W Państwowej Galerii Sztuki przy placu Zdrojowym w Sopocie można podziwiać twórczość jednego z najwybitniejszych polskich malarzy w historii - Jana Matejki oraz jego ucznia. Obrazy i szkice artysty będą dostępne dla zwiedzających do 6 października. Bilety są dostępne w cenie od 7 do 10 zł.
Czwartkowym popołudniem w Państwowej Galerii Sztuki odbył się wernisaż wystawy "Matejko o wielu obliczach". Zgromadzeni goście jako pierwsi mogli zobaczyć słynne dzieła wielkiego artysty. Od teraz wystawa jest dostępna dla każdego.
Wernisaże, wystawy i spotkania w Trójmieście
Stańczyk, czyli nadworny błazen, cały w czerwieni, pogrążony w smutku i melancholii, podczas gdy za jego plecami trwa bal, to bohater jednego z najbardziej znanych obrazów Jana Matejki. Zobaczymy go na sopockiej wystawie razem ze szkicem, co jest nie lada gratką dla koneserów. Bo warto wspomnieć, że wystawa "Matejko o różnych obliczach" to nie tylko wspaniałe dzieła wielkiego artysty, ale również szkice, gdzie twórca pozwalał sobie na dużą swobodę.
"Portret dzieci artysty" to jeden z najbardziej urzekających obrazów. Bo Matejko znany jest nam przede wszystkim jako malarz historii. Na wystawie w Sopocie możemy poznać jego inne oblicza, m.in. jako czułego ojca.
fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
- Wystawa jest zrobiona w taki sposób, aby pewne wątki połączyć. Proszę zwracać uwagę na podpisy, bo mają znaczenie w niektórych przypadkach. Matejko jest znany przede wszystkim jako malarz historii, ale jest także doskonałym portrecistą, a jak widać z "Portretu dzieci artysty", również czułym ojcem. Mamy rzecz, która jest trochę mniej oczywista - Jan Matejko jako malarz religijny. Przepiękne "Wniebowstąpienie" z Muzeum Narodowego w Warszawie to obraz bardzo rzadko pokazywany - mówił Bogusław Deptuła, historyk i krytyk sztuki oraz jeden z kuratorów wystawy.
Dzieła Matejki, które zawisły w Sopocie, pochodzą ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie, a także od prywatnego darczyńcy, który chce pozostać anonimowy. Kuratorami wystawy są Igor Chomyn oraz Bogusław Deptuła.