stat
Impreza już się odbyła

Mikołaj Harmoza - Wystawa GTP

Szalonek- dialog, inspiracja to sytuacja wernisażowa, która łączy trzy odrębne w czasie elementy związane z performance wykonanym przeze mnie podczas pandemii. Zarejestrowane wideo autorstwa Pawła Czarzastego przywołuje moment, który zdarzył się w przeszłości. Prezentowana na wernisażu praca, będąca efektem performance buduje teraźniejszość.

30 czerwca - 31 lipca 2021, godz. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

20 sierpnia - 2 września 2021, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
W przyszłości możemy odsłuchać płyty z muzyką oraz szata graficzną nawiązującą do performance, która jest do nabycia podczas wernisażu. Inspiracją jest utwór Witolda Szalonka pt. 2. Szkic na harfę solo Malowanie jako czynność.

Samotność wywołana pandemią była okazją do działania w innych warunkach. Działanie bez publiczności sprawia, że pojawia się okazja by przyjrzeć się sobie oraz czynności, którą wykonuje się malując codzienne kompozycje o różnorakich tytułach i ideach. Takie résumé pozwala stwierdzić, czym jest ta czynność dla samego artysty.

Podczas performance muzyka stała się dla mnie rytmem, który niczego nie wymusza, ale prowokuje i zachęca do pewnych odruchów ciała podobnych do tańca a tu związanych ściśle z czynnością malowania. Czym jest dla mnie sama czynność malowania? Czy to naprawdę moja pasja? Może jakiś atawizm, odruch, droga, rytm ciała, ukryta natura, reakcja na bodźce? Codzienne malowanie to dla mnie dbałość o jakość koloru, formy, ekspresji To wywoływanie uczuć własnych, dialog z innymi twórcami, wspomnienia, relacje, wywoływania uczuć odbiorców i przekonywanie o profesjonalizmie oraz własnym warsztacie.

Te wszystkie obciążające artystę problemy miały wolne podczas mojej akcji. Sama czynność stała się istotna i to na nią zwróciłem uwagę. Odbiorcy nie było, tak więc mogłem oddać się płynnej, melancholijnej atmosferze aby zarejestrować ślady swojej aktywności podczas czynności malowania. Bez formy, bez kształtów, bez zamierzonej iluzji przestrzeni.

Ta czystość odruchów zarejestrowana kamerą odnosi się do jednej chwili i może być przywołana w przyszłości. Dziś wiem, jak to jest i takie doświadczenie pozwoli mi zwiększyć dystans do własnych działań. Muzyka powoduje swego rodzaju odcięcie od rzeczywistości i dialog z zapewne równie samotnym w chwili tworzenia twórcą. Czystość takiej chwili jest cenna jako doświadczenie i zwiększa świadomość tego, w jakim celu wykonuje się podobne czynności na co dzień.

Dr Mikołaj Harmoza

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W 1994 doszło w Gdańsku do wypadku autobusu, w którym zginęły 32 osoby. W której dzielnicy doszło do katastrofy?