stat
Impreza już się odbyła

Miejsca #4: Proste momenty

Czwarta odsłona Miejsc odbędzie się w Domu Handlowym "Jantar". Detale wybudowanego w 1994 roku domu handlowego sfotografował.

Relacja z imprezy

Honorata Martin
instalacja site-specific

Krzysztof Topolski
dźwięk i wibracja

Otwarcie:
14.12.2019, 18.00 Arszyn - koncert

Dom Handlowy Jantar,
ul. Politechniczna 7, Gdańsk-Wrzeszcz

Kuratorka cyklu Natalia Cyrzan
Identyfikacja graficzna cyklu Maciek Czarnecki

GODZINY DZIAŁANIA INSTALACJI

Instalacja czynna codziennie: 15.12.2019 - 12.01.2020,
w godzinach 11.00 - 19.00,
z wyjątkiem dni: 24, 25, 26 i 31.12.2019 (nieczynna)

Sentymentalna tęsknota za latami 90. XX wieku zdaje się omijać Dom Handlowy Jantar we Wrzeszczu. W jego klimacie i specyficznej architekturze obecna jest pewna anachroniczność.

Współczesne centra usługowo-handlowe oferują swoim klientom trudną do skanalizowania ilość bodźców - wydaje się, że ich celem jest zagubienie odwiedzających w czasie, miejscu i pragnieniach. Czy w tym trendzie istnieje luka, którą można by zapełnić, na przykład przywracając życie mniejszym, zapomnianym centrom handlowym? Jeśli były kiedyś popularne, to czy można przywrócić im dawną świetność? A może cierpimy na przesyt świetności, która odbiera nam miejsca zwykłe, przyjemne, spokojne i dostępne. Miejsca, które nie przytłaczają.

Instalacja artystyczna Honoraty Martin znajduje się w dwóch wynajętych boksach handlowych (nr 9 i 10). "Proste momenty" są wyrazem szacunku i czułości dla miejsca prezentacji - zachęcają do skupienia uwagi na charakterystycznych dla tej przestrzeni szczegółach, dotknięcia ich ręką lub czołem. Równocześnie dają możliwość bezpiecznego odcięcia się od bodźców typowych dla centrów handlowych, szczególnie w połowie grudnia.

Trudno jest odnaleźć równowagę we współczesnych centrach handlowych. Czy więc oferujący wytchnienie i spokój Dom Handlowy Jantar nie zasługuje na odwiedziny i przyjęcie go w poczet miejsc objętych nostalgią za latami 90.?

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jakim tytułem zainaugurował swoją działalność Teatr Miejski w Gdyni?