stat
Impreza już się odbyła

Mieczysław Różycki. Polska powojenna biżuteria z bursztynem

W czwartek, 21 listopada 2019 r., o godz. 17:00 w Muzeum Bursztynu zostaną otwarte wystawy czasowe poświęcone twórczości Mieczysława Różyckiego oraz darom przekazanym w 2019 r. do Muzeum Gdańska przez osoby prywatne i instytucje i nowym zakupom.

14 - 31 sierpnia 2020, godz. 11:00 - 19:00

bilety 10 zł
ulgowy 7 zł

10 lutego - 31 grudnia 2020

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
Zwiedzający będą mogli zobaczyć około 180 egzemplarzy biżuterii współczesnej z bursztynem bałtyckim. Wśród nagradzanych w kraju i zagranicą przedmiotów znajdzie się też nowy zakup - unikatowa szpila do kapelusza z XVII wieku. Wystawy będzie można zwiedzać od 22 listopada 2019 do 28 czerwca 2020 r.

- Obie nowe wystawy prezentują piękno biżuterii i przedmiotów użytkowych z bursztynem bałtyckim. Warto zapoznać się nie tylko z twórczością Mieczysława Różyckiego, ale także zobaczyć jak cenne dary potrafią przekazać osoby prywatne. Dzięki artystom i jubilerom otrzymaliśmy kilkanaście wyjątkowych, nagradzanych wyrobów jubilerskich, które za kilkadziesiąt będą niezwykle cenne. Co czwarty eksponat w Muzeum Bursztynu pokazujemy setkom tysięcy ludzi dzięki pomocy osób prywatnych i instytucji. Wystawa czasowa poświęcona darom to także zapowiedź szerszego programu skierowanego do obecnych i przyszłych mecenasów Muzeum Gdańska, który zainicjujemy w 2020 roku w związku z 50-leciem naszej instytucji - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Nowości w Muzeum Bursztynu i wyjątkowa szpila

Na pokazywanej na szczycie wieży więziennej Zespołu Przedbramia (Katowni) wystawie czasowej znajdzie się kilkadziesiąt eksponatów przekazanych przez osoby prywatne oraz instytucje. Zwiedzający będą mogli zobaczyć replikę łańcucha urzędowego Prezydent Aleksandry Dulkiewicz przekazaną przez Dorotę Cenecką oraz część wyrobów pokazywanych już na tegorocznych wystawach czasowych "Dizajn z Domu Uphagena", "Janusz Wosik - in memoriam" i "25 lat Amberifu". Do zbiorów Muzeum Gdańska trafiły także prace wykonane podczas edycji Międzynarodowych Targów Bursztynniczych w Gdańsku. Związek Miast i Gmin Morskich przekazał z kolei 7 obiektów biżuteryjnych autorstwa cenionego w Europie, belgijskiego artysty Alaina Roggemana. Ciekawym eksponatem jest najnowszy zakup - unikatowa, siedemnastowieczna szpila do kapelusza.

- Ten niepozorny przedmiot nie ma żadnych znanych odpowiedników w zbiorach muzealnych na świecie. Ważąca 2,6 grama o długości blisko 8 cm żelazna szpila cechuje się nadzwyczajną precyzją wykonania. Ręcznie toczenie, idealne dopasowanie maleńkich elementów dekoracyjnych wskazują na jednego z najlepszych gdańskich mistrzów. W środku bursztynu znajduje się portret mężczyzny wykonany tak, że na powiększeniu widać najmniejszy detal. Na podstawie przeprowadzonych ekspertyz możemy datować ją na XVII wiek - mówi Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska, kuratorka wystawy czasowej w Muzeum Bursztynu.

Bursztyn powojenny. Warsztat Mieczysława Różyckiego

Ponad 130 prac urodzonego w 1919 r. we Lwowie złotnika i jubilera to wyjątkowa podróż w lata 50-60. XX wieku. Na wystawie zobaczymy przedmioty związane ze sztuką sakralną, a także wyroby jubilerskie z widocznymi inspiracjami kowalstwem artystycznym oraz sztuką ludową. Twórczość zmarłego w 1995 roku artysty jest spójna estetycznie i wyróżnia się techniczną biegłością rzemieślniczą.

- Wystawa czasowa poświęcona Mieczysławowi Różyckiemu to nie tylko biżuteria. To możliwość poznania "od kuchni" powojennych warsztatów bursztynników i ich codziennej pracy. Dzięki dokumentom, fotografiom i innym przedmiotom poznamy jak wytwarzano przedmioty znajdujące się w gablotach od wstępnego projektu do efektu - mówi Joanna Grążawska z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Bursztynu i kuratorka wystawy.

Obie wystawy będzie można zwiedzić do 28 czerwca 2020 r. w cenie biletu wstępu do Muzeum Bursztynu (12 zł / normalny / 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny), albo bezpłatnie w ramach Karty Mieszkańca. Wystawy będą nieczynne zimą w poniedziałki i wtorki, a od 1 maja przyszłego roku - w poniedziałki.

Wystawy: "Mieczysław Różycki. Polska powojenna biżuteria z bursztynem" & "Nowości w Muzeum Bursztynu"

Gdzie: Muzeum Bursztynu, Sala Sądowa / Antresola, ul. Targ Węglowy 26
Zwiedzanie: 22 listopada 2019 - 28 czerwca 2020 r.

Sezon zimowy (do 30 kwietnia 2020)

pn., wt. - zamknięte
śr., pt. so. 10:00-16:00
czw. 10:00-18:00
nd. 11:00-16:00

Sezon letni (od 1 maja 2020)

pn. - zamknięte
wt.-so. 10:00-18:00
nd. 11:00-18:00

Bilety można kupić do 45 min przed zamknięciem muzeum

Wernisaż: 21 listopad (czwartek), godzina 17:00

Miejsce: Muzeum Bursztynu, ul. Targ Węglowy 26, 80-836 Gdańsk

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    12 zł
  • Bilet ulgowy
    6 zł
20 zł rodzinny (1-2 dorosłych, 2-6 dzieci do 18 roku życia)

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Sprawdź się

Co to są Baby Pruskie?