stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Michał Urbaniak & Urbanator (11 opinii)

Zapraszamy na koncert z cyklu Ikony Jazzu, którego bohaterem będzie Michał Urbaniak! Światowej sławy skrzypek, saksofonista, laureat Złotego Fryderyka, jedyny Polak, który zagrał z Milesem Davisem. Artysta wystąpi w klubie Stary Maneż ze swoim międzynarodowym projektem Urbanator. Podczas koncertu usłyszymy solowe kompozycje lidera oraz utwory z dotychczasowych płyt Urbanatora. Spodziewamy się wybuchowej mieszanki Jazzu, Fusion i Bebop'u! W otoczeniu wybitnych muzyków z Polski, Londynu i Stanów Zjednoczonych Michał Urbaniak zabierze nas w długą podróż do jazzowego serca Nowego Yorku. Jako suport wystąpi formacja Bibobit, będąca energetyczną mieszanką jazzu z hip-hopem i muzyką elektroniczną.

Relacja z imprezy

sty 29

sobota, godz. 21:00

Gdańsk,
bilety 99 zł
przedsprzedaż 79 zł
Kup bilet
"Give me that fucking Polish fiddler, he's got the sound!" - Miles Davis

jazz - koncerty w Trójmieście


Michał Urbaniak wystąpi z projektem Urbanator w składzie:
Michael "Patches" Stewart - trąbka
Andy Ninvalle - voc/rap
Femi Temowo - gitara
Troy Miller - perkusja
Marcin Pospieszalski - bas
Marek Pędziwiatr - keyboards
Michał Urbaniak - skrzypce, saksofon

"Muzyka Urbanatora to rytm, serce i świetna energia" - jak mówi maestro.

"Dawać mi tego pieprzonego skrzypka. Tego z 'The Tonight Show', od Johnny'ego Carsona. On ma sound. Niech mu już będzie, że biały, z takim brzmieniem może być nawet zielony i pierdzieć na czerwono" - powiedział o nim niegdyś Miles Davis. Zobaczył grę Urbaniaka w jednym z programów telewizyjnych i zaprosił do nagrania kilku numerów na "Tutu". Album ten był jednym z najważniejszych w dorobku artysty, a nad jego produkcją czuwał Marcus Miller, co dało początek jego przyjaźni z Urbaniakiem. Podobno polski skrzypek zagrał na trzech numerach, z których finalnie na "Tutu" ukazał się jeden - "Don't Lose Your Mind". Michał Urbaniak krótko po tym albumie dołączył do grona najlepszych skrzypków jazzowych na świecie. Nagrał przeszło sześćdziesiąt albumów, grając z ikonami jazzu takimi jak Herbie Hancock, Quincy Jones, czy Wayne Shorter. Dzisiaj jego koncerty to jazzowe białe kruki, rzadkie i piękne. W otoczeniu wybitnych polskich muzyków, a także gości z Londynu i Stanów Zjednoczonych - Michał Urbaniak zabierze nas w ponad godzinną podróż do jazzowego serca Nowego Yorku.

Dodatkową atrakcją koncertu będzie loteria wizytówkowa, w której do wygrania będzie nowe BMW na weekend od Dealera Bawaria Motors Gdańsk.


Michał Urbaniak - jazzman, międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, urodzony w Polsce "obywatel świata". Znany, jako współtwórca i kreator muzyki Fusion. W 1973 r wyjechał do Nowego Jorku. Zasłynął w świecie nagrywając płytę  "Tutu" z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson , Marcus Miller, Jaco Pastorius. Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: "Jazz Legends", "Fusion", "Urbanator", "Urbanizer", "UrbSymphony". Laureat Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty (1971). Jego nazwisko znalazło się w prestiżowym "Down Beat'(1992 r.) wśród największych sław jazzu  na pierwszym miejscu,   aż w pięciu kategoriach. Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu. Od wielu lat związany z filmem i teatrem. Jest autorem muzyki do takich filmów jak: "Astonished", "As the Band Played On", "Dreambird" (w USA) oraz "Pożegnanie Jesieni" M. Trelińskiego, "Spona" W. Szarka, " Dług" i "Wielkie rzeczy" K. Krauze (Polska). Otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni za muzykę do filmów "Dług", "Pożegnanie Jesieni" i "Eden". Jako pierwszy wprowadził jazz i rap do filharmonii, jako projekt "UrbSymphony" (Filharmonia Częstochowska, 1995). Nagrał na całym świecie ponad 60 autorskich płyt. Ostatni płytowy projekt Urbaniaka, "Miles of Blue" (Sony Music, 2010) zadedykowany jest Miles Davisowi i otrzymał status platynowej płyty. We wrześniu 2011 r, nakładem Wydawnictwa Agora S.A., ukazała się książka o jego życiu, napisana przez Andrzeja Makowieckiego pt." Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego". Osobowość i charyzmę jazzmana dostrzegli filmowcy. Jesienią 2012 r. odbyła się premiera filmu w reżyserii Piotra Trzaskalskiego pt.: "Mój rower". Michał Urbaniak zagrał w nim jedną z głównych ról i za nią dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013- Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. W 2016 roku otrzymał najważniejszą polską nagrodę muzyczną od Polskiej Akademii Fonograficznej - Złoty Fryderyk za całokształt działalności muzycznej.

Marcin Pospieszalski - basista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Czterokrotny laureat nagrody "Fryderyk" w kategorii "Producent muzyczny roku". Kierował nagraniami płyt takich artystów jak "Raz, dwa, trzy" Anna Maria Jopek, Mietek Szcześniak. Jako basista współpracował m.in. z Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Stanisławem Sojką z zespołami Voo voo, Tie-break, Zakopower i innymi znakomitymi artystami. Jego dorobek, jako basisty, aranżera i muzycznego producenta to około 300 płyt. Autor muzyki do kilku filmów fabularnych ( nagroda na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 1995). Pisał także muzykę do filmów dokumentalnych, animowanych i sztuk teatralnych. Kierownik artystyczny wielkich koncertów i widowisk telewizyjnych. Przewodniczący Jury konkursu Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w latach 2008-2010. Wspiera środowisko muzyków kultywujących tradycyjną muzykę polskiej wsi. Uczył się u wiejskich mistrzów gry skrzypcowej wykonania starych polskich melodii: mazurków, oberków i polek.

Michael "Patches" Stewart - trębacz urodzony w Nowym Orleanie. W wieku zaledwie 16 lat zadebiutował w zespole Patti LaBelle. Ma swoim koncie ma współpracę z największymi postaciami jazzu i muzyki rozrywkowej: Quincy Jonesem, Davidem Sanbornem, Georgem Dukiem, Whitney Houston oraz "Earth" i "Wind and Fire". Przez osiem lat należał do zespołu Ala Jarreau, a przez prawie piętnaście lat stał u boku Marcusa Millera. Nagrał cztery solowe albumy "Blue Patches", "Penetration" "Blow" (producentem był Marcus Miller) oraz "On Fire" (rezultat współpracy muzyków polskich i amerykańskich).

Andy "Stewlocks" Ninvalle - Znakomity raper i tancerz z Gujany, mieszkający obecnie w Holandii. Jeden z najlepszych beatboxerów na świecie. Zdobył liczne nagrody muzyczne m.in. Prestigious Prize of Holland. Na swoim koncie ma występy z super gwiazdą reggae - Shabba Ranks oraz ikonami rapu, grupą RUN DMC. Koncertuje po całym świecie z takimi wykonawcami jak Candy Dulfer, Josef Bowie, Michał Urbaniak, Saskia Laroo, Amstel Big Band i wiele innych. W Polsce wystąpił z zespołem SISTARS, nagrał ścieżkę dźwiękową do super produkcji filmowej TVN "Kochaj i Tańcz" oraz płytę z zespołem AFROMENTAL. Na stałe koncertuje z grupą FUNK DE NITE, z którą nagrał płytę "Funky Roads" oraz z Big Bandem Małopolskim.

Marek Pędziwiatr - Wszechstronny muzyk: pianista jazzowy, klawiszowiec, wokalista, raper, producent, dj. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Znany z zespołów: Night Marks Electric Trio, Electro-Acoustic Beat Sessions, Archeo (NMET + Paulina i Natalia Przybysz), YUUKI, Ludojad, Paulina Przybysz Minimal Set. Absolwent Red Bull Music Academy Bass Camp we Wrocławiu (2013). Od 2014 roku kierownik muzyczny koncertów finałowych festiwalu Fama. Swoją przygodę z muzyką zaczął na świnoujskim gruncie pod koniec lat 90., tworząc lokalną podziemną scenę hip-hopową. Aktualnie mieszka we Wrocławiu i udziela się w różnych projektach, jako instrumentalista, wokalista i producent. Koncertuje w Polsce i za granicą.

Femi Temowo - to muzyk urodzony w Nigerii w 1976 roku o londyńskim pochodzeniu. Z zawodu jest nie tylko gitarzystą, ale również piosenkarzem, producentem, aranżerem i kierownikiem muzyczny. Magazyn "Time Out" ocenia go, jako "jednego najlepszych i najbardziej rozchwytywanych europejskich gitarzystów". Współpracował z nieżyjącą już piosenkarką Amy Winehouse. Zaraz po wydaniu debiutanckiego albumu Amy szukała Dyrektora Muzycznego i z polecenia trafiła na Temowo. Femi współpracował z Amy przez cały rok 2004 i 2005 nie tylko jako Dyrektor Muzyczny ale również akompaniował jej na występach. Zakończył współpracę 2005 roku kiedy zaczął pracować nad własnym materiałem solowym.

Troy Miller - to jeden z najwybitniejszych europejskich perkusistów, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Karierę rozpoczął grając z takimi muzykami jak Jean Toussaint i Soweto Kinch. Dziś angażują go m.in.: Roachford, Omar, Will Young, Cliff Richard, Lee John, Kyle Eastwood oraz niegdyś Amy Winehouse.

Support - Bibobit
Bibobit to energetyczne połączenie hip-hopu, jazzu i elektroniki z polskimi tekstami, muzycznymi improwizacjami i eklektycznymi dźwiękami. Zespół jest sumą wulkanicznej energii w wokalu, soczystego brzmienia sekcji dętej, wysmakowanych partii jazzowego fortepianu, ekspresyjnej elektroniki, oraz spontanicznej energii uwalnianej w niepowtarzalnych momentach improwizacji. Świadomie przekraczają granice gatunkowe, po to by łączyć jazzowe harmonie i improwizacje z rapem, podsmażyć je na elektronicznych tłustych brzmieniach i doprawić muzycznymi skojarzeniami każdego z członków zespołu. Kochają żywe brzmienia, inspiruje ich nowoczesność.

Początek koncertu godzina 20:00
Otwarcie drzwi godzina 18:30

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  88 zł
Od 88zł - 139 zł dostępne na www.interticket.pl/program/michal-urbaniak-urbanator-2735

oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży:
Gdynia InfoBox- GDYNIA GŁÓWNA - Świętojańska 30
Greckie Biuro Podróży Barkost - GDYNIA - ul. Świętojańska 100
Cafe Klaps – Gdynia - ul. Wybickiego 3
Biuro Podróży El Globo - SOPOT - ul. Podjazd 9
Stowarzyszenie Turystyczne Sopot - SOPOT - Plac Zdrojowy 2
Biuro Turystyczne "Dunaj" - LĘBORK - ul. Targowa 11
Agencja Podróży i Turystyki Holidays - GDAŃSK - ul. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan)
Cafe

Opinie (11) 2 zablokowane

 • :) (2)

  Jazzmani trzymają się długo... Liczę na dobrą formę Mistrza.

  • 9 1

  • Niestety Don Blackman ze składu Urbanator odszedł w 2013, ale widzę tu świeżą krew czyli Marek Pędziwiatr z Night Marks Electric Trio. Może być ciekawie...

   • 2 0

  • ja tez

   jatez

   • 1 0

 • Obecność obowiązkowa

  Byłem 10 lat temu na Urbaniaku z amerykańskim zespolem , rewelacja , gitarzysta gral solówki na leżąco , szkoda ,że nie ma tej muzyki na plytach , pozostają te z początku lat 90 tych .

  • 11 1

 • grubo (1)

  mam nadzieję że zagrają "hot jazz biscuits" ;)

  • 7 1

  • bede

   beda

   • 2 0

 • Bilety (1)

  Czy są jeszcze bilety??

  • 4 1

  • sa jeszce ...;)

   n

   • 2 0

 • super !!!

  będzie czad !!!

  • 3 2

 • .

  Jak Urbanator to jestem

  • 3 1

 • byłem, zobaczyłem, zwyciężyłem :)

  Gdyby nie posadzka, to koncert wgniótłby mnie w ziemię :)

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Na początku lat 20. XX wieku do Orłowa przybył na wakacje znany Polski pisarz. Był nim: