Marzec melomana: Wielki Post, Actus Humanus i muzyczne powitanie wiosny

Stali bywalcy festiwalu Actus Humanus z pewnością nie mogą się również doczekać występu Sonii Priny i Akademie für Alte Musik Berlin. W programie zatytułowanym Il pianto di Maria znajdą się dzieła Ferrandiniego, Bacha, Handla, Vivaldiego i Locatellego.
Stali bywalcy festiwalu Actus Humanus z pewnością nie mogą się również doczekać występu Sonii Priny i Akademie für Alte Musik Berlin. W programie zatytułowanym Il pianto di Maria znajdą się dzieła Ferrandiniego, Bacha, Handla, Vivaldiego i Locatellego. mat. prasowe

Choć muzyka wielkopostna, szczególnie ta wykonywana podczas festiwalu Actus Humanus czy w Wielki Piątek w Muzeum Narodowym, w dużej mierze wypełni marcowy kalendarz koncertowy, to jednak go nie zdominuje. Przed nami również przeboje musicalowe i operetkowe w wykonaniu 10-osobowego zespołu tenorów, muzyczne powitanie wiosny z zespołem Zagan Acoustic oraz kolejna odsłona Gdańskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego.Requiem, muzyka pasyjna i Actus Humanus ResurrectioPrzez wiele wieków twórczość kompozytorów determinował kalendarz liturgiczny. Wielu z nich, jak np. Jan Sebastian Bach, Johan Balthasar Christian Freislich czy Bartłomiej Pękiel, pełniło funkcję kantora bądź kapelmistrza, więc tworzenie nowego materiału muzycznego na każdą niedzielę i święto wchodziło w zakres ich obowiązków. Z tej olbrzymiej spuścizny korzystają dzisiejsi twórcy, chętnie (jak to miało miejsce przez wieki) dostosowując repertuar do okresu liturgicznego. A jako że w tym roku Wielki Post wypełni nam cały marzec, to i w kalendarzu imprez nie zabraknie muzyki żałobnej i pasyjnej.

Najważniejsze wydarzenia marca odbędą się pod koniec miesiąca, pozwolę sobie więc odwrócić chronologię i zacząć od programu festiwalu Actus Humanus Resurrectio, w którym spodziewanie znajdują się prawdziwe perełki. Największą (wielką perłą, można by rzec) będzie wykonanie Mszy h-moll Johanna Sebastiana Bacha, które poprowadzi Paul McCreesh - jeden z najważniejszych twórców ruchu wykonawstwa historycznego. Charyzmatyczny angielski dyrygent, wielokrotnie zaskakujący słuchaczy odkrywczymi, często nieortodoksyjnymi interpretacjami, przywiezie do Polski solistów oraz swój słynny zespół wokalno-instrumentalny Gabrieli Consort & Players. Stali bywalcy festiwalu z pewnością nie mogą się również doczekać występu Sonii Priny z Akademie für Alte Musik Berlin czy Marcela Pérèsa i jego Ensemble Organum, którzy wystąpią oczywiście z repertuarem wielkopostnym. Niezwykle emocjonująco zapowiada się również finał Actus Humanus Resurrectio, ale o tym w kolejnym, kwietniowym odcinku Miesiąca Melomana.

W Wielki Piątek warto wybrać się również do Muzeum Narodowego, gdzie odbędzie się niezwykły koncert zatytułowany "Sąd nad sądem". Dlaczego niezwykły? Choćby dlatego, że program koncertu oparty zostanie na znanym dziele Józefa Haydna "Siedem słów Chrystusa na Krzyżu". Nie będzie to jednak ani początkowa wersja na kwartet smyczkowy, ani oratorium, a opracowanie najbardziej ascetyczne i najmniej znane - fortepianowe. W dodatku wykonane na oryginalnym instrumencie z czasów Chopina.

Repertuar żałobny i wielkopostny proponuje melomanom również wiele trójmiejskich instytucji. Pod koniec miesiąca Opera Bałtycka przypomni Requiem Gabriela Faurégo, czyli najbardziej (zaraz po "Requiem" Mozarta i Verdiego) znaną mszę żałobną. Cappella Gedanensis (11 marca o godz. 18, kościół Zielonoświątkowy zobacz na mapie Gdańska) zaprasza m.in. na kantaty J. S. Bacha i "Stabat Mater" Vivaldiego, Filharmonia Bałtycka proponuje "Siedem słów Chrystusa na krzyżu" Józefa Haydna w wykonaniu Szymanowski String Quartet (17 marca o godz. 19), a Akademia Muzyczna zaoferuje melomanom "Stabat Mater" Pergolesiego, Sinfonię Funebre Locatellego i Arię "Erbarme Dich Mein Gott" z Pasji wg św. Mateusza J. S. Bacha (22 marca o godz. 19 w Katedrze Oliwskiej zobacz na mapie Gdyni i 24 marca o godz. 19 w kościele św. Piotra Rybaka zobacz na mapie Gdyni w Gdyni). Polska Filharmonia Kameralna Sopot zagra swój koncert wielkopostny 28 marca o godz. 18 w kościele Gwiazda Morza zobacz na mapie Gdańska, ale szczegółów na temat repertuaru jeszcze nie podano.
Informacje na temat wszystkich wydarzeń muzyki klasycznej organizowanych w Trójmieście znajdują się w naszym kalendarzu imprez >>>

Podczas koncertu "Pasja młodości", który odbędzie się 16 marca o godz. 19 w Filharmonii Bałtyckiej, wysłuchamy m. in. Koncertu na altówkę G. Davida. Partię solową, z towarzyszeniem orkiestry gospodarzy pod dyrekcją Georga Cziczinadze wykona Maciej Sionkowski.
Podczas koncertu "Pasja młodości", który odbędzie się 16 marca o godz. 19 w Filharmonii Bałtyckiej, wysłuchamy m. in. Koncertu na altówkę G. Davida. Partię solową, z towarzyszeniem orkiestry gospodarzy pod dyrekcją Georga Cziczinadze wykona Maciej Sionkowski. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

Muzyka symfonicznaKoncerty wielkopostne w dużej mierze wypełnią kalendarz imprez, ale go nie zdominują. 1 marca w Filharmonii Bałtyckiej z kosmicznym projektem Stars & Planets wystąpi Amber Youth Orchestra (AYO) pod dyr. Dariusza Mikulskiego. Dzień później na tej samej scenie w "podróż do wnętrza muzyki" zabierze nas Orkiestra PFB pod dyr. Ivana Maylemansa. Interesująco zapowiada się również koncert z cyklu "Muzyka na Uniwersytecie Gdańskim", podczas którego Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyr. Thanosa Adamopoulosa wykona m.in. kompozycje Bacha, Mozarta, Elgara czy spektakularną "Symfonię kameralną" op. 110 a Dymitra Szostakowicza. Wstęp wolny.

W piątek 16 marca w Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert zatytułowany "Pasja młodości". A skoro już jesteśmy przy młodości, to dzień później w Akademii Muzycznej zaprezentują się najzdolniejsi dyplomanci.


W piątek 23 marca w Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się natomiast koncert symfoniczny z okazji urodzin Jana Sebastiana Bacha, podczas którego wysłuchamy "Die Kunst der Fuge".

Polska Filharmonia Kameralna zaprasza do Opery Leśnej na muzyczne powitanie wiosny z zespołem Zagan Acoustic. W programie, oprócz muzyki, również liczne atrakcje i konkursy.
Polska Filharmonia Kameralna zaprasza do Opery Leśnej na muzyczne powitanie wiosny z zespołem Zagan Acoustic. W programie, oprócz muzyki, również liczne atrakcje i konkursy. mat. prasowe

Powitanie wiosny z nagrodami, 10 tenorów i chóralistykaJuż w niedzielę 4 marca na scenie Filharmonii Bałtyckiej wspólnie wystąpi aż 10 tenorów. Śpiewacy z Polski i Ukrainy zaprezentują największe przeboje operetkowe i musicalowe oraz muzykę estradową, łącząc repertuar światowy z utworami kompozytorów polskich i ukraińskich.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza natomiast na muzyczne powitanie wiosny z zespołem Zagan Acoustic. Podczas koncertu zabrzmią aranżacje na zespół oraz orkiestrę kameralną, a w repertuarze znajdą się takie utwory jak: "Bosa noga", "Tango cukrowej trzpiotki" czy "Roxanne". Koncert nie będzie zamykał się w typowym programie filharmonicznym - organizatorzy przewidzieli niespodzianki, konkurs z nagrodami oraz inne atrakcje.

Fani chóralistyki z pewnością zacierają już ręce z myślą o VII Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym. I słusznie, ponieważ oprócz zmagań konkursowych czeka nas równie emocjonujący koncert finałowy, który rozpocznie występ gospodarza - Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej.

Opinie (5) 1 zablokowana

 • (3)

  Muzyka jest zbędna.

  • 0 16

  • coś podobnego?! (2)

   ....szczególnie dla głuchych!!! - to na pewno!

   • 0 1

   • nawet glusi wyczuwaja drganie powietrza

    • 2 0

   • Ludwig van był głuchy jak pień, kiedy pisał IX.

    • 3 0

 • Msza Wielka Bacha..

  Pojdę jej posluchać z przyjemnością

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Sprawdź się

Sprawdź się

Ważnym trójmiejskim artystą street artu, tworzącym pod pseudonimem M-city, który stworzył "galerię społecznego muralu" komentującą polską rzeczywistość społeczno-polityczną, jest: