Wiadomości

stat

Jan Matejko o wielu obliczach. Słynne obrazy w Państwowej Galerii Sztuki

Stańczyk, czyli nadworny błazen pogrążony w smutku i melancholii, podczas gdy za jego plecami trwa bal, to bohater jednego z najbardziej znanych obrazów Jana Matejki. Zobaczymy go na sopockiej wystawie.
Stańczyk, czyli nadworny błazen pogrążony w smutku i melancholii, podczas gdy za jego plecami trwa bal, to bohater jednego z najbardziej znanych obrazów Jana Matejki. Zobaczymy go na sopockiej wystawie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

W Państwowej Galerii Sztuki przy placu Zdrojowym w Sopocie zobacz na mapie Sopotu można podziwiać twórczość jednego z najwybitniejszych polskich malarzy w historii - Jana Matejki oraz jego ucznia. Obrazy i szkice artysty będą dostępne dla zwiedzających do 6 października. Bilety są dostępne w cenie od 7 do 10 zł.Czwartkowym popołudniem w Państwowej Galerii Sztuki odbył się wernisaż wystawy "Matejko o wielu obliczach". Zgromadzeni goście jako pierwsi mogli zobaczyć słynne dzieła wielkiego artysty. Od teraz wystawa jest dostępna dla każdego.

Wernisaże, wystawy i spotkania w Trójmieście


Stańczyk, czyli nadworny błazen, cały w czerwieni, pogrążony w smutku i melancholii, podczas gdy za jego plecami trwa bal, to bohater jednego z najbardziej znanych obrazów Jana Matejki. Zobaczymy go na sopockiej wystawie razem ze szkicem, co jest nie lada gratką dla koneserów. Bo warto wspomnieć, że wystawa "Matejko o różnych obliczach" to nie tylko wspaniałe dzieła wielkiego artysty, ale również szkice, gdzie twórca pozwalał sobie na dużą swobodę.


Na wystawie zobaczymy twórczość Matejki zarówno z czasów jego młodości, jak i wieku dojrzałego. Znajdują się tutaj dzieła historyczne, z których słynął artysta, jak np. "Kościuszko pod Racławicami" czy "Szymon Starowolski z Karolem Gustawem przed grobem Łokietka", ale w zbiorach są również inne perełki.

- Wystawa jest zrobiona w taki sposób, aby pewne wątki połączyć. Proszę zwracać uwagę na podpisy, bo mają znaczenie w niektórych przypadkach. Matejko jest znany przede wszystkim jako malarz historii, ale jest także doskonałym portrecistą, a jak widać z "Portretu dzieci artysty", również czułym ojcem. Mamy rzecz, która jest trochę mniej oczywista - Jan Matejko jako malarz religijny. Przepiękne "Wniebowstąpienie" z Muzeum Narodowego w Warszawie to obraz bardzo rzadko pokazywany - mówił Bogusław Deptuła, historyk i krytyk sztuki oraz jeden z kuratorów wystawy.
Dzieła Matejki, które zawisły w Sopocie, pochodzą ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie, a także od prywatnego darczyńcy, który chce pozostać anonimowy. Kuratorami wystawy są Igor Chomyn oraz Bogusław Deptuła.

Opinie (25) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

stycznia

Alicja Majewska - Żyć się chce Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Zbite psy. Recenzja filmu "Psy 3. W imię zasad"
Recenzja filmu "Psy 3. W imię zasad"
Cugowski, Szpak i Kwiatkowski na jednej scenie
Koncert: Cugowski, Szpak i Kwiatkowski

Kulinaria

Kulinarne postanowienia na 2020 rok
Kulinarne postanowienia na 2020 rok
Święto Porteru Bałtyckiego w Trójmieście
Święto Porteru Bałtyckiego w Trójmieście

Planuj z nami tydzień

Cugowski, Szpak i Kwiatkowski, Grupa MoCarta i Betlejem w Gdyni. Planuj tydzień
Planuj tydzień: dużo ciekawych imprez

Sprawdź się

Etruski lew wykonany z bursztynu jest jednym z cenniejszych eksponatów muzeum...?