Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Mewa. Dziwna sztuka (2 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-15-12
wystawia:
Teatr Gdynia Główna
data premiery:
10 października 2014
czas trwania:
1 godz. (bez przerw)
Mewa. Dziwna sztuka
8.4 41 ocen 1 10
Mewa. Dziwna sztuka
wg Mewy Antoniego Czechowa

Cztery intrygujące kobiety wprowadzają widza w świat skomplikowanych relacji międzyludzkich. W toczonych przez bohaterów rozmowach ujawniają się ich tęsknoty, dążenia i wypełniająca ich pustka. Opowieść o samotności wpisanej w kondycję ludzką indywidualny byt, brak rozwoju. Historia konkretnych postaci staje się pretekstem do podjęcia dialogu o sztuce, idei czy raczej jej braku, którymi ludzie są opętani. Tragiczna w swej istocie komedia mistrza małych obrazków obyczajowych, reformatora teatru, przybliżająca młodemu widzowi jego nowatorską koncepcję teatru.

"[...] Ewa Ignaczak w tekst wypowiadany przez aktorów wplata również didaskalia sztuki, opisujące scenografię, bohaterów znajdujących się aktualnie na scenie, czy nawet opuszczenie kurtyny na koniec sceny. [...] to przykład teatru psychologicznego, podszytego silnymi emocjami - fascynacją, podziwem, zazdrością, rozczarowaniem, złością czy rozpaczą. Aktorki, sięgając często po skrajne emocje, budują dopracowane dramaturgicznie postaci i kompletne, wciągające sceny.", Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

Obsada:
Ida Bocian, Malina Chojecka, Agata Mieniuk, Małgorzata Polakowska


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwsze pokazy warsztatowej wersji spektaklu miały miejsce 8 sierpnia w ramach wydarzenia "3 x Mewa" kończącego projekt "Zaczyniania teatralne. peron -1".

-----

Ida Bocian
- aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna - nowopowstałego miejsca na mapie kulturalnej Trójmiasta.

Malina Chojecka
- aktorka, absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego w Olsztynie, kulturoznawczyni (Uniwersytet Łódzki). Współpracuje z teatrami w Olsztynie, Cieszynie, Elblągu, Gdyni i Wrocławiu. Od trzech lat związana z fundacją Bullerbyn jako instruktorka teatralna. Uczestniczka licznych warsztatów i seminariów (m. in. comedia dell'arte, teatr fizyczny, psychologiczny, praca metodą dramy oraz metodą projektów badawczych).

Agata Mieniuk
- aktorka, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Debiutowała w spektaklu Mayday. Run for your wife w reż. Dariusza Majchrzaka. Od tego czasu związana z trójmiejską sceną off-ową. Wystąpiła m.in. w Disco Polo - wieczór poezji śpiewanej i Ała Rzeczywistość. Uczestniczka licznych warsztatów aktorskich i wokalnych oraz projektów pozainstytucjonalnych.

Małgorzata Polakowska - absolwentka South Baltic Academy of Independent Theater, kulturoznawczyni (UG), wystąpiła w m. in. spektaklach: Końcówka Becketta w reż. Bartosza Zaczykiewicza, Bobok w reż. Ewy Ignaczak oraz 8 Przemian w reż. Lorety Vaskovej. Ukończyła Szkołę Trenerów Dramy - Drama Way; związana z Teatrem Forum. Uczestniczka licznych warsztatów i projektów teatralnych.

Ewa Ignaczak - reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą.

Przeczytaj także

Opinie (2)

  • Trzepot mewiego serca (opinia sprzed 6 lat)

    Czy kobieta może przypominać mewę? Owszem - jeśli znajdzie się w pozie, która umożliwia trzepotanie nogami (w miejsce skrzydeł). Mewa pokazywna na gdyńskim dworcu to ciekawa ozdoba miejsca wszak chyba żadne inne polskie miasto nie kojarzy się tak bardzo z mewą jak Gdynia. A sam Anton Czechow też urodził się w mieście leżącym nad morzem. Młode artystki radzą sobie nieźle, męskie role odgrywają bez udziału mężczyzn. Rozmach inscenizacyjny skromny, skrojony na miarę miniaturowego off-u. O ile w Wybrzeżu można obejrzeć Płatonowa to sceny off-owe jak widać uzupełniają sceniczną ofertę obyczajowych obrazów Antona Czechowa . W Teatrze w Blokowisku grają nadal od czasu do czasu jednoaktówki Czechowa. W Gdyni pojawiła się natomiast Mewa. Ta drobna, nieco niekonwencjonalna, teatralna prezentacja fragmentu rosyjskiej klasyki z pewnością zasługuje na uwagę.

    • 6 1

  • (opinia sprzed 6 lat)

    Byłem wczoraj. Świetne przedstawienie w dobrym klasycznym stylu. W ogóle bardzo miła atmosfera w tym teatrze :)

    • 9 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery