa nieśmiałość i fascynacja przechodzi w głębszą relację, także fizyczną. Biała scena w pewnym momencie oświetlona zostaje na czerwono, a bohaterowie symbolicznie, ale sugestywnie konsumują swoją znajomość. Później zaś, wciąż konfrontując się z okrutnymi dla nich rodzicielskimi głosami "rozsądku", odegrają dwa scenariusze, oba inspirowane sztuką Szekspira.

W pewnym momencie do dziesięciorga niepełnosprawnych aktorów dołączy związany z Teatrem Razem zespół Remont Pomp pod wodzą Jarka Marciszewskiego, zapewniając dodatkową oprawę muzyczną. Dodatkową, bo od pierwszej chwili z boku sceny znajduje się dwoje muzyków: kompozytor i utytułowany beatboxer, grający na żywo Jan Elf Czerwiński oraz wokalistka Zuzanna Bielska, którzy prowadzą właściwie równoległą do działań aktorów Teatru Razem narrację dźwiękowo-muzyczną.

Twórcy spektaklu formułują trudne pytania o granice wolności i ingerencję w życie osób z niepełnosprawnościami. Twórcy spektaklu formułują trudne pytania o granice wolności i ingerencję w życie osób z niepełnosprawnościami.
Autorka scenariusza i reżyserka spektaklu Dorota Bielska z dużym wyczuciem i taktem porusza się pomiędzy światem Szekspira a rzeczywistością osób niepełnosprawnych intelektualnie, znajdując w nich liczne analogie. Spektakl zrealizowany jest w sposób bardzo profesjonalny, a niepełnosprawnym aktorom niepotrzebna jest jakakolwiek taryfa ulgowa - grają w sposób naturalny, bardzo przekonujący, dobrze odnajdując się w choreografii Joanny Wolańskiej, uwzględniającej ich ograniczenia.

Na wielkie uznanie zasługuje cała dziesiątka aktorów Teatru Razem: Małgorzata Błaszczak, Jarosław Fryckowski, Łukasz Gawlik, Agata Komorowska, Marysia Krzempek, Michał Milka, Jakub Moszyński, Agata Prud, Michał TyburskiSylwia Zarembska. Ich obecność na scenie to właściwie kreacja zbiorowa, z epizodami solowymi.

W formie wideoprojekcji zaprezentowano głosy opiekunów osób niepełnosprawnych, dając szansę wybrzmieć dylematom, jakim muszą sprostać. W formie wideoprojekcji zaprezentowano głosy opiekunów osób niepełnosprawnych, dając szansę wybrzmieć dylematom, jakim muszą sprostać.
Spektakl Doroty Bielskiej formułuje trudne pytania bez łatwych odpowiedzi: czy osoby niepełnosprawne intelektualnie mają prawo do miłości? Czy mogą kochać i być kochanymi przez kogoś innego niż rodzice, opiekunowie, rodzeństwo? Czy trzeba je ubezwłasnowolnić? I gdzie leży granica między opieką a nadopiekuńczością, która może ranić, ograniczać i zniewalać? Ze sceny w tym 45-minutowym spektaklu pada wiele okrutnych słów i sformułowań, które warto przemyśleć.

Michał Milka: Czas na miłość - promocja książki



Pamiętajmy, że oni tak samo jak "pełnosprawni" należą do społeczeństwa. Mają swoje marzenia i aspiracje, które mogą wydawać się naiwne, bo to, co jednym przychodzi całkowicie naturalnie, dla innych może stanowić barierę nie do pokonania. Nie odwracajmy wzroku. Nie stygmatyzujmy ich. Zaakceptujmy ich odmienność, tak pięknie ukazaną w spektaklu "Podchodzisz moją samotność".

Miejsca

Opinie (58) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Opinia wyróżniona

    Wspaniały pomysł

    • 13 16

  • Obawa opiekuna : "On ma potrzeby jak każdy... i robi to... sam ze sobą. Niech to robi, ale we własnym pokoju, nie publicznie" (1)

    Rozumiem, że autor scenariusza sugeruje, że jak niepełnosprawny spotka się z innym niepełnosprawnym to się wzajemnie onanizują w miejscu publicznym?

    • 15 29

    • niestety tak robią, przykładem Patryk z Karwin

      • 0 1

  • Zajmijcie się (3)

    problemami osób z niepełnosprawnościami, a nie głupotami.

    • 14 20

    • Przestańcie ściemniać!

      Osoby z niepełnosprawnością wszyscy mają w du**e! W du**e!!! Doświadczam tego wszędzie w tzw. zewnętrznej rzeczywistości.

      • 3 3

    • Miłość osób z niepełnosprawnością? (1)

      Buchachachacha!

      • 4 8

      • co ty mówisz człowieku

        • 0 0

  • trzeba zacząc głosno mówić o bezprawnym ograniczaniu związków małżeńskich i prawa do posiadania dzieci osób niepełnosprawnych (11)

    Skoro menele mogą bez problemu to zrobić i nikt im na ręce nie patrzy czy i ile będą mieli dzieci to czemu takie osoby musza dostawać zgode od Panstwa Polskiego? To gorszy sort? Państwo ma obowiązek tak samo pomóc takim ludziom w przypadku problemów jak i świadomym nieudacznikom życiowym!
    Osobicie znam kilka osób w młodym wieku które muszą dochodzic swoich praw przed sądem za pomoca prawników.... na szczęscie robia to pro bono ale w ogóle nie powinno dojść do tego rodzaju spraw!

    • 13 30

    • Państwo wysyła hycli, aby chwytali ciężarne niepełnosprawne i (8)

      poddaje je przymusowej aborcji, a potem sterylizacji? Jejku, nie wiedziałem o tym! Dobrze to ukrywają!

      • 7 9

      • Jestes klasycznym ignorantem i trolem. (6)

        Nie znasz prawa i się wypowiadasz....
        Więc podpowiadam...osoby z ograniczeniami jak np. zespól Downa mimo uzyskania pełnoletniosci nie moga samodzielnie podjąc decyzji o wstąpieniu w związek małżeński i chęci posiadania dzieci!
        cyt "Ma to związek z tym, iż zapisy w Konwencji pozostawałyby w sprzeczności z obowiązującym w Polsce artykułem 12 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mówiącym, iż nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu lub zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.

        • 8 11

        • Ale do związku "na kocią łapę" to zgody sądu nie potrzebują? (4)

          Jeżeli są podejrzenia, że ktoś składając przysięgę z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju może nie rozumieć treści tego co przysięga, to gdzie bezprawność w wprowadzeniu procedur weryfikacyjnych? Dziękuję za epitet "klasyczny" przed ignorant.

          • 12 4

          • Naprawde nie rozumiesz wykładni prawa czy ironizujesz? (3)

            Żyć na :kocią łapę każdy może" ale nie zgłosza nigdzie dziecka i nie zarejestrują bez narażania się na konsekwencje prawne bo za każdym razem musza mieć zgodę sądu na slub czy posiadanie dzieci. Ciebie nikt nie zmusza do tego żeby sąd wyraził zgode czy możesz grac w kasynie choc możesz mieć żyłłke hazardzisty i doprowadzic cała rodzine do bankryctwa.
            I prosze jesli nie rozumiesz tematu nie wypowiadaj się ....błagam!!!

            • 4 7

            • Nadal nie wiedzę nic gorszącego w obecnym stanie prawnym, ale pewnie dlatego, że jestem ignorantem i trollem

              • 10 5

            • Upośledzenie umysłowe, całkowity brak zdolności do czynności prawnych.

              Mówi ci to coś?
              Wiesz, życie to coś więcej niż nauczenie się otwierania i zamykania drzwi na potrzeby spektaklu teatralnego, czy choćby prasowania.
              Jeśli człowiek z zespołem Downa miałby głosować w wyborach czy mieć i wychowywać dziecko, to ja oczekuję prawa do zaciągania kredytów przez ponadroczne a żyjące w rodzinach psy i koty, te w budach też (z całym szacunkiem do psów i kotów, które w swojej niszy ekologicznej są pełnosprawne a w naszej lepsze od nas pod wieloma względami, czego o ludziach upośledzonych nie możemy stwierdzić).

              • 10 2

            • Podwójna moralność

              Z jednej strony krzyczycie, że osoby niepełnosprawne umysłowo z racji niepełnosprawności nie mogą opowiadać za czyny, iść do więzienia, potrzebują dofinansowań, opieki ale z drugiej strony krzyczycie dlaczego nie mogą wstępować w związki małżeńskie i mieć dzieci. Nie można mieć jednego i drugiego, wybierać sobie jakie prawa odpowiadają w danej sytuacji. Bycie osobą niepełnosprawną intelektualnie niesie to za sobą wszystkie + i - tego, tak samo jak bycie osobą pełnosprawną intelektualnie mam przywileje jakich nie ma osoba niepełnosprawna intelektualnie ale mam też obowiązki i ponoszę konsekwencje jakie nie spoczywają na osobach niepełnosprawnych intelektualnie.

              • 16 1

        • ale dziwisz się temu ? To chyba prawidłowa logika.

          Możliwość zawarcia związku jak najbardziej tak, pod warunkiem, że są w pełni świadomi tego co robią. Warunek jest jasny "Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu lub zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie" w innym przypadku nie.

          • 9 3

      • ciężarne niepełnosprawne są chwytane przez pośredników handlu narządami ,

        • 1 1

    • Czy ty też jesteś upośledzony umysłowo, że podstawowych spraw nie rozumiesz?

      Osoby o umysłowości dziecka nie mogą mieć pełnych praw, nie mogą też mieć pełnych obowiązków, bo nie dają sobie z tym rady z samej istoty rzeczy, przyrodzonych uwarunkowań. Moje czteroletnie dziecko też nie może dostać pod opiekę noworodka ani zostać samo bez opieki. Czy ociężały pojął?

      • 15 2

    • A pozwolił(a)byś swoim dzieciom wziąć ślub i mieć dzieci? Czemu je ograniczać?

      • 0 2

  • miłości pragną osoby niepełnosprawne intelektualnie (6)

    mogą sobie pragnąć ale nie ma mowy w takich przypadkach o dzieciach, nie powinno być żadnego przyzwolenia na to. Jeśli nie są w stanie zadbać o siebie same nie ma mowy o potomstwie, bo koszty tego ponoszą inni i same dziecko.

    • 50 11

    • (5)

      Do tego dochodzi niestety możliwość przekazania dzieciom wadliwych genów.

      • 16 3

      • Kaja Godek "lubi to". (2)

        • 7 7

        • w punkt

          • 6 2

        • tę babę powinno się leczyć

          • 6 3

      • (1)

        "Intelektualizm" to nie geny, to przeważnie uszkodzenia mózgu w czasie ciąży lub porodu.

        • 1 1

        • Owszem, ale jeśli rodzic lub rodzice mają zespół Downa, to przekazanie choroby dzieciom już wchodzi w grę.

          • 1 1

  • W Polsce są setki ośrodków z dziećmi , młodzieżą , dorosłymi niepełnosprawnymi ,nieraz bardzo ciężko, porzuconymi (5)

    przez rodziny ,ośrodki w których nich nie chce pracować , wolontariusze uciekają bo nie dają rady ,ani fizycznie ,ani psychicznie , a dzięki Pisowi , klerowi , Godek i innym pseudo obrońcom życia będzie ich tysiące , bo jak to Jarek mówi słowami księży ,ze mają się wszystkie rodzić ,bo najważniejsze by były ochrzczone. U nas na ul. Guderskiego przy kosciele w zagajniku leśnym powiesił się na drzewie teraz 28 latek , bo po śmierci matki został z siostrą 21 letnią głęboko upośledzoną , wymagającą całodobowej opieki tylko i wyłącznie przez niego ,a więc jak żyć . Pseudo obrońcy życia przestańcie sobie robić dobrze ,bo o brudne gacie dzieci zabijacie . Jak Godek i Jaki mówią ,ze mają cudowne dzieci to dlaczego takich cudów nie robią więcej tylko innych do tego zmuszają .

    • 35 5

    • W punkt!

      • 9 1

    • Czyli popierasz eugenikę? (3)

      • 2 9

      • jestem za tym by kobieta decydowała o tym czy chce urodzić niepełnosprawne dziecko ,bo nikt jej potem nie pomoże

        ani stary ksiądz , ani stary polityk , ani Godek , ani Rydzyk ,a tatusiowie uciekają z takich domów , bo nie dają rady psychicznie ,a kobieta MUSI dać radę , bo jak nie ona to kto ?

        • 17 1

      • Ile ciężko/śmiertelnie chorych dzieci adoptowałeś obrońco życia? (1)

        Bo jakoś was nie widać w kolejce do domów adopcyjnych, z pomocą dla matek które są zmuszone takie dzieci urodzić też was nie widać. Dla was "każde" życie liczy się od chwili poczęcia (metodą naturalną) do chwili urodzin (też najlepiej metodą naturalną), potem może zdychać w bólu i męczarniach.

        • 15 1

        • to Rydzyk i księża mają swoich hejterów w necie , wiernych ubywa więc nie ważne jaki klient im przybędzie byle trochę

          forsy miał ,a i głupim cudownie się manipuluje .

          • 0 0

  • Szkoda ! (16)

    Szkoda ze osoby niepełnosprawne nie mogą
    tego interesującego spektaklu obejrzeć.
    Bo za co ?
    Renta socjalna to ok 1160 zł netto, zasiłek pielęgnacyjny 215 zł. To za dużo aby umrzeć i za mało aby wegorowac . To 43 złote dziennie .
    A bilet do teatru ? Fortuna !

    • 32 19

    • Fajnie, ale idź to powtórz babci która całe życie tyrała, a dzisiaj dostaje 1500zł emerytury (1)

      • 12 3

      • Powiedz to ....

        Powiedz to patologii która nigdy nie pracowała i dziś głosuje na pislamistow .

        • 10 7

    • ten spektakl był darmowy. wystarczyło odebrać bilet w kasie.

      • 19 1

    • (12)

      Szkoda ze te dzieci same nie mogą zdecydować o tym czy chcą zagrać w takim przedstawieniu. Co te lewaki jeszcze wymyślą zeby zdobyć zainteresowanie, pieniądze (!), sławę ? Wykorzystywanie wizerunku dzieci niepełnosprawnych ? wymiotować się chce na wasze dobre serduszka ! Idzcie lepiej do domu opieki i się zajmijcie tymi dziećmi, to może trochę empatii łykniecie i pomożecie.

      • 0 26

      • (4)

        To nie są dzieci, tylko dorosli ludzie po 30 z niepełnosprawnością intelektualną. I sami decydowali, czy chcą zagrać.

        • 15 4

        • (3)

          Skoro sami decydowali, to o jakiej niepełnosprawności mowa w artykule ? Normalni ludzie !

          • 1 13

          • czyli osoba niepełnosprawna intelektualnie nie może decydować, według ciebie? (2)

            • 0 8

            • (1)

              Zacznijmy od początku. Kim jest osoba niepełnosprawna intelektualnie? Czy ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje? Nie! Taka osoba jest jak dziecko i potrzebuje opiekuna, który świadomie zezwoli na udział w teatrzyku. Wiek nie ma znaczenia takiej osoby.

              • 7 5

              • Potrzeba opiekuna wcale nie oznacza niemożliwości decydowania o sobie w pewnych sprawach. Czy dziecku też odmawiasz decyzji w sprawach nie mających istotnego wpływu na bezpieczeństwo ich życia czy bytu ?

                • 0 1

      • długo myślałeś nad tymi bredniami , to prawaki powinni iść na wolontariat do tych ośrodków by zobaczyć jaka

        to tragedia życie tych ludzi ,a będzie ich ogrom w całej Polsce , z dnia na dzień coraz więcej ,bo kobiety dzięki wam nie będą mogły decydować czy mają je urodzić i skazać na takie życie

        • 5 8

      • Te mityczne lewaki siedzą teraz z tobą w pokoju?

        • 4 10

      • człowieku ty masz pojęcie ty teraz mówisz?

        • 0 3

      • chyba trzeba tobie coś uświadomić, otworzyć oczy na problemy naszego świata (2)

        po czym wnioskujesz, ze aktorzy z niepełnosprawnością intelektualna sami nie decydowali czy chcą zagrać w spektaklu czy nie? zabraniasz im decydować, realizować pasję i rozwijać się? czemu sądzisz, ze spektakl jest robiony przez osoby o poglądach lewicowych? kto i gdzie tutaj wykorzystuje wizerunek osób niepełnosprawnych umysłowo? drogi czytelniku, chyba ty jednak powinieneś iść do domu opieki zająć się takimi osobami, bo nie wiesz nic na ich temat, ich problemach, uczuciach czy emocjach! mam nadzieje ze kiedyś otworzą się tobie oczy takie poważne tematy.

        • 2 2

        • (1)

          Nie mierz wszystkich swoją miarą ! Teatrzyk w formie zabawy jest jak najbardziej Ok. I wielki szacun dla organizatorów. Ale dorabianie temu ideologii, ze każdy zasługuje na rodzine dziecko, miłość nie tylko rodziców, to jest gruba przesada - takie granie na serduszkach nie tylko odbiorców ale również samych aktorów. Nie wiem w jakim stopniu te osoby są niepełnosprawne, ale nie jeden pozna co to uczucie i nie jeden będzie zawiedziony. Finalny efekt będzie całkiem odwrotny. Dajecie fałszywe nadzieje która nigdy nie będą miały miejsca, bo chyba nie sądzisz ze takie osoby mogą założyć samodzielne ognisko domowe ? I tak jest z wszystkim obecnie. Chcecie dobrze, a wychodzi jak zawsze! Zeby to zrozumieć wystarczy mieć makaron w głowie i odrobine empatii.

          • 0 1

          • Człowieku (chyba), o tym jest ten spektakl, o trudnych pytaniach, o dylematach, tutaj nic nie jest czarno-białe, moneta ma wiele stron, właśnie po to został spektakl zrobiony, żeby dotknąć tak ważnego tematu. Twoja wypowiedz to stadium ignorancji i niewiedzy.

            • 1 1

      • Jaki makaron trzeba mieć we łbie, że pisać takie farmazony...

        • 2 4

  • Chyba jednak większe potrzeby mają osoby niesprawne fizycznie, które nie mogą się zaspokoić. (1)

    Na przykład gdy nie mają rąk. To jest niewyobrażalna męka. Osoby niesprawne intelektualnie mają znacznie lepiej.

    • 8 4

    • Czy miłość to tylko zaspakajanie ?

      • 1 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Która edycja Festiwalu Szekspirowskiego odbyła się w 2023 roku?

 

Najczęściej czytane