Wiadomości

Marzą o karierze na Broadwayu

Pierwszy rok Autorskiej Szkoły Musicalowej w Gdańsku zwieńczy 40-minutowy fragment musicalu "Taniec Wampirów". Na zdjęciu przedstawienie dyplomowe łódzkiego oddziału ASM - "Art Factory".
Pierwszy rok Autorskiej Szkoły Musicalowej w Gdańsku zwieńczy 40-minutowy fragment musicalu "Taniec Wampirów". Na zdjęciu przedstawienie dyplomowe łódzkiego oddziału ASM - "Art Factory". mat. prasowe

W budynku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku zebrał się tłum młodzieży. Ktoś powtarza refren znanej piosenki, ktoś przygotowuje się do tańca. Nadzieja na sukces miesza się z niepewnością. Jedni koncentrują się na swoim występie, inni nerwowo obserwują pozostałych i obliczają jakie mają szanse. Konkurencja jest duża, a miejsce w Autorskiej Szkoły Musicalowej znajdzie tylko połowa uczestników castingu.Na castingu, który odbył się 14 grudnia, stawiło się ponad sześćdziesięcioro chętnych.- Chciałabym zostać tancerką, aktorką i łyżwiarką - zwierza się najmłodsza uczestniczka castingu, 9-letnia Ola Minik z Gdańska. - Tańczyłam już na konkursach i mam nadzieję, że zostanę przyjęta. Podobnie myśli rok starsza Dominika Reszuta - Chcę być aktorką lub piosenkarką - przyznaje.

Starsi mają bardziej konkretne oczekiwania. - Chciałem sprawdzić swoje możliwości i przekonać się czy się nadaje do zawodu zawodu aktora musicalowego. Mam nadzieję, że nauczę się dobrze tańczyć i podszkolę wokalnie i aktorsko. Nie ukrywam, że chciałbym to robić w przyszłości - opowiada 19-letni Remigiusz Pacocha z Ustki.

Swoją przyszłość w aktorstwie i tańcu widzi również 19-letnia Katarzyna Krzysztofek z Gdyni. - Tańczę od półtora roku. Chcę dostać się do Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni, w tym roku się nie udało, ale w przyszłym spróbuję raz jeszcze. Liczę, że doświadczenie jakie może mi dać Autorska Szkoła Musicalowa pomoże mi zrealizować ten cel.

Przyszli adepci szkoły musicalowej musieli wykazać się umiejętnością śpiewu i tańca.Szkoła Musicalowa jest autorskim pomysłem Macieja Pawłowskiego, kierownika artystycznego warszawskiego Teatru Muzycznego Roma. Jej ideą jest kształcenie młodzieży, głównie między 12 a 18 rokiem życia kształcenie pod kątem aktorstwa musicalowego. - Jeśli pojawiają się młodsi, którzy mają predyspozycje do aktorstwa musicalowego, to również ich przyjmujemy. Warunkiem niezbędnym jest jednak gotowość do pracy ze starszymi dziećmi. Podobnie jest z najstarszymi - wobec nich mamy największe wymagania - mówi Liwia Pawłowska, kierownik gdańskiego oddziału Autorskiej Szkoły Musicalowej.

- Patrzymy przede wszystkim na predyspozycje - dodaje Maciej Pawłowski, założyciel Szkoły. - Nie trzeba od razu świetnie śpiewać, ani doskonale tańczyć. Trzeba mieć jednak doskonały słuch, poczucie rytmu, zdolności ruchowe i - przede wszystkim - osobowość. Właśnie takich osób poszukujemy.

Maciej Pawłowski podobne placówki jak debiutująca właśnie gdańska filia zakładał wcześniej w Łodzi, Chorzowie, Bielsku-Białej i Warszawie. Obecnie Szkoła działa w Łodzi (ma siedzibę w Teatrze V6) i w Warszawie (z siedzibą w Teatrze Muzycznym Roma). Gdańską siedzibą ASM jest Gmina Wyznaniowa Żydowska. - Bardzo mi się tutaj podoba - przyznaje Maciej Pawłowski. - Jest tu świetna sala "z duszą" - jeśli pozyskam sponsorów, aby ją wyremontować i fundusze na nagłośnienie i światło to nie wykluczam, że zamykający rok nauki w gdańskiej filii musical "Taniec Wampirów" zaprezentujemy właśnie tutaj.

Do szkoły na zajęcia przyjętych zostanie około 30 osób. Będą ćwiczyć w jednej grupie spotykając się na lekcjach tańca (3 godziny tygodniowo), aktorstwa i śpiewu (po 2 godziny). Miesięczny koszt uczestnictwa w zajęciach ASM (28 godzin) wynosi 290 zł.

Zainteresowani, którzy nie mogli pojawić się na castingu, mogą zgłaszać się poprzez stronę www.szkola-musicalowa.pl lub przyjść na pierwsze zajęcia Autorskiej Szkoły Musicalowej, które odbędą się 4 stycznia o godz. 17:00 w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej (ul. Partyzantów 7, Gdańsk Wrzeszcz).

Opinie (26)

 • casting na artystę?

  Szkoda, że mam parę lat za dużo... Z chęcią bym się sprawdził. Nawet nie to, żeby być musicalową gwiazdą, ale taki spektakl dyplomowy... czemu nie? :)

  • 8 2

 • i kolejna wylęgarnia talentów

  Tylko się zastanówmy co to jest. Kochani rodzice lub osoby, które się tam zapisały?
  Jakie to daje uprawnienia? ŻADNYCH!!!!!!!!
  żeby być dobrym artystą trzeba długo się uczyć. T jest tylko kurs przygotowawczy. Dlaczego nie podaje się nazwisk pedagogów? jeżeli 30 osób ma się tam uczyć to 3 godziny tygodniowo tj. 180 min : 30 = 6 min aktorstwa na osobę oraz 4 min na śpiew. Ładna mi szkoła. brawo naiwniacy

  • 5 5

 • Komentarz w stylu Forum Trojmiasto.pl

  No to tradycyjnie: do roboty, nie do tańca! Artysci! Wylęgarnia komuchów, lewaków, elektoratu PO. Biedne dzieci głodne-głodne dzieci nie mają co jeśc, a ci tańczyc będą.

  • 2 7

 • ostatni facet

  rewelacja

  • 3 1

 • jest jakaś górna granica wieku?

  do której przyjmują?

  • 1 1

 • A ile masz lat?

  • 0 0

 • ??????????

  O co tu chodzi ??? Jaka szkoła , jacy nauczyciele , jaki musical , a gdzie to chcą wystawić , kim jest dżentelmen w długich włosach i jakie ma doświadczenie w " branży " ???!!!!

  • 3 3

 • LOL

  Ludzie nie macie pojęcia o tej szkole więc się nie wypowiadajcie. Jest ona dobrym poczatkiem przed wejsciem w swiat showbiznesu, mozna sie tam wiele nauczyc szczegolnie jezeli jest 7 godzin tygodniowo więc zamknijcie ryje i przestańcie pokazywać swój idiotyzm.

  • 3 1

 • 30 :D

  • 0 0

 • kultura obrazkowa rulez

  Zadaje się, że w tekście masz wyjaśnienie: "Szkoła Musicalowa jest autorskim pomysłem Macieja Pawłowskiego, kierownika artystycznego warszawskiego Teatru Muzycznego Roma."

  Wiesz może co to jest Teatr Muzyczny Roma? Kierownik artystyczny, to prawa ręka dyrektora artystycznego, czyli numer dwa w teatrze. W branży jest około 15 lat jak dobrze kojarzę. Coś tam więc pewnie sobą prezentuje... ;)

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

01

grudnia

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Filmy, które straszyły nas w dzieciństwie
Filmy, które straszyły nas w dzieciństwie
Gdańsk w świątecznej komedii. "Miłość jest wszystkim" w telewizji
Świąteczny film o Gdańsku w telewizji

Kulinaria

Złociste i chrupiące. Skąd dobre frytki w Trójmieście?
Smaczne frytki w Trójmieście
Jedzenie na telefon - komu się to opłaca?
Jedzenie na telefon - komu się to opłaca?

Sprawdź się

Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Orłowie działa od...?