stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Miastoprojekcje: dorobek Luisa Barragána

Luis Barragán był jednym z najoryginalniejszych architektów modernistycznych, zdobywcą Nagrody Pritzkera, tworzącym głównie w Meksyku. 13 listopada o godz. 18.00, w ramach cyklu Miastoprojekcje, odbędzie się pokaz filmu "Niezwykła propozycja". Profesjonalne archiwa po Barragánie są w posiadaniu jednej osoby, a ich reprodukcje zostały surowo wzbronione. Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat ochrony dzieł oraz praw autorskich, w której udział wezmą adwokat Małgorzata Kutaj oraz dr Marta Frączkiewicz.

Opera? Si!

gru 14

sobota, godz. 12:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
Kup bilet
Film jest po części thrillerem, po części romansem. Po śmierci w 1988 roku jednego z najoryginalniejszych architektów modernistycznych, zdobywcy Nagrody Pritzkera, tworzącego w Meksyku Luisa Barragána jego profesjonalne archiwum, w tym tysiące zdjęć, rysunków i negatywów, zostało w całości sprzedane do Vitra Design Museum w Szwajcarii. Następnie, przekazane przez ówczesnego prezesa firmy Vitra - w ramach prezentu zaręczynowego - swojej narzeczonej, historyczce architektury Federice Zanco.

Od tego momentu wszelkie reprodukcje prac Barragána zostały surowo zabronione i nie wolno dokonywać ich bez zezwolenia Zanco. W ciągu ostatnich 20 lat Federica stanowczo odmawiała badaczom dostępu do archiwów, tłumacząc, że sama intensywnie pracuje nad studium prac architekta. W filmie obserwujemy, jak reżyserka - która sama tworzy sztukę konceptualną - planuje zorganizować wystawę prac Barragána. Gdy otrzymuje odmowę dostępu do jego prac, postanawia wyjaśnić, dlaczego spuścizna jednego z największych architektów naszych czasów jest dziś w rękach jednej osoby.

Film dokumentuje próby przekonania Zanco do zrzeczenia się absolutnej kontroli nad archiwum i zwrócenia go do jego ojczystego Meksyku. W tym celu Jill Magid decyduje się złożyć Federice niezwykłą propozycję... Film pokazuje, jak odcięcie dostępu do dzieła Barragána, może paradoksalnie ożywić jego dziedzictwo. Stawia również pytanie o to, kto powinien mieć dostęp do spuścizny artysty.

Założeniem cyklu Miastoprojekcje jest pokazanie miasta jako głównego motywu filmów, wydobycie ich z tła. Dokumenty i filmy pokazują portrety miast, miejskie mitologie, codzienność, dramaty. Miasta całkiem realne i te wirtualne. Zrealizowane utopie i nieziszczone projekty. Miasta okiem kamery i miasta oczami artystów. Miasta jako pretekst spojrzenia i przedmiot oglądu.

Po filmie odbędzie się rozmowa z udziałem adwokat Małgorzaty Kutaj specjalizującej się w prawie cywilnym, prawie zwalczania nieuczciwej konkurencji oraz prawie własności przemysłowej oraz dr Marty Frączkiewicz z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Muraszko (Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24).

Miastoprojekcje: "Niezwykła propozycja", reż. Jill Magid, 2018, 83. min

---

adw. Małgorzata Kutaj - specjalizuje się w prawie cywilnym, prawie zwalczania nieuczciwej konkurencji oraz prawie własności przemysłowej. W kancelarii uczestniczy w pracach zespołu rozwiązywania sporów i arbitrażu. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Szkołę Prawa Niemieckiego, funkcjonującą na tym Wydziale przy współpracy Uniwersytetu w Heidelbergu oraz Uniwersytetu w Moguncji. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego, organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński oraz studiów podyplomowych z zakresu Prawa Zamówień Publicznych, organizowanych przez Katedrę Polityki Gospodarczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

dr Marta Frączkiewicz - absolwentka studiów doktoranckich w dziedzinie nauk historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła także etnologię i antropologię kulturową, archeologię oraz studia podyplomowe z zakresu gender studies na tej samej uczelni. Obecnie pracuje w Dziale Głównego Inwentaryzatora Zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz pełni obowiązki redaktora tematycznego "Gdańskich Studiów Muzealnych".

Prowadzenie: Małgorzata Muraszko (Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24)

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Które miasto było organizatorem głównych europejskich obchodów Europejskiego Dnia Morza w 2011 roku?