• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Media społecznościowe popularniejsze od książek. Raport czytelnictwa

FK
26 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (62)
Z ogólnopolskich badań wynika, że ponad połowa Polaków nie przeczytała w ubiegłym roku ani jednej książki. Z ogólnopolskich badań wynika, że ponad połowa Polaków nie przeczytała w ubiegłym roku ani jednej książki.

Czytanie książek jest trzecią co do popularności aktywnością kulturalną podejmowaną przez mieszkańców województwa pomorskiego, zaraz za korzystaniem z serwisów społecznościowych i słuchaniem muzyki. Z raportu czytelnictwa w regionie dowiadujemy się też, że Polacy czytają coraz mniej, a ponad połowa naszych rodaków nie przeczytała w ostatnim roku ani jednej książki. A ile książek wy przeczytaliście?



Raport "Biblioteki, bibliotekarze i czytelnictwo w województwie pomorskim. Diagnoza problemów" - PDF

Biblioteka wojewódzka zleca badania statystyczne



Czy lubisz czytać książki?

Statystyki nie pozostawiają złudzeń - Polacy czytają coraz mniej. Z ogólnopolskich badań realizowanych przez Bibliotekę Narodową wynika, że ponad połowa rodaków nie przeczytała w ostatnim roku ani jednej książki, a jedynie 10 proc. więcej niż siedem książek.

- Patrząc na statystyki czytelnictwa, analizując wyniki odwiedzin i wypożyczeń książek w bibliotekach publicznych, to niestety utrzymują się one na niskim poziomie - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. - Zleciliśmy więc badania, żeby się dowiedzieć, jak to jest z tym czytelnictwem w naszym regionie.
Badania przeprowadził zespół socjologów z Uniwersytetu Gdańskiego, prowadzonych przez prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego.

- Powstało bardzo solidne opracowanie pokazujące jasne i "mniej jasne" punkty na mapie pomorskiego czytelnictwa - dodaje dyrektor Zalesiński.


Czytanie mniej popularne od serwisów społecznościowych, ale popularniejsze od serwisów streamingowych



Z raportu wynika, że czytanie książek jest trzecią co do popularności aktywnością kulturalną podejmowaną przez mieszkańców województwa pomorskiego, zaraz za korzystaniem z serwisów społecznościowych i słuchaniem muzyki. Czytanie książek okazało się natomiast popularniejsze od słuchania radia, oglądania telewizji, czytania prasy czy korzystania z serwisów streamingowych.

Poza tym ponad 40 proc. badanych deklaruje, że czyta książki codziennie, a prawie 28 proc. kilka razy w tygodniu. Bardzo mała liczba osób stwierdziła, że nigdy nie czyta książek bądź robi to okazjonalnie, tj. raz w roku lub rzadziej.

Częstość czytania książek z wyróżnieniem kategorii szczegółowych (dane w proc.). Źródło: raport "biblioteki, bibliotekarze i czytelnictwo w województwie pomorskim. Diagnoza problemów". Częstość czytania książek z wyróżnieniem kategorii szczegółowych (dane w proc.). Źródło: raport "biblioteki, bibliotekarze i czytelnictwo w województwie pomorskim. Diagnoza problemów".

Kobiety czytają więcej od mężczyzn



Zasadniczym czynnikiem wpływającym na poziom czytelnictwa jest miejsce zamieszkania. Szczególnie duże różnice widać pomiędzy dużymi miastami powyżej 200 tys. mieszkańców a mniejszymi ośrodkami miejskimi czy wsiami. W dużych miastach 53 proc. mieszkańców można określić jako czytelników, w innych miejscowościach to 35 proc. Częściej też po książki sięgają kobiety (46 proc.) niż mężczyźni (28 proc.), a także osoby z wykształceniem wyższym i średnim oraz dobrą sytuacją materialną.



Powody czytania książek (dane w proc.). Źródło: raport "Biblioteki, bibliotekarze i czytelnictwo w województwie pomorskim. Diagnoza problemów". Powody czytania książek (dane w proc.). Źródło: raport "Biblioteki, bibliotekarze i czytelnictwo w województwie pomorskim. Diagnoza problemów".

Dlaczego czytamy?



Główne powody są trzy. Badani wskazywali, że czytanie książek wzbogaca ich życie, pozwala im się zrelaksować i odpocząć lub po prostu jest to przyjemne. Wśród pozostałych odpowiedzi znajdują się: zainteresowanie daną tematyką, chęć rozwoju i uczenia nowych rzeczy oraz chęć do prowadzenia rozmów o książkach z innymi. Warto przy tym odnotować, że czytelnicy preferują przede wszystkim książki papierowe, a lektura książek w formacie np. e-booka czy audiobooka stanowi wciąż zjawisko niszowe.

Żródło: Raport "Biblioteki, bibliotekarze i czytelnictwo w
województwie pomorskim. Diagnoza problemów" Żródło: Raport "Biblioteki, bibliotekarze i czytelnictwo w
województwie pomorskim. Diagnoza problemów"

Nie tylko kryminały. Co jeszcze czytamy?



Od lat badania ukazują, że Polacy uwielbiają literaturę popularną: powieści kryminalne, obyczajowe, historyczne czy science-fiction. Zainteresowaniem cieszą się także książki praktyczne, czyli poradniki, publikacje naukowe czy podręczniki akademickie, a także literatura artystyczna. Jest ona reprezentowana przeważnie przez literaturę klasyczną (z dominującą pozycją lektur szkolnych), uzupełniana o pozycje wybranych pisarzy współczesnych, jak np. Szczepan Twardoch czy Olga Tokarczuk.

- Jeśli analizujemy gatunki i tytuły wypożyczane z perspektywy naszej biblioteki, to widać, że jest bardzo rozmaicie. Ale rzeczywiście wśród pomorskich czytelników literatura kryminalna wciąż jest na topie, tak jak w całej Polsce, a Remigiusz Mróz jest najpoczytniejszym autorem. To się na razie nie zmienia - potwierdza Jarosław Zalesieński.

Spada liczba użytkowników bibliotek



Mimo przywołanych wcześniej danych, na obszarze całego województwa pomorskiego obserwowany jest spadek liczby użytkowników bibliotek. W latach 2004-2021 liczba czytelników zmniejszyła się o połowę (z 26 proc. do niecałych 13 proc. ogółu społeczności regionalnej). Pod tym względem Pomorskie zajmuje siódmą lokatę wśród wszystkich województw. Wyjątkiem była tutaj aglomeracja trójmiejska, która do niedawna wykazywała tendencję wzrostową. Do radykalnej zmiany doprowadziła pandemia, która załamała czytelnictwo także w trójmiejskich bibliotekach.



Powody korzystania z oferty bibliotek publicznych (dane w proc.). Źródło: raport "Biblioteki, bibliotekarze i czytelnictwo w województwie pomorskim. Diagnoza problemów". Powody korzystania z oferty bibliotek publicznych (dane w proc.). Źródło: raport "Biblioteki, bibliotekarze i czytelnictwo w województwie pomorskim. Diagnoza problemów".

Biblioteki to dziś nie tylko wypożyczalnie książek



Co ciekawe, w pomorskich bibliotekach zauważalny jest rozwój nowych form udostępniania zbiorów, tj. na nośnikach elektronicznych (już 60 proc. placówek je posiada), ale też zdalnego dostępu czy digitalizacji zbiorów tradycyjnych. Istotnym impulsem modernizacji cyfrowej była pandemia, kiedy to znacząco wzrósł poziom usług oferowanych za pośrednictwem sieci.

Obecnie wiele samorządów realizuje działania mające na celu przemianę placówek bibliotecznych, i nie chodzi tu tylko o cyfryzację. Biblioteki z instytucji udostępnienia zbiorów stają się bowiem centrami życia społeczności lokalnej. Przykładem jest np. organizacja wydarzeń kulturalnych.

- Biblioteka to często jedyna instytucja kultury w danej gminie. Istotne miejsce życia kulturalnego i społecznego jej mieszkańców - podkreśla dyrektor Jarosław Zalesiński. - Biblioteka dzisiaj to nie tylko miejsce, gdzie wymienia się książki. Tu również się spotyka, rozmawia o literaturze, pracuje naukowo. Biblioteki mają rolę nie do przecenienia w życiu lokalnej społeczności.
FK

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (62)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Skąd bierze się nazwa Dworów Artusa, znajdujących się w różnych miastach Polski (m.in. Gdańsk, Toruń, Łódź)?

 

Najczęściej czytane