• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej: Michael Schönheit

19 - 26 listopada 2022

Gdańsk
Wstęp wolny
gru 4

niedziela, godz. 19:00

bilety 48 - 58 zł
ulgowy 32 - 48 zł
Kup bilet
Michael Schönheit (Niemcy) - organy


Program koncertu:
- J.S. Bach: Passacaglia c-moll BWV 582 in der Registrierung von J.G.Töpfer, z "Achtzehn Choräle von verschiedener Art" Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654
- Robert Schumann: z "Sechs Fugen über den Namen B-A-C-H" op. 60, Fuga nr 3 Mit sanften Stimmen
- Felix Mendelssohn Bartholdy: Sonate d-moll op. 65/6 na temat chorału Vater unser im Himmelreich, Variationen-Fuge-Finale
- Franz Liszt: Fantazja i fuga na temat chorału: Ad nos, ad salutarem undam Z opery Der Prophet Meyerbeer'a


Michael Schönheit Laureat I nagrody Konkursu Bachowskiego w Lipsku. Organista, pianista i dyrygent. Jeszcze w czasie studiów otrzymał stypendium im. Mendelssohna. W 1984 roku po raz pierwszy wystąpił na prestiżowym Gewandhaus Festival. W 1985 roku, zastąpił swego ojca na stanowisku organisty i dyrygenta choru chłopięcego Thuringian w Saalfeld, z którym pracował do 1990 roku. Ponadto w 1986 roku został organistą w Gewandhaus i członkiem Orkiestry Bachowskiej. W 1989 roku otrzymał Leipzig critic's Prize.

Prowadzi ożywioną działalność kulturalną w Lipsku, gdzie organizuje międzynarodowe cykle koncertowe. Jako organista występuje z Gewandhaus Orchestra, jako klawesynista z Orkiestrą Bachowską. Współpracował z takimi mistrzami batuty jak: Herbert Blomstedt, Ricardo Chailly czy Wolf - Dieter Hauschild. Na szczególną uwagę zasługuje koncert artysty z New York Philharmonic pod batutą Kurta Masura, który miał miejsce w 1995 roku. Od 1998 roku szczególne miejsce w życiu artystycznym Michaela Schönheita zajmuje działalność dyrygencka, w tym ścisła współpraca z chórem im. Carla Philippa Emanuela Bacha w Hamburgu.

Koncertował w całej Europie, w Japonii i USA. Nagrywa dla radia i telewizji. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada również nagrania płytowe. Michael Schönheit był jurorem wielu konkursów organowych, w tym: Johann Sebastian Bach Competition, Nurenberg Organ Week, German Music Competition, International ARD Competition. Wykłada grę na organach w College of Music of Nuremberg i w Augsburgu. Od 1994 roku jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Organowego w Merseburgu, a od 1996 roku honorowym organistą tamtejszej katedry. Jest czynnie zaangażowany w prace mające na celu ochronę zabytkowych organów.

Opinie

Sprawdź się

Studium Wokalno-Aktorskie to:

 

Najczęściej czytane