• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Mikołajkowe atrakcje dla małych i dużych

Łukasz Rudziński
2 grudnia 2010 (artykuł sprzed 12 lat) 
Święty Mikołaj co roku przybywa do Gdańska - w tym roku ponownie przypłynie łodzią i będzie zaglądał na Jarmark Bożonarodzeniowy. Święty Mikołaj co roku przybywa do Gdańska - w tym roku ponownie przypłynie łodzią i będzie zaglądał na Jarmark Bożonarodzeniowy.

Tegoroczne Mikołajki rozłożone są aż na trzy dni. Od soboty do poniedziałku, 4-6 grudnia, można przebierać w imprezach świątecznych lub z udziałem Św. Mikołaja.Do najciekawszych wydarzeń mikołajkowego weekendu należy otwarcie powstałej w Gdyni Orłowie "Osady Mikołaja", czyli parku rozrywki dla małych i dużych dzieci. Dla odwiedzających indywidualnych park otwarty w dniach: 4-6.12, 11-12.12, oraz 17-19.12, w godz. 10-20. Do najciekawszych wydarzeń mikołajkowego weekendu należy otwarcie powstałej w Gdyni Orłowie "Osady Mikołaja", czyli parku rozrywki dla małych i dużych dzieci. Dla odwiedzających indywidualnych park otwarty w dniach: 4-6.12, 11-12.12, oraz 17-19.12, w godz. 10-20.
Spotkanie ze Świętym Mikołajem i otrzymanie z jego rąk prezentu to wielkie przeżycie dla każdego dziecka. 6.12 o godz. 16:30 podczas Mikołajek w Wyspie Skarbów będzie to możliwe. Spotkanie ze Świętym Mikołajem i otrzymanie z jego rąk prezentu to wielkie przeżycie dla każdego dziecka. 6.12 o godz. 16:30 podczas Mikołajek w Wyspie Skarbów będzie to możliwe.
W Sopockiej Scenie Off de BICZ (5.12, godz. 12) dojdzie do nietypowego teatralnego występu. W spektaklu "O Jasiu, co po świecie wędrował" wystąpią trzy pokolenia: babia Luba Zarębińska, mama Ida Bocian i jej synek Tymek Bocian. W Sopockiej Scenie Off de BICZ (5.12, godz. 12) dojdzie do nietypowego teatralnego występu. W spektaklu "O Jasiu, co po świecie wędrował" wystąpią trzy pokolenia: babia Luba Zarębińska, mama Ida Bocian i jej synek Tymek Bocian.
W Gdańsku na niedzielę 5 grudnia (godz. 17, wstęp wolny) zaplanowano otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego, który pierwszy raz zagości na Długim Targu zobacz na mapie Gdańska. - Podczas uroczystego otwarcia Jarmarku powitamy Świętego Mikołaja, który wraz ze swoim orszakiem przypłynie Motławą. Później prezydent Gdańska na Paweł Adamowicz zapali lampki na Gdańskiej Choince. Dzieci i dorośli będą urzeczone bajkową scenografią Jarmarku - zapewnia Joanna Czauderna-Szreter, przedstawicielka organizatora, Międzynarodowych Targów Gdańskich.

6 grudnia od godz. 17, w swojej altanie Mikołaj będzie czytał dzieciom bajki, przyjmował listy i rozdawał pocztówki z dedykacją "Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały!". Przez cały czas trwania Jarmarku będzie można go spotkać popołudniami spacerującego po terenie Jarmarku.

Spragnieni teatralnych wrażeń mogą zabrać dzieci do Teatru w Blokowisku zobacz na mapie Gdańska, gdzie 5 grudnia, o godz. 17 (bilety w cenie 7 zł) pokazana zostanie "Wesoła rodzinka" Teatru Rozmaitości o perypetiach niesfornego Koziołka z Wiatrakowa.

Innego typu wydarzenie, skierowane do dzieci do ok. 10 roku życia, przygotowuje Wyspa Skarbów GAK w Sobieszewie zobacz na mapie Gdańska. 6 grudnia o godz. 16:30 (bilety w cenie 5 zł) wystąpi tam lubiany w Trójmieście Teatr Klapa, czyli Koperek i Kminek z okazjonalnym spektaklem "Koperek i Kminek w Betlejem". Później przyjdzie do dzieci Św. Mikołaj. - Założenie jest takie, że Mikołaj wręcza dzieciom upominki przygotowane i przyniesione przez rodziców - mówi Kamil Leński z Wyspy Skarbów GAK. - Jednak zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami, także bez prezentów.

Bardzo ciekawie zapowiadają się Mikołajki w Gdyni. W Orłowie, naprzeciwko CH "Klif" (na terenie Stajni Marysieńki), powstanie świąteczny park rozrywki . Znajdziemy tam Fabryka Mikołaja, w której będzie można spotkać Św. Mikołaja wysłuchującego najskrytszych marzeń dzieci i Panią Mikołajową czytającą bajki.

W osadzie znajdzie się też m.in. Domek Elfów, Wioska Eskimoska, w której można poznać zwyczaje Eskimosów i podstawowe zwroty z ich języka oraz przejechać się rolpulką - wózkiem ciągniętym przez prawdziwe psy husky (lub pulką - saniami, jeśli będzie odpowiednio dużo śniegu). Nie zabraknie również żywej stajenki i kuligów, które w przypadku braku śniegu zmienią się w... przejażdżki bryczką. Zimowe szaleństwa w Osadzie Mikołaja będzie można uprawiać w specjalnym torze do zjazdu na dętkach.

Osada czynna jest do Świąt Bożego Narodzenia dla osób indywidualnych w weekendy (weekend mikołajkowy trwa od soboty do poniedziałku włącznie). Za aktywny udział i skorzystanie z konkretnej atrakcji zapłacimy 1 Dukata, który kosztuje 5 zł.

- Od wielu lat zajmujemy się pracą z dziećmi i rodzicami oraz wspieraniem aktywnego wypoczynku. Uznaliśmy, że brakuje w Gdyni takiej atrakcji jak "Osada Mikołaja" - mówi Jagoda Matykowska z "Osady Mikołaja". - Stawiamy na edukację - dzieci mogą poznać np. wioskę eskimoską lub uczestniczyć w malowaniu bombek. Z pewnością dużą atrakcją będzie żywa stajenka z wydzielonym Mini zoo. Tam znajdą się najłagodniejsze zwierzęta, które będzie można pogłaskać.

Czy wybierzesz się z dziećmi na którąś z mikołajkowych imprez?

Amatorzy innych wrażeń zajrzeć mogą do gdyńskiego Akwarium zobacz na mapie Gdyni. Tam w sobotę i niedzielę 4-5 grudnia odbędą się "Podwodne Mikołajki". W sobotę królować będą nurkowie (m.in. o godz. 10 będą dekorować zanurzoną w wodzie choinkę w Gdyńskiej Marinie od strony Bosmanatu, a o 11 będą uczyć podstaw nurkowania). Niedziela poświęcona będzie zwierzętom mieszkającym w krainie Świętego Mikołaja. W niedzielne południe zjawi się Św. Mikołaj, który każdemu dziecku da upominek. Przez cały weekend w Akwarium Gdyńskim odbywać się będą zabawy i gry edukacyjne. O 15:15 w niedzielę wystąpi Teatr Klapa, czyli Koperek i Kminek z "Koperkiem i Kminkiem w Betlejem". Dzieci do lat 10 wejdą do Akwarium za darmo. Bilet za starsze dzieci wynosi 12 zł, a za osobę dorosłą 16 zł.

W Teatrze Miejskim w Gdyni zobacz na mapie Gdyni przywita najmłodszych "Jazz dla dzieci" (6.12, godz. 10 i 12, cena 18 zł). Przeboje dziecięce wykonane zostaną w nietypowej, jazzowej aranżacji. Piosenki przeplatane będą muzycznymi zabawami, a repertuar muzyczny rozszerzony zostanie o akcenty świąteczne. W Teatrze Muzycznym zobacz na mapie Gdyni 4 i 5 grudnia grana będzie "Piękna i Bestia" w reż. Macieja Korwina, ale zostały w kasach ostatnie bilety na pokazy przedpołudniowe (godz. 11). Bilety na poniedziałkowe pokazy "Foczki Akrobatki" w reż. Zbigniewa Sikory są wyprzedane już od kilku dni.

Sopot wita dzieci teatralnie. Na Sopockiej Scenie Off de BICZ zobacz na mapie Sopotu odbędzie się trójmiejska premiera lalkowego spektaklu "O Jasiu, co po świecie wędrował" w reż. Luby Zarębińskiej (5.12, godz. 12, bilety 15 i 10 zł). - Spektakl ten ma niezwykle rodzinny charakter. Na scenie spotykają się trzy pokolenia: babcia i mama - Luba Zarębińska, mama i córka - Ida Bocian oraz synek Idy Bocian, czyli wnuczek Luby Zarębińskiej, czyli Tymon Bocian - mówi Beata Szalkowska z Sopockiej Sceny.

Z kolei w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie zobacz na mapie Sopotu 6 grudnia o godz. 17 (wstęp wolny) odbędzie się spektakl "Opowieść Wigilijna" w wykonaniu Teatrzyku Pacynka.

Ponadto mikołajkowe bale i spotkania przygotowali trójmiejscy organizatorzy. Szczegółowe oferty znajdziesz w kalendarzu imprez dla dzieci.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (21)

 • wyjść na środek z mikrofonem i powiedzieć że mikołaj nie istnieje!!! (1)

  huehuehue

  • 4 34

  • Masz rację. Ten to nie jest mikołaj tylko krasnal. Mikołaj był biskupem.

   • 5 2

 • (2)

  co za gów... komercja

  naprawdę poza tym kokakolowym grubasem w czerwonym kubraczku nie ma innej wizji świąt?

  To naprawdę tak jest, że dziecko trzeba przekupić, żeby ładnie zeznało jakie to fajne Boże Narodzenie jest?

  • 4 19

  • co za.....

   Bardzo Tobie współczuję, musiałaś/eś mieć bardzo smutne dzieciństwo.......

   • 6 2

  • Tak, najlepiej w swojej egzaltowanej \"europejskości\" stwierdźmy, że wszystko co dało światu USA to zło i należy to tempić. Jakoś nie widzę problemu w połączeniu idei Bożego Narodzenia (w sensie religijnym) z Mikołajem jako wizerunkiem wykreowanym w sposób w jaki ludzie chcieliby go zobaczyć. Bo to właśnie było sukcesem Coca-Coli. Trafili w ten wizerunek przypadkowo, ale jakoś go nie opatentowali. I przynajmniej stworzyli wizerunek uniwersalny, ciepły i bez przemocy. Ludzie potrzebują (tym bardziej dzieci) trochę ułudy i świątecznego kiczu i nie ma w tym nic złego. Poza tym 6 grudnia to Mikołajki a nie Boże Narodzenie.

   • 5 0

 • Pan Prezydent Adamowicz przeszedł samego siebie

  i zafundował mieszkańcom Gdańska , w dowód wdzięczności za wygrane wybory choinkę na Długim Targu o wyglądzie jakiegoś trolla.
  Proszę Pana , jako człowiek kochający swoje miasto , aby się Pan udał się na Długi Targ przed niedzielą i ocenił , czy nie wstyd będzie Panu zapalać te lampki na takim drapaku. Najlepiej niech się Pan zaopatrzy w pochodnię i ją po prostu podpali . Będzie atrakcji co nie miara a i wstyd mniejszy .
  Chyba , że zakłada Pan tezę , że wtedy będzie ciemno i nic nie będzie widać .
  Myślę , że jest skandalem to , ze miasto zakupiło takiego drapaka .
  W porównaniu do lat ubiegłych to naprawdę jest straszydło.
  A proszę pamiętać , że będzie straszyć nas i turystów ( którzy odwiedzą Gdańsk w tym okresie ) , przez kilka tygodni .

  • 9 2

 • A my spędzamy mikołajki z dziećmi w BabyCafe ;))

  • 0 4

 • A ja używam prezerwatyw i nie mam dzieci!!!!! (2)

  Pozdrawiam wszystkich dzieciatych przyszłych pensjonariuszy domów starców. Pomyśłcie o swoich pociechach jak opiekunowie w domu starców będą się nad wami pastwić!!!!

  • 1 10

  • A żeby Cię instynkt zawiódł kiedyś nad przepaścią

   Tylko tak, żeby sprzątać nie trzeba było po Tobie

   • 1 0

  • a ci co nie maja dzieci gdzie spedzaja starosc? kto sie Toba zajmie, jak bedziesz sam? Ty jestes skazany na pensjonariat, ja mam szanse dobrze wychowac dzieci..

   • 0 0

 • ciekawi mnie ta Osada Mikołaja

  Pomysł świetny i reklamowany na cały kraj.
  Wybiorę się jutro lub pojutrze i powiem Wam jak było.

  • 4 1

 • Osada Mikołaja (3)

  Byłam tam dzisiaj z moim rocznym dzieckiem...okazało się, że za wszystkie atrakcje również Mały musi płacić. Dla mnie to jakiś absurd tym bardziej, że jest to wszystko \"trochę\" przereklamowane!

  • 16 1

  • Przereklamowana impreza

   Zgadzam się. Impreza przereklamowana. Części atrakcji nie było pomimo tego co zapowiadane było na stronce oraz na plakatach - np. zaprzegi psie. Małe zaangażowanie prowadzących moim zdaniem. No i ta opłata za każde wejście za każdą osobę (dziecko + rodzice) przesada - np. wejście do Mikołaja jest dla dziecka rodzic idzie tam żeby dziecko nie balo się a za to tez trzeba zapłacić. Za pogłaskanie pieska 5 zł, za przejazd bryczka 10 zł, za pomalowanie kolorowanki 5 zł!!! Szaleństwo - mozna było określić jedną symboliczną opłatę za całe wejście. A co z rodzinami wielodzietnymi - straciliby majątek na tych \"atrakcjach\"!! Stanowczo odradzam - wielkie rozczarowanie moje i dziecka.

   • 11 1

  • Osada

   Popieram. Duży wydatek, przereklamowane atrakcje, szkoda a mogło być tak pięknie ...

   • 2 1

  • za impreze dla dzieci dzieci placa

   Moj syn po wizycie w mini zoo byl bardzo zadowolony a wizyta we wiosce eskimoskiej zachwycila nie tylko jego ale tez nas. Myślę, że to świetny pomysł a jego realizacja przeszła moje oczekiwania, zdecydowanie polecam.
   Bardzo nieprzyjemny w kontakcie był jedynie Pan który siedział w poczekalni na wizytę u mikołaja. Mimo że wyglądało na to, że jest z obsługi nie nosił stroju tylko koszulę a zabierał głos w wielu sprawach przerywając rozmowy ludzi w kolejce.
   Taki człowiek nie powinien pracować w takim miejscu bo psuje dobrą robote pozostałych osób z obsługi.

   • 0 0

 • By Bóg przemienił ten zakłamany świat (1)

  Św. Mikołaj czynił wszystko z miłości do Boga: wszystko, co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnie żeście uczynili - taki był sens słów Chrystusa Pana. Czy dla większości obecnych darczyńców On, Bóg jest celem działania? Największym atrybutem współczesnych mikołajów były brody i brzuchy, renifery i olbrzymi wór z prezentami; a gdzie w tym wszystkim miłość w rozumieniu Chrystusa?

  A tutaj miła niespodzianka - otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego?! ...w swojej altanie Mikołaj będzie czytał dzieciom bajki, przyjmował listy i rozdawał pocztówki z dedykacją \"Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały!\"... jednak znowu brakuje mi tutaj odniesienia do dzieciątka z Betlejem, sprawcy wszelakiego ludzkiego dobra.

  • 4 2

  • co za brednie

   Przecież każdy średnio inteligentny wie że nie ma mikołaja tak samo jak boga, z tą różnicą że zmyślony święty mikołaj jest fajny a bóg nie.Bogiem się tylko straszy a mikołaj przynosi prezenty, taka różnica katolickie wioskowe głupki.Więc w czym problem że niektórzy wierzą w mikołaja choć jest tak samo wymyślony jak każdy bożek.Tak jak pisałem mikołaj coś daje (choć oczywiście wymyślony), a wasz bożek tylko zabiera, tzn zabierają ci którzy go wymyślili żeby zabierać.

   • 2 0

 • Osada św. Mikołaja (2)

  Całkowicie nietrafiona impreza. Niestety tak jak większość rodziców zwabieni dobra lokalizacją i ciekawym opisem pojechaliśmy pełni nadziei na dobrą zabawę. Niestety rzeczywistość okazała się brutalna. 1 dukat to koszt 5 zł, a większość \"zabaw\" to 2 dukaty. I tak dwa kółka na koniku dookoła ściany (czyli jakieś 1 min jazdy) - 10 zł, wizyta u św M - 5 zł dziecko - 5 zł każdy dorosły (a przecież wiadomo że się 3 letniego dziecka samego nie puści bo się po prostu rozpłacze. \"Wspaniały\" tor przez choinki - 20 sekund zabawy - 5 zł. Żadnych śnieżnych atrakcji pomimo iż śniegu dość dużo (przy takim mrozie jak ktoś oferuje dędki lub coś podobnego to i armatkę potrafi załatwić). Cała obsługa jakby \"uśpiona\", sprawia wrażenie, że została tu umieszczona za karę za złe zachowanie - nie wiedzą jak się zachować czy zagadać do dzieci, czy uciekać czy udawać że jest się słupem soli. Po prostu tragedia - jedynie do zbierania kasy szybcy, aż dziw że za parking nie kasują. A rodzice jak już wejdą to nie mogą odmówić dzieciom radości - bo dzieci po prostu w swej niewinnej naiwności nie wiedzą jak coś takiego powinno wyglądać za takie pieniądze - i zostawiają w tej kasie 50 - 100 zł. I interes się kręci...

  • 13 0

  • Osada św. Mikołaja (1)

   Popieram, całkowita porażka. Na obrazku się jakoś prezentuje ale w realu MASAKRA. Jeszcze żeby dukat kosztował 1 zł to może bym się nie czepiała, atrakcje prawie zerowe, jeden namiot - osada eskimosów, pare zestresowanych piesków, labirynt między choinkami szybciej dzieci wyszły niz weszły i kozy do głaskania w zoo jest większe minizoo. Wstyd nam było bo jeszcze znajomych wyciągneliśmy a płacić za wszystko minimum 5 zł przy dwójce 10 zł za te atrakcje
   Nie polecam

   • 3 1

   • osada mikolaja

    moga tylko dziwic mnie ludzie ktorzy mysla ze tego typu atrakcje sa za darmo. w zeszly weekend bylam tam z dwojka dzieci i musze przyznac ze jestem bardzo zadowolona. jesli kogos nie stac na prawdziwa przygode z mikolajem niech idzie do hipermarketu- tam mikolaj jest za darmo.

    • 0 2

 • super zabawa polecam

  W sobotę byłam w Osadzie Mikołaja w Orłowie. Moje córki bardzo dobrze się bawiły i do dzis o tym mówią. Patrząc na to, że wyjście do kina z dziećmi kosztuje mnie ok 80 zł a tu wydając tyle samo mieliśmy dużo dobrej zabawy na świezym powietrzu i naprawde niesamowitych przezyć jestem n aprawde zadowolona.
  Szkoda tylko że nie było tam mozliwości zjedzenia czegos ciepłego.
  Mimo to- kanapki do torebki i wtedy naprawde polecam!

  • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Z Gdyni w daleki świat. Wystawa modeli statków z II połowy XX w. na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?

 

Najczęściej czytane