• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Michał Milka: Czas na miłość. Po spotkaniu autorskim książki "Łączę światy"

Magdalena Raczek
18 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Michał Milka to człowiek o wielu talentach. Jest artystą, urzędnikiem, podróżnikiem, laureatem nagrody "Człowiek bez barier", gwiazdą telewizji. Był bohaterem pierwszej edycji programu "Down the Road. Zespół w trasie". Teraz powstała książka o nim pt. "Łączę światy". Michał Milka to człowiek o wielu talentach. Jest artystą, urzędnikiem, podróżnikiem, laureatem nagrody "Człowiek bez barier", gwiazdą telewizji. Był bohaterem pierwszej edycji programu "Down the Road. Zespół w trasie". Teraz powstała książka o nim pt. "Łączę światy".

Michał Milka jest artystą, urzędnikiem, podróżnikiem, laureatem nagrody "Człowiek bez barier", gwiazdą telewizji. Był bohaterem pierwszej edycji programu "Down the Road. Zespół w trasie". Człowiek wielu talentów, człowiek orkiestra, jak mówią o nim jego bliscy, przyjaciele i wszyscy, którzy go poznali. Również my mieliśmy okazję poznać bliżej tego niezwykłego 38-letniego gdańszczanina, który wciąż obala mity wokół osób z zespołem Downa. Spotkanie autorskie z Michałem Milką oraz z Dorotą Bielską, autorami książki pt. "Łączę światy" (wyd. Bernardinum), przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Rozmowę prowadziła Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz.



Recenzje książek z Trójmiasta



W czwartkowe popołudnie, 17 czerwca, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku odbyło się spotkanie autorskie z Michałem Milką i Dorotą Bielską z okazji premiery ich książki zatytułowanej "Łączę światy". Rozmowę poprowadziła Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz, dziennikarka i prezenterka telewizji TVN, zajmująca się tematyką lifestyle'ową. Spotkanie miało charakter hybrydowy - część widzów mogła wziąć w nim udział na żywo w bibliotecznej czytelni na Targu Rakowym, pozostali zaś mieli możliwość oglądania transmisji online na fanpage'u biblioteki.

Kim jest bohater książki?



Bohaterem, zarówno wczorajszego spotkania, jak i książki biograficznej wydanej przez oficynę Bernardinum pt. "Łączę światy", jest Michał Milka, który na co dzień zajmuje się pracą biurową w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Jest pierwszą osobą z zespołem Downa zatrudnioną w magistracie. Milka jest także aktorem Teatru Razem, prowadzonego przez Jarosława Rebelińskiego, który również był obecny na spotkaniu. Michał brał też udział w projekcie Teatru Szekspirowskiego Przystanek Szekspir, o którym pisaliśmy w osobnym artykule.

Michała nie trzeba przedstawiać widzom programu "Down the road. Zespół w trasie". W programie tym, podczas zagranicznych podróży, Michał wspólnie z Przemkiem Kossakowskim i pięcioma innymi młodymi osobami z zespołem Downa obalali stereotypy na temat osób z trisomią 21. Niedawno udział w nim wziął inny gdańszczanin - Janek Skiba, zachęcony do tego właśnie przez Michała Milkę, o czym wspomina w rozmowie z nami. Już choćby na tym przykładzie widać, jak bardzo Michał jest zaangażowany w życie swojej społeczności, a robi naprawdę dużo, o czym mogliśmy się dowiedzieć podczas spotkania.

Zresztą to właśnie udział we wspomnianym programie, a także doświadczenia z podróży oraz inne przeżycia i codzienne zmagania Michała stały się kanwą do powstania książki, na którą składają się rozmowy oraz wspomnienia samego bohatera, jak i osób mu bliskich, jego rodziny, przyjaciół i współpracowników.

  • Książka biograficzna o Michale Milce pt. "Łączę światy".
  • Spotkanie autorskie wokół książki "Łączę światy" o Michale Milce miało charakter hybrydowy: część widzów zgromadziło się w bibliotece, a część oglądała je online.
  • Spotkanie prowadziła Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz, dziennikarka i prezenterka telewizji TVN, zajmująca się tematyką lifestyle'ową.
  • Od lewej: Michał Milka i Dorota Bielska.

Kim jest autorka książki?



Tę specyficzną biografię opracowała pochodząca z Łodzi Dorota Bielska (rocznik 1976) - przyjaciółka Milki, a także jego menadżerka, teatrolożka, reżyserka, wykładowczyni, od wielu lat prowadząca i sama uczestnicząca w warsztatach rozwojowych i artystycznych, łącząca działania artystyczne ze ścieżką osobistego rozwoju, a także właścicielka firmy YouArt. Podczas spotkania opowiadała o tym, jak wyglądała praca nad książką, co było najtrudniejsze, jak długo powstawała ta publikacja. Bielska wspominała liczne ich spotkania i rozmowy, a także odwiedzanie się nawzajem, co sprawiło, że ich przyjacielska relacja jeszcze bardziej się umocniła.

Zapytana o to, czy bardzo musiała ingerować w wypowiedzi Michała i je zmieniać, odpowiedziała:

- Założyłam sobie na samym początku naszej pracy, że będę się starała jak najmniej ingerować. Wiadomo, że były takie typowe redaktorskie poprawki, jak w każdym z tych wywiadów, jednak starałam się oddać język Michała tak, jak on mówi. Wszystko to, co jest zawarte w Słowniczku w książce, są to słowa Michała, nic tam nie było redagowane - mówi Dorota Bielska.

Michał o sobie - lubię poznawać nowe kultury



Michał o sobie mówi bardzo chętnie, twierdzi, że ma bardzo barwne życie, że dużo podróżował i zwiedzał świat dzięki swojej mamie, która jest przewodniczką. Dowiedzieliśmy się, że zwiedził aż 23 kraje, a zapytany o to, gdzie podobało mu się najbardziej, stwierdził, że każdy kraj jest interesujący, a on sam bardzo lubi poznawać nowe kultury.

Michał o sobie - Piotruś Pan



Michał jest związany jako aktor z Teatrem Razem, w którym były plany, by wraz z Teatrem Miniatura zrealizować spektakl pt. "Piotruś Pan". Milka miał zagrać tytułową rolę. Niestety ze względu na epidemię do premiery nie doszło, jednak pomysł pozostał i być może zostanie zrealizowany. Michał z zapałem opowiada o przygotowaniach, o pracy w teatrze, widać, że jest to dla niego niezwykle ważne. Jest również szczęśliwy i podekscytowany tym, że teatr szuka nowego miejsca, do którego przeniesiona zostanie ich siedziba.

Michał o sobie - trudne tematy



Prowadząca spotkanie zapytała również o trudne tematy i momenty z życia Michała, gdy spotkał się on z agresją, został pobity i gdy przydarzały mu się inne nieprzyjemne sytuacje. Czy warto o tym mówić i to wspominać? Michał bez zastanowienia odparł, że tak, że trzeba podejmować te tematy, "bo są potrzebne". Jest to jeden z elementów walki o prawa osób niepełnosprawnych, np. prawa do pracy czy związków małżeńskich, bo jak stwierdził: "Związki są potrzebne". Zapytany z kolei o to, czy czuje się ambasadorem osób z zespołem Downa, odpowiedział bez chwili wahania: "Ja nim jestem".

  • Michał Milka i Dorota Bielska byli gośćmi spotkania promocyjnego wokół ich książki "Łączę światy".
  • Dorota Bielska
  • Michał Milka i Dorota Bielska
  • Książkę "Łączę światy" wydała oficyna Bernardinum.

Michał o sobie - plany na przyszłość



Poza premierą "Piotrusia Pana" Michał również bardzo czeka na zmiany, jakie go wkrótce czekają. W planach ma bowiem przeprowadzkę z Gdańska do Sopotu, gdzie będzie mieszkał wraz z paczką swoich przyjaciół. Będzie to ich pierwsze mieszkanie bez rodziców i jest to dla Michała kolejny krok do samodzielności i dorosłości. W planach Milki jest ponadto druga książka. Jak się dowiedzieliśmy, planowana jest druga część "Łączę światy", ponieważ w pierwszej nie zmieściło się wszystko. O czym będzie kontynuacja? Jak twierdzi sam bohater: o jego bliskich i o jego żonie.

Przesłanie Michała



Oficjalna część spotkania nie trwała długo, bo zaledwie nieco ponad pół godziny, jednak była bardzo intensywna i obfitująca w pytania zarówno prowadzącej rozmowę, jak i publiczności zgromadzonej przed ekranami oraz tej w bibliotecznej Czytelni. Można było odczuć pozytywną energię i przyjazną atmosferę, wspierającą Michała, która udzielała się dzięki gronu zaangażowanych osób z kręgu jego przyjaciół. Zainteresowanie tym spotkaniem oraz tematyką podejmowaną tak w książce, jak i podczas rozmowy, było bardzo duże. Świadczyć o tym może choćby samo to, że rozmowa online odnotowała tysiąc wyświetleń oraz zgromadziła ponad 60 komentarzy.

Po zakończeniu rozmowy można było jeszcze zostać w bibliotece i porozmawiać z zaproszonymi gośćmi, a także zdobyć autograf od Michała, który z wielką przyjemnością podpisywał książki. Organizatorzy zadbali o przyjemną atmosferę spotkania, a także obdarowali przybyłych egzemplarzami książki "Łączę światy" oraz bibliotecznymi prezentami, wśród których również były dwie inne książki wydane przez bibliotekę. Opuszczaliśmy gmach biblioteki wzruszeni i uśmiechnięci, przepełnieni optymizmem, który udziela się od Michała.

- Ta książka to przewodnik pozwalający zrozumieć część wspólnej rzeczywistości, której większość nie zna. To ważny wkład w tworzenie świata niepodzielonego i książka, której potrzebujemy, nawet o tym nie wiedząc - napisał w posłowiu Przemek Kossakowski.
Przesłanie Michała jest proste, mówi on: "Czas na miłość, czas na akceptację. Kochajcie nas. Pora zjednoczyć światy". Michał jest na to gotowy, a my?

Miejsca

Opinie (69) ponad 20 zablokowanych

  • (11)

    Najpiękniejszy dar od losu , to moja córka z Zespołem Downa

    • 23 52

    • Choroba to dar ? (5)

      • 38 10

      • Hmmm (1)

        Miłość to dar

        • 27 2

        • Miłość tak, ale nie choroba... No i miłość w chorobie:)

          • 18 0

      • Córka to nie choroba

        czego konkretnie nie rozumiesz?

        • 12 19

      • (1)

        jak można zadać takie pytanie o to czy choroba to dar? Masz iq selera błyskawico?

        • 3 4

        • nie trza być błyskawicą by wiedzieć ,że to choroba

          • 2 2

    • Piękne wyznanie.

      • 4 2

    • najpiękniejszy dar to zdrowe dziecko (1)

      i kropka

      • 14 4

      • mieszkańcu, kultury mamusia nie nauczyła? Każdy wolałby zdrowe, ale chore też można kochać nad życie. Nie na miejscu takie uwagi

        • 6 6

    • (1)

      Wka -jesteś prawdziwą matką, ja też bym kochała i wychowywała, choć pseudotolerancyjni chcieliby inaczej. Życie jest cudem. Każde. Pozdrawiam. M.

      • 2 4

      • Taaa

        Kocham i wychowuję, pierdół nie deklaruję. Gdybym wcześniej wiedziała, usunęłabym. Tylko i**ota potrafi udawać, że wie o czym mówi.

        • 1 1

  • (9)

    Ten post kieruje do p.dulkiewicz brała pani udział tzw strajku kobiet . Który miał jedno hasło , że dzieci będą chore itp. panie Michale powodzenia w dalszym spełnieniu określonych marzeń.

    • 31 41

    • (1)

      Mylisz pojęcia.
      Ale to normalne dla wyborców światłej partii

      • 19 18

      • To może rozwiń swoją mysl

        • 7 11

    • Typowa obłuda kawiorowych socjal-populistów (5)

      Osoby strajkujące przeciwko zmianie prawa aborcyjnego sprzeciwiały się zarazem zmianie prawa na takie, które chroni płody z zespołem downa przed usunięciem, które to licznie były usuwane zgodnie z wcześniej obowiązującym prawem. Otumanienie pseudoliberalną medialną papką faktycznie może sprawić, że nikt już nawet nie wie za czym strajkuje

      • 6 10

      • Typowa obłuda (3)

        Prawicowych konserwatystów:zagadać temat bez sensu żeby nikogo do glosu nie dopuscic.Po pierwsze chodzi o prawo Kobiety do decydowania o swoim ciele a po drugie nie chodzilo o dzieci z zespolem Downa tylko o zmuszanie do noszenia/rodzenia martwego dziecka albo takiego,ktore w meczarniach umiera.Tylko prawicowym konserwatystom jest latwo wchodzic w czyjes sumienie i zycie i wiedzą co przeżywają rodzice i jaka trauma na całe życie zostaje.Trzeba mieć tupet żeby być tak wszechwiedzącym jak prawicowi konserwatysci spod polskiego katolicyzmu.

        • 17 11

        • niech sobie decyduje ta kobieta o swoim ciele, ale ciało jej dziecka nie jest już jej ciałem, za trudne?

          • 7 9

        • do egoisty jeszcze podpisujacego się "wczuj się w czyjąś sytuację", mam radę, wlaśnie się wczuj, bo tego nie robisz

          • 4 2

        • obłuda to pisać., ze sie wczuwasz w sytuację, namawiąjąc w tym samym momencie do aborcji, bo tak ci się zachciało

          • 3 6

      • Daj spokoj, jak ktos chce wychowywać ludzi z zespołem downa to powinien byc wybor a nie przymus. Nigdy bym sie na to nie zdecydowała i nie robila tego ani sobie, ani rodzinie ani upośledzonemu dziecku.

        • 4 1

    • a napiszesz to po polsku? tak, żebyśmy wiedzieli o co ci chodziło?

      • 1 5

  • Raczej nie sięgnę po tę książkę... (5)

    • 24 27

    • (2)

      Raczej i tak nie sięgasz po żadną?

      • 20 4

      • ta należy do "żadnych", czyli bez wartości (1)

        • 5 5

        • no tak, wartościowe są tylko te zgodne z ideologią, którą wyznajesz

          • 0 3

    • Jak nie sięgasz, to poproś kogoś żeby ci podał.

      • 4 4

    • prawidłowo

      żaden pisowiec nie będzie nam mówił co mamy czytać. samiec twój wróg!

      • 2 1

  • Podziwiam. Za energię życiową, odwagę, pozytywne emocje. Inspirujący człowiek. Podobnie jak np. Janusz Świtaj czy Janek Mela. Wszystkiego najnajnajlepszego!

    • 31 6

  • Kochajta mnie (4)

    • 11 2

    • Jedna jaskolka nie czyni wiosny i nie jest argumentem w dyskusji: skrobac, czy nie. (3)

      Na wyjatkowy lans i uchylanie komus nieba nie moga niestety liczyc pozostale kaleki, pozostawione same sobie.

      • 13 10

      • (2)

        nie musi byc żadnym argumentem, bo normalny czlowiek po prostu nie zabija dzieci i nie ma takich dylematów

        • 6 4

        • A może ty pomożesz samotnej matce, która ma syna ze zniekształconą głową , głębokim autyzmem , 12 latek za pampersem (1)

          w kroku co ma napady szału , epilepsję i nie mówi tylko wydaje dzwięki ,ty i twoja Godek komu takiemu pomaga, nikomu . To ksiądz przy spowiedzi powiedział by ona rodziła chociaż lekarz powiedział ,ze nic z tego nie będzie i jest dramat. Tatuś nie dał rady psychicznie i zwiał .

          • 10 0

          • Bo prawda jest zupełnie inna niż przedstawia tv i tworzy mity. Najczęściej osoby z niepełnosprawnością wymagają opieki w wielu a może nawet każdym aspekcie życia. Takie programy w TV nie obalają a tworzą mity

            • 3 0

  • Michał

    Jesteś super gość.

    • 23 4

  • (7)

    Czy ktokolwiek z komentujacych ten artykul choc pz chwile pomyslal, ze Michal, jego bliscy, a takze inni ludzie w podovnej sytuacji zdrowotnej jak on, moga przeczytac te wszystkie obrzydliwe komentarze? Jestem zochydzona tym co wypisujecie o kwestiach zycia i zdrowia.

    • 37 11

    • (5)

      każdy ma prawo do wypowiedzi i oceny. Jestes celebrytą licz się z plusami i minusami.

      • 8 5

      • (2)

        A może właśnie każdy celebryta powinien liczyć na minimalną empatię? Z trisomią czy nie, każdy człowiek zasługuje na szacunek. Nie wiesz, co się kryje w prawdziwym życiu każdego. I czy Twój komentarz nie będzie kroplą przelewającą czarę goryczy. Masa celebrytów choruje na depresję.

        • 3 5

        • Lans

          A może to media ten lans tworzą wykorzystując na swoje potrzeby ludzi, którzy chcą życ tak jak inni.

          • 7 1

        • w przeciwieństwie do szaraków, celebryci mogą chorować, bo ih na to stać

          • 4 3

      • (1)

        ale każdy taki komentarz powinien być podpisywany imieniem i nazwiskiem,
        żeby nie było tchórzliwego chowania się za nickami

        • 1 3

        • ten co podpisał

          • 2 0

    • no jednak ze społeczeństwem jest coraz gorzej

      • 1 4

  • Pytanie do UM Gdańsk (3)

    Czym w UM zajmuje się Pan Michał? jest urzędnikiem ale poproszę konkretniej. I czy faktycznie jest urzędnikiem po służbie przygotowawczej?

    • 19 13

    • a co, malo sobie jeszcze pohejtowaleś?

      • 10 9

    • Jeszcze przez komentarze na trójmiasto.pl do NASA

      Powodzenia w czekaniu na odpowiedź.

      • 5 0

    • on chyba tam już nie pracuje.

      • 0 0

  • fajny facet z pomysłem, poproszę więcej takich pozytywnych artykułów

    • 18 6

  • Szkoda tylko, że nie każda osoba z trisomia 21 (2)

    Ma takie wsparcie tzw światka, szkoda że nie wszystkich rodziców stać na intensywna rehabitacje dziecka z zespołem Downa. Gratulacje przede wszystkim dla rodziców za ogarnięcie trudów rodzicielstwa i stworzenie możliwości rozwoju... A samemu p. Michałowi.... Nie znam ake doceniam, że chce i nie zaprzepaszcza tego co mu daje los

    • 30 4

    • moje ciało, mój wybór (1)

      żaden pisowiec nie bedzie mi mówił kogo mogę abortować

      • 7 4

      • w punkt , Pani Gosiu

        • 4 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Która z inicjatyw nie jest Miejskim Znakiem Kultury Szymona Wróblewskiego?

 

Najczęściej czytane