• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Miasta skoszarowane - promocja książki

Jak wyglądał Gdańsk i Sopot w czasie II wojny światowej? Co miało wpływ na życie codzienne i gospodarcze? Historyk Jan Daniluk przedstawił ten temat z nowej perspektywy, a mianowicie żołnierzy Wehrmachtu, którzy stacjonowali w garnizonie wojskowym. Efektem jego pracy jest książka "Miasta skoszarowane". Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945, której promocja odbędzie się w czwartek, 24 października, o godz. 17.00 w Muzeum Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta.

Książka wydana przez Muzeum Gdańska przedstawia historię Gdańska i Sopotu w latach II wojny światowej, ale z innej perspektywy, niż dotychczas - a mianowicie z perspektywy Wehrmachtu. Omówione zostały więc nie tylko działania zbrojne, bombardowania oraz geneza i rozwój  garnizonu wojskowego, ale także m. in. jego wpływ na życie gospodarcze miasta czy codzienne jego mieszkańców. Więcej o wojennej historii obu miast, dr Jan Daniluk opowie podczas czwartkowej promocji publikacji.

- Pretekstem do podjęcia badań nad zagadnieniem garnizonu w latach 1939-1945 było dotarcie do kapitalnych źródeł przechowywanych w Wojskowym Archiwum Federalnym we Fryburgu Bryzgowijskim, a  wytworzonych przez różne organa wojskowa oraz analiza prasy wydawanej w latach konfliktu - wyjaśnia dr Jan Daniluk - Pozwoliły one znacząco uzupełnić obraz wojennego Gdańska i Sopotu. Co istotne, do tej pory nie były one szerzej lub w ogóle wykorzystane, a już w szczególności do tego, by nie tylko opisać historię jednostek wojskowych, ale i miast, w których oddziały szkoleniowe i zapasowe stacjonowały. 

Ponieważ wojsko wpływało na praktycznie wszystkie sfery życia i funkcjonowania miast,  dla szerszego kontekstu przedstawiono w publikacji m. in. po raz pierwszy plan tzw. Wielkiego Gdańska (z 1942 r.), liczbę jego mieszkańców w latach wojny czy zmiany w krajobrazie Sopotu.

- Czytelnicy znajdą w książce informacje nie tylko, kiedy i jakie urzędy wojskowe funkcjonowały w garnizonie czy jak rozwijała się produkcja na potrzeby wojska, ale także, jak wyglądało życie w mieście zagrożonym nalotami bombowymi, jak kształtował się rynek pracy, w jakim zakresie Wehrmacht nawiązał współpracę z miejscową politechniką oraz czy i jak zaistniał w świecie sportu - mówi Jan Daniluk.

Prezentowane ustalenia w znaczący sposób uzupełniają wiedzę także o historii obu miast i mieszkańców w latach 1939-1945. Jest to rozszerzona wersja rozprawy doktorskiej, którą Autor obronił na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego w grudniu 2017 r. Książka liczy ponad 500 stron i zawiera bogaty materiał ikonograficzny pochodzący z kraju i z zagranicy, z instytucji publicznych, jak i zbiorów prywatnych. W tym także niepublikowane do tej pory materiały.

Kiedy: 24 października 2019 r. godz. 17.00
Gdzie: Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
Wstęp: wolny
Jan Daniluk, "Miasta skoszarowane". Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945, Gdańsk 2019, s. 532.
Wydawca: Muzeum Gdańska

Opinie

Sprawdź się

Czyjego autorstwa jest rzeźba rybaka na linie znajdująca się w Sopocie na ul. Bema?