stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mieczysław Olszewski - wystawa

Zapraszamy na wystawę malarstwa Mieczysława Olszewskiego. Prace można oglądać w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak do 10 marca

30 czerwca - 31 lipca 2021, godz. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
.

Mieczysław Mieto Olszewski urodził się w 1945 w Ostrołęce. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Rysunku uczył się u prof. Kazimierza Śramkiewicza. Dyplom w 1969 w pracowni prof. Stanisława Teisseyre'a i prof. Jacka Żuławskiego.

Całe życie zawodowe artysty jest związane z macierzystą uczelnią. W latach 1971-1974 asystent, 1974-1979 starszy asystent, 1979-1986 adiunkt, 1986-1993 docent, 1993-1996 profesor nadzwyczajny, 1996-2015 profesor zwyczajny. Od 1996 do 2015 prowadził dyplomową pracownię malarstwa. Od 2015 przebywa na emeryturze. W 2003 był ekspertem akredytacyjnej komisji szkół artystycznych. W 2005 był ekspertem Ministra Edukacji i Sportu dla kierunku "Malarstwo". Współpracował z redakcjami "Pardon", "Czas", "Szpilki", "Kamena", "Kultura i ty", "Głos Wybrzeża", "Wieczór Wybrzeża", "Prometej".

Jego prace były pokazywane na ponad 20 wystawach indywidualnych, m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Koszalinie, Bredzie, Düsseldorfie, Albstadt, Zwingenbergu, Berlinie i Norymberdze oraz na ponad 200 wystawach zbiorowych, m.in. w Montrealu, Tokio, Paryżu, Bonn, Hamburgu, Kolonii, Lubece, Bremie, Moskwie, Stambule, Sofii, Bergen, Kopenhadze, Teheranie.

Prace artysty znajdują się w Muzeach Narodowych w Gdańsku i Szczecinie, w Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeach w Montrealu, Amsterdamie, Skopje i Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Mieczysław Olszewski mieszka i tworzy w Gdańsku.

Mieczysław Olszewski, to jedna z najbarwniejszych postaci gdańskiego świata sztuki. Malarz odważnych aktów (nie tylko), rysownik, ilustrator, ARTYSTA. Kobiece ciało, to nie tylko profanum. To także (może przede wszystkim?) sacrum. Życie, to nie tylko powaga. To także dowcip, kpina, ironia Sztuka, to nie odwzorowywanie rzeczywistości. To dużo więcej. Co? Któż to wie?
Mieto nigdy nie stoi w miejscu, ciągle szuka, bo ciągle ma coś do powiedzenia. Mieto nie podlizuje się. Czasami jest hardy. Zawsze jest niezależny.

 

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który spośród legendarnych, często eksploatowanych przez filmowców, średniowiecznych wodzów, stał się inspiracją do budowy Dworu Artusa w Gdańsku?