• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Miejsca #4: Proste momenty

Czwarta odsłona Miejsc odbędzie się w Domu Handlowym "Jantar". Detale wybudowanego w 1994 roku domu handlowego sfotografował.

Relacja z imprezy

Honorata Martin
instalacja site-specific

Krzysztof Topolski
dźwięk i wibracja

Otwarcie:
14.12.2019, 18.00 Arszyn - koncert

Dom Handlowy Jantar,
ul. Politechniczna 7, Gdańsk-Wrzeszcz

Kuratorka cyklu Natalia Cyrzan
Identyfikacja graficzna cyklu Maciek Czarnecki

GODZINY DZIAŁANIA INSTALACJI

Instalacja czynna codziennie: 15.12.2019 - 12.01.2020,
w godzinach 11.00 - 19.00,
z wyjątkiem dni: 24, 25, 26 i 31.12.2019 (nieczynna)

Sentymentalna tęsknota za latami 90. XX wieku zdaje się omijać Dom Handlowy Jantar we Wrzeszczu. W jego klimacie i specyficznej architekturze obecna jest pewna anachroniczność.

Współczesne centra usługowo-handlowe oferują swoim klientom trudną do skanalizowania ilość bodźców - wydaje się, że ich celem jest zagubienie odwiedzających w czasie, miejscu i pragnieniach. Czy w tym trendzie istnieje luka, którą można by zapełnić, na przykład przywracając życie mniejszym, zapomnianym centrom handlowym? Jeśli były kiedyś popularne, to czy można przywrócić im dawną świetność? A może cierpimy na przesyt świetności, która odbiera nam miejsca zwykłe, przyjemne, spokojne i dostępne. Miejsca, które nie przytłaczają.

Instalacja artystyczna Honoraty Martin znajduje się w dwóch wynajętych boksach handlowych (nr 9 i 10). "Proste momenty" są wyrazem szacunku i czułości dla miejsca prezentacji - zachęcają do skupienia uwagi na charakterystycznych dla tej przestrzeni szczegółach, dotknięcia ich ręką lub czołem. Równocześnie dają możliwość bezpiecznego odcięcia się od bodźców typowych dla centrów handlowych, szczególnie w połowie grudnia.

Trudno jest odnaleźć równowagę we współczesnych centrach handlowych. Czy więc oferujący wytchnienie i spokój Dom Handlowy Jantar nie zasługuje na odwiedziny i przyjęcie go w poczet miejsc objętych nostalgią za latami 90.?

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwszą polską nazwą Muzeum Narodowego w Gdańsku było: