Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Metamorfozy. Piosenka aktorska (46 opinii)

recital spektakl muzyczny
kasy:
58 661-60-00, 785-59-00
wystawia:
Policealne Studium Wokalno-Aktorskie w Gdyni
data premiery:
8 lutego 2019
Metamorfozy. Piosenka aktorska - piosenki zespołu MAANAM.

Spektakl dyplomowy IV roku SWA

Rafał Ostrowski o spektaklu: Muzyczna legenda lat osiemdziesiątych - zespół Maanam jest jednym z najbardziej cenionych, lubianych i rozpoznawalnych polskich zespołów rockowych. Jego niewątpliwy sukces i wielka popularność, trwająca do dzisiaj, jest efektem współpracy wspaniałych muzyków i artystów tworzących go przez 32 lata.

Bez wątpienia najważniejszą osobowością mającą przez ten czas wpływ na zespół i jego sukcesy była Kora - charyzmatyczna wokalistka i autorka prawie wszystkich tekstów. Jej barwna i miejscami bardzo tragiczna a przy tym wyjątkowo ciekawa i bogata biografia mogłaby się stać kanwą wspaniałego scenariusza filmowego bądź teatralnego (skądinąd taka próba miała już miejsce 11 lutego 2018 w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbyła się prapremiera spektaklu Bądź taka, nie bądź taka opowiadającego o życiu Olgi Jackowskiej).

To właśnie chęć upamiętnienia wyjątkowo oryginalnej artystki a przede wszystkim będące owocem jej wielkiego talentu, ogromnej szczerości i wrażliwości wiersze i piosenki, które napisała, zainspirowały słuchaczy czwartego roku Studia Wokalno-Aktorskiego do zmierzenia się z jej twórczością. Młodzi ludzie wybrali dla siebie utwory z bogatego repertuaru Kory Jackowskiej i pierwotnie mieli w planie przygotować spektakl dyplomowy z piosenki aktorskiej pod kierownictwem Reni Gosławskiej, która już wcześniej pracowała z nimi w SWA. Jednak nasz zawód (aktorstwo i wszystko co się z nim wiąże; dubbingi, zdjęcia do filmów etc) bywa nieprzewidywalny i (posługując się w tym miejscu cytatem wystawianego swego czasu na deskach naszego Teatru spektaklu Kiss me Kate, w którym również Ren grała jedną z głównych ról) "W wyniku zaistniałych okoliczności..." realizacja tego wyzwania spadła na mnie.

"No i fajnie" - pomyślałem. Świetna żywiołowa i energetyczna muzyka, w pewnym sensie kwintesencja rockowej sceny muzycznej lat osiemdziesiątych! Super! Przepełnione poezją, często wieloznaczne teksty, szczerość przesłania jest potencjał nie lada, ale...

Zawsze jest jakieś "ale"! Rany! Toż to legenda przez największe "el" ! Trzeba się zmierzyć z legendą! Przyznaję, ugięły się pode mną nogi... Dobrze, że studenci z racji wieku, chyba nie zdają sobie z tego do końca spawy.

Ale... Przecież na tym właśnie opiera się nasz zawód, na wyzwaniach, na próbach zmierzenia się z tym co sprawia trudność, co wydaje się prawie niemożliwe. Jeśli nasze wysiłki spotkają się ze zrozumieniem i uznaniem radość będzie duża, jeśli nie... cóż zawsze na pociechę i osłodę pozostanie bagaż nabytego przy pracy doświadczenia. Póki co praca nad egzaminem postępuje. Nie chcąc zdradzać zbyt wiele powiem jedynie, że szanując dokonane już wcześniej wybory repertuarowe staramy się znaleźć dla naszych opowieści wspólny mianownik a dla każdego wykonawcy klucz interpretacyjny dla jego piosenki - historii. Teatralna młodzież spróbuje swoich sił w konfrontacji z utworami mniej i bardziej rozpoznawalnymi takimi jak na przykład: "Oddech szczura", "Kocham cię kochanie moje", "Tylko tango", "Szał niebieskich ciał", "Szare miraże" i... innymi. Tymczasem "trwają prace" nad zasiedleniem spektaklu postaciami najczęściej spotykanymi w pewnym magicznym, nie tylko dla artystów mieście...

Dla niecierpliwych i ciekawych w którą stronę zmierzać będzie to nasze poszukiwanie najważniejszą wskazówką niech będzie miejsce. Miasto w którym Olga dorastała. Miasto magiczne gdzie jako nastolatka przyjaźniła się z takimi legendami środowiska artystycznego jak Piotr Skrzynecki, Jerzy Bereś, Wiesław Dymny, Krystyna Zachwatowicz i Piotr Marek. Miasto gdzie w pewnej piwnicy czarodziej w kapeluszu, dzwoneczkiem przywoływał na scenę... anioły.

Zapraszamy na spektakl - koncert zarówno zdeklarowanych fanów twórczości Olgi Jackowskiej, jak i tych, którym do tej pory wspaniały i kolorowy świat ich piosenek pozostaje nie znany.

Reżyseria: Rafał Ostrowski
Aranżacje muzyczne: Zbigniew KosmalskiRecenzja Trojmiasto.pl

Koncertowe "Metamorfozy" studentów SWA w Teatrze Muzycznym Koncertowe "Metamorfozy" studentów SWA w Teatrze Muzycznym

Koncertowe "Metamorfozy" studentów SWA w Teatrze Muzycznym (43 opinie)

Czas beztroskiej młodości mija bezpowrotnie. Zanim wychowankowie Studium Wokalno-Aktorskiego im....

9 lutego 2019

Przeczytaj także

Opinie (46) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

 • Pchła Szachrajka Pchła Szachrajka
  bilety 35 - 50
  Kup bilet

  terminy: 28 października, 29 października, 30 października

  premiera: 15 września 2012

  wystawia: Teatr Muzyczny

 • Avenue Q Avenue Q
  8.0 141 ocen

  Avenue Q (64 opinie)

  bilety 60 - 90
  Kup bilet

  terminy: 7 sierpnia, 8 sierpnia, 9 sierpnia,

  premiera: 4 października 2014

  wystawia: Teatr Muzyczny

  Uwaga! Kontrowersyjne treści lub/i słowa niecenzuralne

 • The Big Bang The Big Bang
  9.1 7 ocen

  The Big Bang (5 opinii)

  bilety 45 - 70
  Kup bilet

  terminy: 31 lipca, 1 sierpnia, 2 sierpnia,

  premiera: 11 kwietnia 2019

  wystawia: Teatr Muzyczny

  Uwaga! Kontrowersyjne treści lub/i słowa niecenzuralne

Nadchodzące premiery