• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Miłość, muzyka i gwiazdy opery - o walentynkach w PFB

Alicja Węgorzewska - mezzosopran - i Mirosław Niewiadomski - tenor - w niedzielny wieczór zaśpiewali w Filharmonii Bałtyckiej najpiękniejsze miłosne arie, piosenki i duety.
Alicja Węgorzewska - mezzosopran - i Mirosław Niewiadomski - tenor - w niedzielny wieczór zaśpiewali w Filharmonii Bałtyckiej najpiękniejsze miłosne arie, piosenki i duety. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Czardasze, arie operowe i operetkowe, piosenki i motywy filmowe mówiące o miłości bądź nią zainspirowane znalazły się w programie walentynkowego koncertu, jaki w niedzielny wieczór odbył się w Filharmonii Bałtyckiej. Publiczność wypełniła widownię do ostatniego miejsca, a po zakończeniu wystawiła artystom - Alicji Węgorzewskiej, Mirosławowi Niewiadomskiemu, Natalii Walewskiej oraz orkiestrze Amberto - najwyższe noty, nagradzając ich długimi i zasłużonymi owacjami na stojąco.Miłość od zawsze stanowiła dla twórców największą inspirację. Jedni pisali o tej spełnionej, dającej szczęście, innych do tworzenia napędzały problemy sercowe bądź odrzucenie. Jeszcze inni z muzyki miłosnej robili narzędzie, za pomocą którego zamierzali wkraść się w łaski wybranki.

Kompozycje opowiadające o miłości bądź nią inspirowane są również bardzo lubiane przez publiczność. Nie dziwi zatem, że podczas niedzielnego, walentynkowego koncertu w Filharmonii Bałtyckiej na widowni zasiadł nadkomplet słuchaczy, ponieważ bilety na niektóre miejsca zdublowano. Obsługa PFB bardzo sprawnie postanowiła tę niedogodność naprawić, dostawiając dodatkowe krzesła.

Koncert zapowiadaliśmy w Kalendarzu imprez i cyklu Planuj tydzień - czytaj w każdy czwartek


Zachętę do wzięcia udziału w koncercie stanowił nie tylko wspomniany miłosny repertuar, ale też znakomita obsada. Gwiazdą wieczoru była Alicja Węgorzewska - mezzosopranistka, a że miłość z reguły dotyczy dwojga - to partnerował jej znakomity polski tenor, Mirosław Niewiadomski. W historii muzyki mamy jednak nie tylko arie czy piosenki miłosne, ale i przejmujące kompozycje wyłącznie instrumentalne - zaprezentowała je publiczności Orkiestra Amberto pod dyr. Natalii Walewskiej - skrzypaczki i od 20 lat koncertmistrza Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Motyw z filmu "Love Story", habanera z opery "Carmen" G. Bizeta, "Belle" z musicalu "Notre Dame de Paris", motyw z filmów "Cinema Paradiso" czy "Titanic" - to skromny zarys tego, co znalazło się w programie niedzielnego koncertu. Artyści nie wchodzili za bardzo w interakcję z publicznością, bo funkcję łącznika pomiędzy muzyką a publicznością wziął na siebie Kamil Wicik - prezenter radiowy, wcielający się w rolę konferansjera. Dzięki jego komentarzom i prezentowanym ciekawostkom słuchacze mogli jeszcze bardziej delektować się muzyką, bo byli w stanie osadzić ją w odpowiednim kontekście.

Muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Śpiewacy momentalnie wkradli się w łaski słuchaczy. Ich występ nie miał charakteru show, kreacje nie były przerysowane. Czarowali jedynie głosem, a że warunki wokalne mają nieprzeciętne, publiczność była ich występem urzeczona. Mnie osobiście nie przypadło do gustu jedynie wykonanie "Belle" z "Notre Dame de Paris". Aranżacja była zbyt agresywna, a energiczny rytm wybijany przez perkusję gryzł się z nostalgicznym charakterem piosenki. Tempo było zbyt szybkie, Mirosław Niewiadomski nie był w stanie wyraźnie wyśpiewać tekstu, przez co publiczności odebrano szansę delektowania się nim. A szkoda.

Wielkie brawa należą się natomiast Natalii Walewskiej, która nie tylko prowadziła Orkiestrę Amberto, ale i wykonywała liczne, karkołomne partie solowe. Czardasz Montiego, którym artystka zakończyła pierwszą część koncertu, zrobił na publiczności, ze mną włącznie, tak ogromne wrażenie, że po jego zakończeniu słuchacze nagrodzili go nie tylko brawami, ale i okrzykami zachwytu.

Alicja Węgorzewska - Habanera z opery "Carmen" G. Bizeta

Druga część koncertu była jednym wielkim szaleństwem. Artyści zaprezentowali ciągiem największe hity, jak "Delilah" (śpiewane przez całą salę), "O sole mio" (w duecie na bis), "Con te partiro", "Aria ze śmiechem" z "Pericholi" Offenbacha (Alicja Węgorzewska w roli pijanej śpiewaczki przeszła samą siebie), "Caruso", a także instrumentalnie "Gabriel's oboe" czy fenomenalnie zagrane przez Natalię Walewską Tango Roxanne. Po zakończeniu brawom nie było końca i były to bez wątpienia owacje zasłużone.

"Love Story, czyli walentynki w Filharmonii" to projekt idealnie skrojony pod publiczność wymagającą, ale szukającą wytchnienia. Dało się zauważyć, że aranżacje były tworzone z myślą o konkretnych solistach, dzięki czemu udało się mocno wyeksponować ich największe atuty. Artyści pokazali, że da się zachować balans pomiędzy wysokim poziomem artystycznym a rozrywką dla szerokiego grona odbiorców i że ta muzyka poważna wcale nie musi być taka poważna, jak straszą.

"Belle" z musicalu "Notre Dame de Paris" w wykonaniu Mirosława Niewiadomskiego

Opinie (18)

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Walentynki w Filharmonii

  Ktoś ci każe słuchać ?

  • 0 1

 • Koncert

  Koncert wspaniały Pani Natalia Walewska cudowna

  • 15 12

 • Uczta

  Genialny koncert!!!!️

  • 8 10

 • Super koncert. Bardzo fajna gra orkiestry, no i niezapomniane wokale.

  • 9 7

 • Love Story

  Cudowny koncert!
  Brawa dla znakomitych artystów Alicji Wegorzewskiej,Natalii Walewskiej ,Mirosława Niewiadomskiego oraz wspaniałej orkiestry Amberto. za to że dali publiczności tyle miłości Ten koncert na długo zostanie w mojej pamięci

  • 7 8

 • Love Story

  Niezapomniany wieczór!
  2,5 godziny czystego piękna!
  Oby takich więcej!
  Dziękuje ;)

  • 7 7

 • koncert

  super ze trojmiasto promuje robienie zdjec krecenie filmikow komorka w czasie koncertu
  uwielbiam jak ktos slepi mi w oczy komorka
  nie ma co sie chwalic takimi filmikami wstyd dla tych co je robia jak i dla trojmiasto.pl ze pochwala takie zachowanie no ale to przeciez wielka kultura

  • 9 4

 • szkoda ze wykonawcy spiewali do mikrofonów

  rozumiem ze musza oszczędzać głosy ale na operze by to nie przeszlo.

  • 5 7

 • Alicja Węgorzewska, takie małe sprostowanie

  • 1 3

 • Walewska też

  Jedna i druga wspaniała!

  • 3 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
15 zł
ulgowy 10 zł
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe
Zajęcia musicalowe
warsztaty
Gdynia, Virtuo
280 zł
ulgowy 180 zł

Sprawdź się

Sprawdź się

Czy na terenie Gdańska odkryto kiedykolwiek szczątki mamuta?