Wiadomości

stat

Jan Matejko o wielu obliczach. Słynne obrazy w Państwowej Galerii Sztuki

Stańczyk, czyli nadworny błazen pogrążony w smutku i melancholii, podczas gdy za jego plecami trwa bal, to bohater jednego z najbardziej znanych obrazów Jana Matejki. Zobaczymy go na sopockiej wystawie.
Stańczyk, czyli nadworny błazen pogrążony w smutku i melancholii, podczas gdy za jego plecami trwa bal, to bohater jednego z najbardziej znanych obrazów Jana Matejki. Zobaczymy go na sopockiej wystawie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

W Państwowej Galerii Sztuki przy placu Zdrojowym w Sopocie zobacz na mapie Sopotu można podziwiać twórczość jednego z najwybitniejszych polskich malarzy w historii - Jana Matejki oraz jego ucznia. Obrazy i szkice artysty będą dostępne dla zwiedzających do 6 października. Bilety są dostępne w cenie od 7 do 10 zł.Czwartkowym popołudniem w Państwowej Galerii Sztuki odbył się wernisaż wystawy "Matejko o wielu obliczach". Zgromadzeni goście jako pierwsi mogli zobaczyć słynne dzieła wielkiego artysty. Od teraz wystawa jest dostępna dla każdego.

Wernisaże, wystawy i spotkania w Trójmieście


Stańczyk, czyli nadworny błazen, cały w czerwieni, pogrążony w smutku i melancholii, podczas gdy za jego plecami trwa bal, to bohater jednego z najbardziej znanych obrazów Jana Matejki. Zobaczymy go na sopockiej wystawie razem ze szkicem, co jest nie lada gratką dla koneserów. Bo warto wspomnieć, że wystawa "Matejko o różnych obliczach" to nie tylko wspaniałe dzieła wielkiego artysty, ale również szkice, gdzie twórca pozwalał sobie na dużą swobodę.


Na wystawie zobaczymy twórczość Matejki zarówno z czasów jego młodości, jak i wieku dojrzałego. Znajdują się tutaj dzieła historyczne, z których słynął artysta, jak np. "Kościuszko pod Racławicami" czy "Szymon Starowolski z Karolem Gustawem przed grobem Łokietka", ale w zbiorach są również inne perełki.

- Wystawa jest zrobiona w taki sposób, aby pewne wątki połączyć. Proszę zwracać uwagę na podpisy, bo mają znaczenie w niektórych przypadkach. Matejko jest znany przede wszystkim jako malarz historii, ale jest także doskonałym portrecistą, a jak widać z "Portretu dzieci artysty", również czułym ojcem. Mamy rzecz, która jest trochę mniej oczywista - Jan Matejko jako malarz religijny. Przepiękne "Wniebowstąpienie" z Muzeum Narodowego w Warszawie to obraz bardzo rzadko pokazywany - mówił Bogusław Deptuła, historyk i krytyk sztuki oraz jeden z kuratorów wystawy.
Dzieła Matejki, które zawisły w Sopocie, pochodzą ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie, a także od prywatnego darczyńcy, który chce pozostać anonimowy. Kuratorami wystawy są Igor Chomyn oraz Bogusław Deptuła.

Opinie (23) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26

lipca

23. Festiwal Szekspirowski Gdańsk, Teatr Szekspirowski, Teatr Wybrzeże

28

lipca

9. NDI Sopot Classic Sopot, Opera Leśna / Kościół św. Jerzego / Sala koncertowa PFK /...

02

sierpnia

Artur Andrus - Recital kaba... Sopot, Aquapark Sopot

Rozrywka

Jarmark św. Dominika 2019. Program i nowości na ten rok
Jarmark św. Dominika 2019. Program
Nowe kluby w Trójmieście. Dokąd na imprezę?
Nowe kluby. Dokąd na imprezę?

Kulinaria

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

Co odpędzało wszelkie zło w czasach wpływów rzymskich, czyli pierwszych wiekach naszej ery?