Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Coraz częściej zarówno przedsiębiorstwa, jak i publiczne instytucje podkreślają, że osoby niepełnoprawne to pełnowartościowi i cenieni pracownicy.
Coraz częściej zarówno przedsiębiorstwa, jak i publiczne instytucje podkreślają, że osoby niepełnoprawne to pełnowartościowi i cenieni pracownicy. fot. 123rf.com/Jozef Polc

Na co dzień osoby z niepełnosprawnością napotykają na wiele barier w otaczających je środowisku, to m.in. transport czy komunikacja, ale też w świecie społecznym - przepisy prawa, postawy ludzkie czy dyskryminacja. 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, sprawdzamy, z czym zmagają się osoby niepełnosprawne na Pomorzu.Jak oceniasz udogodnienia dla osób niepełnosparwnych w Trójmieście?

bardzo dobrze, zdecydowana większość obiektów jest dostosowana, nie ma problemów z komunikacją 5%
nie jest najgorzej, ale nie brakuje miejsc, gdzie o potrzebach niepełnosprawnych się zapomina 42%
źle, o niepełnosprawnych wciąż się zapomina i nie traktuje się ich jak równych członków społeczeństwa 53%
zakończona Łącznie głosów: 112
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiło w 1992 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Co roku to okazja do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji i aktywnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym.

Czytaj też: Niepełnosprawni poprowadzą bistro w Urzędzie Miasta Gdańska

Niepełnosprawni aktywni zawodowoSzacuje się, że obecnie w Polsce żyje nawet 7 mln osób niepełnosprawnych. Zaledwie co trzecia z nich jest aktywna zawodowo. Niepełnosprawność nie musi oznaczać jednak niezdolności do pracy.

Według Urzędu Statystycznego w Gdańsku liczba zatrudnianych osób niepełnosprawnych rośnie. W 2017 roku spośród wszystkich osób niepełnosprawnych w wieku 16-64 lata zatrudnionych było 30,3 proc., czyli 21,4 tys. osób, w 2018 roku pracowało już 31,9 proc. z nich - czyli 23,3 tys. osób. W ubiegłym roku z powodu choroby czy niepełnosprawności biernych zawodowo zostało aż 98 tys. osób.

Z kolei w Urzędzie Pracy pod koniec 2018 roku było zarejestrowanych 3,8 tys. osób niepełnosprawnych bez pracy. Ofert pracy w ubiegłym roku było jednak tylko 153.

Gdzie pracują osoby niepełnosprawne? Najwięcej, bo aż 28,7 proc., w budownictwie, później 26,2 proc. w przetwórstwie przemysłowym.

Coraz częściej zarówno przedsiębiorstwa, jak i publiczne instytucje podkreślają, że osoby niepełnoprawne to pełnowartościowi i cenieni pracownicy. Zachęcają je do aktywności, nie tylko tej zawodowej, ale także społecznej oraz rozwijania swoich talentów i zainteresowań.

Czytaj też: Pierwsza umowa o pracę dla gdynianki z zespołem Downa

Każdy pasażer na wózku powinien być bezwzględnie wpuszczany do pojazdów komunikacji miejskiej.
Każdy pasażer na wózku powinien być bezwzględnie wpuszczany do pojazdów komunikacji miejskiej. fot. Mateusz Ochocki / KFP

Równy dostęp do przestrzeni, komunikacji i budynkówW roku 2006 przyjęta została Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych. Ma ona chronić i zapewniać pełne i równe korzystanie z praw człowieka i podstawowych wolności przez osoby z niepełnosprawnościami na równi z innymi obywatelami. Znalazły się również niezwykle ważne zapisy dotyczące równego dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji.

Czytaj też: Szkolenia dla kierowców po incydencie z pasażerem na wózku

I tak, według Urzędu Statystycznego w Gdańsku, pod koniec ubiegłego roku ponad 89 proc. kin miało udogodnienia dla osób niepełnosprawnych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Również teatry i instytucje muzyczne pamiętają o specjalnych udogodnieniach wewnątrz budynku - dysponuje nimi aż 11 obiektów (to 78,6 proc.), na zewnątrz o odpowiednie wejście zadbało 13 obiektów (to 92,9 proc.).

Opinie (18) 7 zablokowanych

 • Pamietacie na poczatku lat 90 jak mowiono by zbierac kody z '4' z przodu? Ze to na pomoc dla kogos itp. Ostatnio w tramwaju dwoch gosci po 50 o tym rozmawialo. Mowili,ze to byl kit a chodIlo o kupowabie niemieckich produktow,ktore zwozili wtedy do Polski uwczesni kontrabandziarze...nabijanie im kieszeni.

  • 6 2

 • Przykre jest to, że jak człowiek niepełnosprawny często uważany jest za wymuszającego rozszczeniowca.

  Mamy już odwagę mówić, co sprawia nam trudność i uprzykrza życie, ale zdrowi nie wszędzie są dojrzali do tego, by to zrozumieć i lubią oceniać zamiast wspierać.

  • 18 0

 • Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności ul Dyrekcyjna 5

  Kiedy gdański "tolerancyjny" magistrat z panią prezydentką zorganizuje przyzwoite miejsce dostosowane dla osób niepełnosprawnych??

  Komisja obecnie znajduje się na 3 piętrze (tak, wiem, że jest winda...), wchodząc do budynku można się z**bać z krzywych schodów.

  Nie mam pojęcia jak radzą tam sobie osoby na wózkach inwalidzkich...

  • 28 0

 • Tam jest tragicznie.

  To miejsce jest uwłaczające. Ciasne, w złym miejscu i ma pełno schodów. Winda czasem nie działa.

  • 9 0

 • i co? Kwiatek mam sąsiadowi zanieść?

  Na spacer za zimno, w knajpach schody w górę i w dół... Pomoc dla niepełnosprawnych rodem ze Średniowiecza, zabobony, gusła, uprzedzenia...
  Ale z dumą im przypominamy: Macie Święto!!! No i?

  • 8 0

 • Oni też nie maja pojęcia

  ale sobie radzą. A najlepsze są miejsca parkingowe dla ON - Petentów. Na ulicy jedno i trzy z drugiej strony budynku. Pod wejściem dla ON stoją samochody pracowników. Wszystko w temacie.

  • 5 0

 • Dokładnie tak

  Winda bywa nieczynna, na korytarzu pod pokojem jest tak wąsko, że osoba z kulami ma problem spokojnie przejść

  • 4 0

 • xxx

  żona ma pierwszą grupe inwalidzką, nie dostaje 500+, na inhalator nie dają dopłat, zero pomocy państwa-pierniczyc to swięto;)

  • 13 0

 • Nie pytajcie urzędników

  zapytajcie niepełnosprawnych albo ludzi z fundacji. Oni przedstawią prawdziwy obraz sytuacji takich osób - na pewnie nie będzie takich peanów jak w artykule.

  • 6 0

 • Ba nową kartę parkingową można składać wniosek dopiera następnego dni,gdy stara straci ważność. Mąż musiał stawić się osobiście i przyjechał taksówką,bo od przystanku tramwajowego szedłby ponad pół godziny.Taki zespół powinien być w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej,a nie gdzieś ukryty daleko od centrum.

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

września

23. Festiwal Jazz Jantar Gdańsk, Klub ŻAK

02

października

10 Tenorów Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Największy salon Sinsay otwarto w Gdańsku
Największy salon Sinsay w Polsce
Piosenki "zajechane" przez radio. Których utworów mamy dość?
Piosenki "zajechane" przez radio

Kulinaria

Kocham polską wódkę. Degustacja owocowych specjałów
Kocham polską wódkę. Degustacja w Ducha 66

Sprawdź się

Nestor trójmiejskich scen, Ryszard Ronczewski, obchodził w 2010 roku w Sopocie okrągły jubileusz pracy twórczej. Który?