stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska

Świąteczne życzenia od duchownych wielu wyznań i religii, połączone z iluminacją szopki z piasku. PONAD podziałami, BEZ WZGLĘDU na wyznanie i poglądy. Bądźmy razem 18 grudnia 2021 przy Oliwskim Ratuszu Kultury.

W tym roku, tak jak w latach ubiegłych, za projekt odpowiada gdańska rzeźbiarka Ewa Topolan. Szopkę Z 90 TON PIASKU wyrzeźbią Bartosz Chylewski i Natalia Frankowska-Chylewska, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Kulminacyjnym momentem spotkania będzie godzina 16. Wtedy odbędzie się uroczysta iluminacja szopki z piasku - jedynej takiej w Polsce i jedynej w Europie, wykonanej w warunkach zimowych.
Ta uroczysta chwila to również spotkanie z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych w Gdańsku.

Program Wigilii Oliwskiej

11.00-16.00 w Oliwskim Ratuszu Kultury:
kiermasz świąteczny z udziałem oliwskich szkół oraz instytucji i organizacji pozarządowych, śpiewanie kolęd, warsztaty dekoracji świątecznych

16.00-17.30 przed Oliwskim Ratuszem Kultury:
uroczysta iluminacja szopki, spotkanie z duchownymi, wspólne życzenia.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie. Nie zapominajmy o maseczkach, dezynfekcji rąk oraz dystansie.

Szopka z piasku
Co można zbudować z 90 ton piasku, dysponując rzeźbiarskim talentem, przekonają się wszyscy przybyli na wydarzenie. Przed Oliwskim Ratuszem Kultury tego dnia zostanie uroczyście odsłonięta monumentalna szopka z piasku, według projektu Ewy Topolan, wykonana przez Bartosza Chylewskiego i Natalię Frankowską-Chylewską. Szopka będzie prezentowana do 6 stycznia 2022.

Kiermasz świąteczny
To nie koniec atrakcji. Bożonarodzeniowe upominki, dekoracje i inne akcesoria będzie można nabyć na kiermaszu w salach Oliwskiego Ratusza Kultury. Rękodzielnicze (i nie tylko) prace wystawią m.in. Fundacja Sprawni Inaczej, Fundacja Mam Marzenie, Zespół Szkół Specjalnych nr 2, Szkoła Podstawowa nr 35 i I Społeczna Szkoła Podstawowa STO. Ci, którzy zechcą własnoręcznie wykonać tradycyjne, polskie ozdoby choinkowe, mogą skorzystać z bezpłatnych, rodzinnych warsztatów.

Całoroczną pamiątką spotkania będzie rozdawany gościom, okolicznościowy kalendarz ścienny, wydawany od kilku lat przez Fundację.

Piaskowa szopka będzie prezentowana do 6 stycznia 2022.
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska, Rada Dzielnicy Oliwa
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańska

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W 2019 roku w ramach festiwalu Literacki Sopot pisarz znany na całym świecie wystąpił w spektaklu swojego autorstwa. O kim mowa?