Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Memo - spektakl gościnny

teatr tańca
wystawia:
Teatr na Plaży
data premiery:
10 kwietnia 2011
9.6 16 ocen 1 10
Memo
Wyprodukowane w ramach III Gdański Festiwal Tańca 2011 / Trójmiejska Korporacja Tańca.

"Memo" to próba zmierzenia się z materią pamięci. Inspirując się tekstami neurobiologa Olivera Sacksa (autora słynnej książki "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem") oraz historyka psychologii Douwe Draaismy artyści mierzą się z fenomenami działań naszego mózgu. Nadmiar zapamiętywania jako droga do kompulsywnego działania wbrew logice oraz deficyt pamięci czyli zerwanie podstawowego dla ludzi poczucia kontinuum czasu. Czy można odkroić nawarstwiające się historie skalpelem? Albo dokleić brakujące elementy? Czy można wymazać wspomnienia, które - jak tatuaże na skórze bohatera filmu "Memento" - pozwalają ciału zapamiętać historię? A może - jak w bajkowych rytuałach - przepisem na odczynianie wspomnień jest odwracanie biegu wydarzeń i powrót do Początku? Trzyczęściowy spektakl to wejście w ciało czasu - moment, w którym zapamiętujemy i który potem staramy się odtworzyć. Projekt zrealizowano przy wsparciu Miasta Gdańsk i we współpracy z Klubem Żak.

Polka dot - to kolektyw artystyczny, do którego Ula Zerek, tancerka, zaprosiła twórców z innych dziedzin sztuki. Justyna Bartoszewicz - aktorka z zespołu Teatru Wybrzeże, Szymon Wróblewski - dramatopisarz i dramaturg Narodowego Starego Teatru, Michał Gos - perkusista, aktywista trójmiejskiej sceny muzycznej - to część zespołu pracującego nad projektem. Stroną wizualną spektaklu zajmą się Julia Cyrzan i Ula Wasielewska.

o wykonawcach:
Justyna Bartoszewicz - ur. 1982, absolwentka PWST we Wrocławiu, aktorka Teatru Wybrzeże, zadebiutowała w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu w spektaklu Kaj i Gerda, reż. Wociech Kościelniak, współpracowała z Teatrem Pieśni Kozła Grzegorza Brala - spektakl Lacrimosa, Teatrem Narodowym w Warszawie Krajobraz z dalekimi krewnymi w tle, reż. H. Goebbels, Operą Wrocławską Carmen reż. W. Skolmowski, Grupą AT, ODA Firlej Wrocław Arabska noc reż. M. Dawidziuk, Teatrem Jeleniogórskim Romeo i Julia reż. K. Rekowski ( I wyróżnienie na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2006 roku), w Teatrze Wybrzeże zagrała w spektaklach: Bal manekinów reż. R. Major, Kamień reż. A. Nalepa, Szef wszystkich szefów reż. K. Rekowski, Portret Doriana Gray'a reż. A. Orzechowski, Loretta reż. M. Kotański, Blaszany bębenek reż. A. Nalepa, Dar z nieba reż. T. Obara, Posprzątane reż. G. Castilione, Zwyczajne szaleństwa reż. K. Rekowski. Współpracowała z Janem Fabre i zespołem Trouebleyn w Antwerpii nad projektem Prometheus Landscape II. Odbyła Masterclass z Janem Fabre w Poznaniu. Laureatka wielu nagród: Stypendium Ministra Kultury dla najlepszej studentki w roku akademickim 2004 - 2005, Nagrody Specjalnej ZASP za różnorodne role w przedstawieniu Decydujące zwarcie czyli Próby na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, nominowana do Nagrody "Gazety Wyborczej" SZTORM 2009 za kreację aktorską w spektaklu Kamień, Nagrody Miasta Gdańska za kreację w spektaklu Kamień.

Michał Gos - perkusista wywodzący się z trójmiejskiej sceny niezależnej. Współpracował z takimi grupami jak Oczi Cziorne, Mazzoll & Arhythmic Perfection, Sonus Akrobata oraz z muzykami - Mikołaj Trzaska, Noel Akchote, Piotr Pawlak, Zdzisław Piernik, Clayton Thomas, John Edwards, Herb Robertson. Obecnie kontynuuje prace nad muzyką swobodnie improwizowaną w zespołach Rogulus x Szwelas Und Gos, Freeyo oraz w duecie z Irkiem Wojtczakiem. Udziela się także w solowym projekcie Jacka Lachowicza oraz w wielu różniących się stylistycznie formacjach, jak punkrockowy Vulgar.

Szymon Wróblewski - dramatopisarz i dramaturg. Urodzony w Gdyni w 1983 roku, na stałe mieszka w Krakowie. Pracuje w dziale literackim Narodowego Starego Teatru. Pierwszą sztukę pt. "Punkiet" napisał mając 18 lat. Tekst został wyróżniony w Konkursie na nowy dramat, organizowanym przez Teatr Polski we Wrocławiu a jego prapremiera odbyła się w Radomiu w czasie pierwszego festiwalu RADOM ODWAŻNY. Otrzymał także nominację do Paszportów Polityki w kategorii Teatr. Gaz przygotowany w kooprodukcji przez teatr Brama z Goleniowa i Teatr Off de Bicz z Sopotu prezentowany był na festiwalach w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Łodzi i w Berlinie. Wróblewski był także słuchaczem Studium Dramatopisarskiego w projekcie TEREN WARSZAWA, podczas którego napisał Powierzchnię, która miała prapremierę w Stadtheater w Greiswaldzie i ukazała się w antologii dramatu wspłczesnego pt. Echa-repliki-fantazmaty wydawnictwa Księgarnia Akademicka. Na zamówienie Narodowego Starego Teatru napisał dramat Puzzle, który miał swoją prapremierę w Krakowie i był nominowany do Europejskiej Nagrody Teatralnej na festiwalu w Heilderbergu. Uczestniczył w projekcie Speeddating w ramach festiwalu FIND berlińskiego Schaubuhne. Był dramaturgiem przy spektaklach Redbada Klynstry, Rene Pollescha i Michała Borczucha. Obecnie pracuje nad adaptacją Przemiany wg opowiadań Kafki dla Narodowego Starego Teatru. Szymon Wróblewski jest kuratorem polskiej cześci projektu Theatre BE > < PL Teatr.

Ula Zerek - od 2004 roku współpracuje z Teatrem Dada von Bzdulow, występuje w spektaklach Odys-Seas (2004), Eden (2006), Barricade of Love (2008), Czerwona Trawa (2009). W 2009 roku jako stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego oraz rezydentka Klubu Żak zaprezentowała swoje autorskie solo "Humuli Lupuli" z muzyką Dominika Bukowskiego i Zofii Wróbel graną na żywo. Także w 2009 roku wraz z grupą artystów z Polski i Niemiec zrealizowała multimedialny projekt Pixel Fall 3D, który został pokazany w Gdańsku i Bremie. Wystąpiła w spektaklu Belladona Teatru Patrz Mi Na Usta zrealizowanym w 2007 roku. W 2007 roku wzięła udział w projekcie Crossing Places, którego efektem był spektakl Camera Obscura w reżyserii i choreografii Manon Avram. Spektakl był prezentowany w Arezzo, Wenecji i w ramach festiwalu Es. Terni w Terni. Zadebiutowała w 2004 roku spektaklem "Zaśladczanie". Jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego (2008) oraz Szkoły Muzycznej (2002). W 2009 została podwójną laureatką nagrody SZTORM ROKU 2009 w kategorii teatr (za Humuli Lupuli i Czerwoną Trawę) oraz multimedia (za Pixel Fall 3D).

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery