• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Między czołgiem i syfonem

Aleksandra Lamek
4 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Młodzi polscy hippisi na zdjęciu Bogusława Biegańskiego. Młodzi polscy hippisi na zdjęciu Bogusława Biegańskiego.

Meblościanki i małe fiaty, kolejki po parówki i wódkę, podmiejskie potańcówki, ale też gaz łzawiący, cenzura i setki ludzkich tragedii. O tym, w jak różnorodny sposób można mówić o PRL-u, przekonuje obdarzona ironicznym tytułem wystawa "Cudowne lata" w Muzeum Miasta Gdyni.


Czy organizowanie wystaw przypominających czasy PRL-u ma sens?


Jednym, przede wszystkim tym młodszym, czasy PRL-u kojarzą się z legendarnymi kolejkami po mięso i biurokratycznymi absurdami rodem z komedii "Miś". Dla innych tamten okres stanowi jedną z najsmutniejszych kart w historii Polski. Jak zatem opowiadać o PRL-u, by nie popadając z jednej strony w banał, z drugiej - w martyrologiczny ton, stworzyć opowieść prawdziwą, ale też ciekawą?

- Tworząc tę wystawę wychodziłem z założenia, że oba spojrzenia, zarówno to lekkie, humorystyczne, jak i to poważne, są tak samo potrzebne - mówi jej autor, Łukasz Kossowski. - Starałem się poruszać na ich granicy, by otrzymać jak największą dozę obiektywności.

Czy to zamierzenie się udało? Oglądając wystawę "Cudowne lata" nie miałam wątpliwości, że organizatorzy (Muzeum Literatury w Warszawie) zrobili wszystko, by skonfrontować widza z niełatwą rzeczywistością lat 70. i 80. Mamy więc kolekcję obrazów, wśród których najsilniejsze wrażenie robią prace Edwarda Dwurnika. Z nasyconych kolorem, ekspresyjnych płócien z cyklu "Sportowcy" spoglądają bohaterowie codziennej, PRL-owskiej rzeczywistości. Świetnie prezentuje się też monumentalna praca "Klęska urodzaju", przedstawiająca miasto upstrzone skrzynkami pełnymi owoców.

Pełne mocnych barw obrazy kontrastują z czarno-białymi
Wiesław Szamborski, "Stosunki, znajomości" 1971r. Wiesław Szamborski, "Stosunki, znajomości" 1971r.
fotogramami. Ta część wystawy z pewnością wzbudzi najwięcej sentymentów: są tu sceny z życia Polaków, które wywołują cała gamę odczuć - od rozbawienia (podmiejskie zabawy i potańcówki) do melancholii i wzruszenia (strajki i tłumy walczące z ZOMO). Na zdjęciach nie mogło też zabraknąć ówczesnych bohaterów, którzy dawali Polakom nadzieję na to, że totalitarny system nie będzie trwał wiecznie: księdza Popiełuszki i Jana Pawła II. Warto w tym miejscu wspomnieć o doskonałym obrazie Andrzeja Bielawskiego "Cień", który fakturą i barwą przypomina plamy zaschniętej na śniegu krwi i stanowi swego rodzaju puentę części ekspozycji opowiadającej o ciemnej stronie PRL-u.

Ale fotografie i malarstwo to nie wszystkie elementy, z których składają się "Cudowne lata". Równie ważna jest literatura, bo to przecież właśnie w czasach, gdy cenzura czuwała nad poprawnością dopuszczonych do publikacji tekstów, w podziemiu krążyły utwory Barańczaka, Miłosza, Krynickiego
Leonid Breżniew i Edward Gierek Leonid Breżniew i Edward Gierek
i wielu, wielu innych. I to właśnie one stanowią dopełnienie wystawy, a jednocześnie najtrafniejszy z możliwych komentarz do prezentowanych obrazów. Świetnym pomysłem okazało się też wplecenie elementu muzycznego: z głośników sączy się rock i blues z lat. 70. i 80. Można usłyszeć Jimiego Hendrixa, Janis Joplin czy Tadeusza Nalepę.

To bardzo dobrze skomponowana, interesująca treściowo i wizualnie ekspozycja. Młodzi, którzy PRL pamiętają jedynie z opowieści rodziców, z pewnością nie będą się na niej nudzić. A dla starszych będzie powrotem - może bolesnym, ale ważnym - do tamtych dni, w których, jak w wierszu Herberta, o obecności potwora świadczyły tylko jego ofiary.

Wydarzenia

Opinie (5)

  • A TERAZ MAMY PRL_BIS

    • 2 4

  • Cudowne lata.

    Nie widzę w tytule wystawy ironii - dla wielu ludzi były to lata cudowne - bo lata młodości.

    • 5 0

  • Gierek i Brazniew super ! jakby tam pasowal Adamowicz ?Też super !

    • 3 1

  • 4 pan od lewej -młodość, że aż huczy

    ten taki w wyszukanej koszuli i jasnych spodniach ;)

    • 3 0

  • mniej obludy bylo

    i to granie i spiewanie od serca nie tak jak teraz za kase

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Główna siedziba Muzeum Narodowego przy ul. Toruńskiej 1 znajduje się w gmachu należących niegdyś do:

 

Najczęściej czytane