Międzynarodowy Kongres Moniuszkowski dla uczczenia urodzin kompozytora

- Z okazji ważnego jubileuszu Moniuszki oraz odbywającego się w Akademii Muzycznej w Gdańsku kongresu w repertuar naszych weekendowych koncertów carillonowych włączone zostaną utwory mistrza - zarówno wokalne, jak i fortepianowe. A zabrzmią na aż czterech koncertach, na wszystkich naszych carillonach - mówi Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska Gdańska.
- Z okazji ważnego jubileuszu Moniuszki oraz odbywającego się w Akademii Muzycznej w Gdańsku kongresu w repertuar naszych weekendowych koncertów carillonowych włączone zostaną utwory mistrza - zarówno wokalne, jak i fortepianowe. A zabrzmią na aż czterech koncertach, na wszystkich naszych carillonach - mówi Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska Gdańska. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Zgodnie z uchwałą sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 ustanowiony został Rokiem Stanisława Moniuszki. W obchody te włącza się Akademia Muzyczna w Gdańsku, organizując 27-28 września, we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową i Instytutem Muzykologii UAM w Poznaniu, Międzynarodowy Kongres Moniuszkowski. W programie znajdą się wykłady autorytetów w dziedzinie muzyki i muzykologii, wystawa, a także nietuzinkowe koncerty.Twórczość Stanisława Moniuszki to nasz narodowy skarb i jeden z najcenniejszych towarów eksportowych, dlatego dla uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora, która przypada w tym roku, instytucje kulturalne na całym świecie postanowiły przypomnieć nie tylko jego znakomitą muzykę, ale i propagować wiedzę na temat jego dorobku.

Wykłady i koncertyHołd swojemu patronowi postanowiła złożyć też Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, organizując - wspólnie z Teatrem Wielkim - Operą Narodową i Instytutem Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Międzynarodowy Kongres Moniuszkowski "Stanisław Moniuszko w kulturze polskiej i światowej. Nowe perspektywy i interpretacje" - jedno z najważniejszych wydarzeń wpisanych w ogólnopolskie obchody Roku Moniuszkowskiego.

- W związku z przypadającą w 2019 roku dwusetną rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki (1819-1872) - ojca polskiej opery narodowej, jednego z najważniejszych polskich kompozytorów - głównym zakresem problematyki kongresu będą jego biografia i twórczość, jednak dokonania artystyczne Moniuszki będą rozpatrywane zarówno w kontekście narodowo-kulturalnym, jak i w perspektywie sytuacji społeczno-estetycznej w Europie jego czasów - informuje Sylwia Holeksa-Wilkowska z Akademii Muzycznej w Gdańsku. - W programie kongresu znajdą się dwa wykłady plenarne oraz kilkadziesiąt referatów. Obrady zaplanowano w czterech blokach złożonych z czterech równoległych sekcji, podczas których międzynarodowe grono prelegentów podejmie zagadnienia z sześciu zakresów tematycznych związanych z Moniuszką.

Kongresowi będą towarzyszyć dwa koncerty organizowane przez jego gdańskich partnerów. W piątek, 27 września, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert z muzyką Fryderyka Chopina. Dzień później natomiast, 28 września 2019, na Galę Moniuszkowską, inaugurującą sezon artystyczny 2019/2020, zaprasza Opera Bałtycka w Gdańsku.

Moniuszko na carillonachDwusetne urodziny Moniuszki uczczą też gdańskie carillony.

- Z okazji tego ważnego jubileuszu oraz odbywającego się w Akademii Muzycznej w Gdańsku kongresu w repertuar naszych weekendowych koncertów carillonowych włączone zostaną utwory mistrza - zarówno wokalne, jak i fortepianowe. A zabrzmią na aż czterech koncertach, na wszystkich naszych carillonach - mówi Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska Gdańska.
W piątek, 27 września, o godz. 12.30 na dziedzińcu Akademii Muzycznej (ul. Łąkowa 1-2) na carillonie mobilnym "Gdańsk" zagrają Anna Kasprzycka i Monika Kaźmierczak

Również w piątek o godz. 14.45 na wieży kościoła św. Katarzyny zagra Monika Kaźmierczak (w ramach cotygodniowych koncertów carillonowych).

W sobotę o godz. 12:05 na wieży Ratusza Głównego Miasta zagra również Monika Kaźmierczak (i również w ramach cotygodniowych koncertów carillonowych).

W niedzielę o godz. 15 na wieży Ratusza Głównego Miasta zagra Anna Kasprzycka - w ramach Niedzielnych koncertów carillonowych.

Opinie (7) 2 zablokowane

 • Gala Moniuszkowska >>> Tako i Dawid na Narodowym

  • 4 1

 • Proponuję "Prząśniczkę" na carillonach (2)

  Organy (z oczywistych) powodów, oraz carillony (z niezrozumiałych) to dwie gdańskie obsesje. Tymczasem w filharmonii ambitny koncert jest rzadkością...

  • 10 1

  • (1)

   "Prząśniczkę" wykonała dziś przed 13:00 na carillonie mobilnym "Gdańsk" Anna Kasprzycka :) Miało to miejsce na dziedzińcu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w ramach Międzynarodowego Kongresu Moniuszkowskiego :)

   • 7 2

   • Potwierdzam

    Aż musiałem pozamykać okna!

    • 2 1

 • Czy Pan Rektor tez gra zagra podczas kongresu ?

  • 0 0

 • Biedny ten Staś Moniuszko

  Na dwustulecie Jego urodzin będą go "okazjonalnie" dziobać muzykolodzy ,którzy przez dwieście lat nie mieli dla niego czasu .Wiadomo od lat ,że żaden kompozytor nie cierpi muzykologów . Obserwuję z uwagą te obchody dwusetnej rocznicy urodzin naszego twórcy opery narodowej i co się okazuje ? Opera Narodowa w Warszawie dale "Halkę" w języku włoskim . Nie da się tego słuchać..............! Teatr Wielki w Poznaniu ( im S. Moniuszki zresztą) w dzień jego urodzin 5 maja 2019 roku daje "Halkę" w tak dziwacznej reżyserii ,że gość z parteru wstaje i krzyczy na całe gardło "wstydzili byście się dawać takiego mazura na urodziny Moniuszki" -chodziło o mazura z elementami gender", nie mówię już o Jontku przebranym za barana z jednym rogiem ułamanym,
  "Halka " we Wrocławiu w stylu narodowym ale Jontek -solista z Białorusi nic z Podhalem poza spodniami nie miał wspólnego ,gdyż strasznie po grodzieńsku zaciągał.
  "Hrabiny" w Gdańsku nie oglądałem gdyż nie przepadam za supermarketem a tym bardziej estetyką Krystyny Jandy .
  Tak więc wszyscy czekają na "Halkę" z Wiednia z Piotrem Beczała w roli Jontka ale czy to nie nazbyt późno , skoro jubileuszowy rok mija właśnie w grudniu .
  Najbardziej mnie śmieszy Opera Narodowa w Warszawie ,która występuje w roli koordynatora tych obchodów i pragnie wypromować "Halkę" w świecie -stąd pewnie ta włoska wersja- kiedy tak naprawdę nie potrzebuje "Halka" specjalnej promocji skoro grano ją w Polsce już ponad tysiąc razy . Jeszcze mają grać Moniuszkę jesienią trochę po warszawskich kościołach -dobre i to- bo Stanisław Moniuszko był bardzo religijnym człowiekiem.

  • 14 1

 • Sylwia Holeksa-Wilkowska

  • 0 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Legenda Radmoru - wystawa
Legenda Radmoru - wystawa
wystawa
lis'20 7-29.08
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni
Był sobie łowca - opowieść o ludziach epoki lodowcowej
Był sobie łowca - opowieść o ludziach...
wystawa
lut 12-30.06
Sopot, Grodzisko
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie

Sprawdź się

Sprawdź się

Kiedy powstało Akwarium Gdyńskie?